Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

DOHOVOR o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bern; 19.9.1979) NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    29.01.2010Spracoval: JUDr. Peter Sepeši
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    OZNÁMENIE
    Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky
    publ. pod č. 93/1998 Z.z.
    (Bernský dohovor)

    Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky oznamuje, že 19. septembra 1979 bol v Berne otvorený na podpis Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť.

    Dohovor nadobudol platnosť 1. júna 1982 na základe článku 19 ods. 2.

    V mene Slovenskej republiky bol dohovor podpísaný v Štrasburgu 28. apríla 1994. Ratifikačná listina bola uložená u depozitára dohovoru, generálneho tajomníka Rady Európy, 23. septembra 1996.

    Pre Slovenskú republiku dohovor nadobudol platnosť 1. januára 1997 na základe článku 19 ods. 3.

    Pri uložení ratifikačnej listiny uplatnila Slovenská republika túto výhradu:

    "V súlade s článkom 22 ods. 1 dohovoru Slovenská republika uplatňuje výhradu voči dvom druhom živočíchov podľa prílohy č. II dohovoru (Prísne chránené druhy živočíchov) - Canis lupus (vlk dravý) a Ursus arctos (medveď hnedý).


     DOHOVOR o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť

    Preambula

    Členské štáty Rady Európy a ostatní signatári tohto dohovoru,

    berúc do úvahy, že cieľom Rady Európy je dosiahnuť väčšiu jednotnosť medzi svojimi členmi,

    berúc do úvahy želanie Rady Európy spolupracovať s inými štátmi v oblasti ochrany prírody,

    uvedomujúc si, že voľne žijúce organizmy tvoria prírodné dedičstvo estetických, vedeckých, kultúrnych, rekreačných, ekonomických a ďalších jemu vlastných hodnôt, ktoré treba zachovať a odovzdávať ďalším generáciám,

    uvedomujúc si podstatnú úlohu voľne žijúcich organizmov pri udržiavaní biologickej rovnováhy,

    pozorujúc, že početnosť mnohých druhov voľne žijúcich organizmov sa významne znížila a niektorým z nich hrozí vyhynutie,

    vedomé si, že ochrana prírodných stanovíšť je nevyhnutnou súčasťou ochrany a zachovania voľne žijúcich organizmov,

    uvedomujúc si, že vlády by pri stanovovaní svojich celoštátnych cieľov a programov mali brať do úvahy zachovanie voľne žijúcich organizmov a že by sa mala nadviazať medzinárodná spolupráca najmä pri ochrane sťahovavých druhov,

    majúc na pamäti hromadné požiadavky vlád či medzinárodných organizácií na spoločné akcie, a to osobitne požiadavky formulované na Konferencii Organizácie Spojených národov o životnom prostredí človeka v roku 1972 a Poradným zhromaždením Rady Európy,

    chcejúc sa riadiť v oblasti ochrany voľne žijúcich organizmov najmä odporúčaniami rezolúcie č. II Druhej európskej konferencie ministrov životného prostredia,

    dohodli sa takto:

    KAPITOLA I - VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

    Článok 1

    1. Cieľom tohto dohovoru je ochrana voľne žijúcich organizmov a ich prírodných stanovíšť, a to osobitne tých druhov a stanovíšť, ktorých ochrana si vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, a rozvinutie takejto spolupráce.

    2. Osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.

    Článok 2

    Zmluvné strany prijmú potrebné opatrenia na to, aby sa populácie voľne žijúcich organizmov zachovali alebo zmenili tak, aby zodpovedali predovšetkým ekologickým, vedeckým a kultúrnym požiadavkám, súčasne však prihliadnu na požiadavky hospodárstva a rekreácie a na potreby miestne ohrozených poddruhov, odrôd alebo foriem.

    Článok 3

    1. Každá zmluvná strana prijme opatrenia na rozpracovanie štátnej politiky na ochranu voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť so zvláštnym zreteľom na ohrozené a zraniteľné druhy, osobitne na endemické a ohrozené stanovištia v súlade s ustanoveniami tohto dohovoru.

    2. Každá zmluvná strana sa zaväzuje, že bude pri svojom plánovaní, stratégiách rozvoja a v opatreniach proti znečisťovaniu prihliadať na ochranu voľne žijúcich organizmov.

    3. Každá zmluvná strana bude podporovať vzdelávanie a rozširovať informácie o potrebe chrániť voľne žijúce organizmy a ich stanovištia.

    KAPITOLA II - OCHRANA STANOVÍŠŤ

    Článok 4

    1. Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na to, aby sa zabezpečilo zachovanie stanovíšť druhov voľne žijúcich organizmov, najmä tých, ktoré sú uvedené v prílohách č. I a II, a zabezpečilo zachovanie ohrozených prírodných stanovíšť.

    2. Pri plánovaní a stratégiách rozvoja zmluvné strany prihliadnu na požiadavky zachovania území chránených podľa odseku 1 tak, aby sa podľa možnosti zabránilo alebo obmedzilo akékoľvek zhoršenie takýchto území.

    3. Zmluvné strany sa zaväzujú, že budú venovať osobitnú pozornosť ochrane území dôležitých pre sťahovavé druhy uvedené v prílohách č. II a III, ktoré sú vhodne umiestnené na ich migračných cestách, ako sú zimoviská, miesta odpočinku, zberu potravy, rozmnožovania alebo pŕchnutia.

    4. Zmluvné strany sa zaväzujú vhodným spôsobom koordinovať činnosť pri ochrane prírodných stanovíšť, na ktoré sa vzťahuje tento článok, ak sa nachádzajú v pohraničných územiach.

    KAPITOLA III - OCHRANA DRUHOV

    Článok 5

    Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany voľne rastúcich druhov flóry, ktoré sú uvedené v prílohe č. I. Zakazuje sa zámerné zbieranie, trhanie, odrezávanie alebo vykopávanie takýchto rastlín. Každá zmluvná strana podľa potreby zakáže držbu alebo predaj týchto druhov.

    Článok 6

    Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany voľne žijúcich druhov fauny, ktoré sú uvedené v prílohe č. II. Vo vzťahu k týmto druhom sa menovite zakážu

    a) všetky spôsoby zámerného odchytu, držby a zámerného zabíjania,

    b) zámerné poškodzovanie alebo ničenie miest slúžiacich na ich rozmnožovanie alebo na odpočinok,

    c) zámerné rušenie voľne žijúcich živočíchov, predovšetkým v čase rozmnožovania, odchovu mláďat a prezimovania, ak by išlo o rušenie podstatné vzhľadom na ciele tohto dohovoru,

    d) zámerné ničenie alebo zbieranie vajíčok živočíchov alebo ich držba, hoci aj prázdnych,

    e) vnútroštátne obchodovanie s týmito živočíchmi, živými alebo s mŕtvymi, vrátane preparovaných živočíchov a akýchkoľvek ľahko rozoznateľných častí alebo derivátov, keď to prispeje k účinnosti ustanovení tohto článku.

    Článok 7

    1. Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie ochrany voľne žijúcich druhov fauny, ktoré sú uvedené v prílohe č. III.

    2. Akékoľvek využívanie voľne žijúcej fauny, ktorá je uvedená v prílohe č. III, sa bude regulovať tak, aby sa zabránilo ohrozeniu jej populácií, pričom sa prihliada na požiadavky uvedené v článku 2.

    3. Opatrenia, ktoré sa majú prijať, budú zahŕňať

    a) čas ochrany a/alebo iné spôsoby regulácie využívania,

    b) podľa potreby dočasný alebo miestny zákaz využívania s cieľom obnoviť uspokojivú úroveň populácie,

    c) vhodnú reguláciu predaja, držby s cieľom predaja, dopravy s cieľom predaja alebo ponuky na predaj živých alebo mŕtvych voľne žijúcich živočíchov.

    Článok 8

    Ak ide o odchyt alebo usmrcovanie voľne žijúcich druhov živočíchov uvedených v prílohe č. III a o prípady, keď sa v súlade s článkom 9 povolia výnimky pri druhoch uvedených v prílohe č. II, zmluvné strany zabránia, aby sa používali všetky neprimerané prostriedky odchytu a usmrcovania, ako aj prostriedky, ktoré by mohli spôsobiť miestne vymiznutie alebo vážne narušovanie populácie určitého druhu, osobitne však prostriedky uvedené v prílohe č. IV.

    Článok 9

    1. Každá zmluvná strana môže urobiť výnimky z ustanovení článkov 4, 5, 6 a 7 a zo zákazu používania prostriedkov uvedených v článku 8 za predpokladu, že neexistuje iné uspokojivé riešenie a že výnimka nebude mať nežiaduci vplyv na prežitie danej populácie, a to

    - pre ochranu rastlín a živočíchov,

    - pre zabránenie vážnej škody na úrode, dobytku, lesoch, rybárstve, vode a iných druhoch majetku,

    - v záujme verejného zdravia a bezpečnosti, bezpečnosti vo vzduchu alebo iných vyšších verejných záujmov,

    - pre výskum a vzdelávanie, pre obnovu populácie, pre reintrodukciu a pre nutný odchov,

    - na základe povolenia, za prísne sledovaných podmienok, pre selektívny a obmedzený odber, chov alebo iné uvážlivé využívanie malého počtu jedincov niektorých druhov voľne žijúcich organizmov.

    2. Zmluvné strany budú každé dva roky podávať Stálemu výboru správu o výnimkách vydaných na základe odseku 1. Tieto správy musia uvádzať

    - populácie, pre ktoré bola alebo je vydaná výnimka, a kde je to možné, i počet jedincov, ktorých sa to týka,

    - prostriedky povolené na usmrcovanie alebo odchyt,

    - okolnosti týkajúce sa rizika, času a miesta, za ktorých sa výnimky udelili,

    - orgán splnomocnený vyhlásiť, že sa tieto podmienky splnili, a zároveň rozhodnúť, ak ide o prostriedky, ktoré sa majú použiť, o ich obmedzeniach a o osobách, ktorým sa vydali pokyny, ako ich vykonávať,

    - príslušné kontroly.

    KAPITOLA IV - OSOBITNÉ OPATRENIA PRE SŤAHOVAVÉ DRUHY

    Článok 10

    1. Zmluvné strany sa popri opatreniach uvedených v článkoch 4, 6, 7 a 8 zaväzujú navyše koordinovať snahy pri ochrane sťahovavých druhov uvedených v prílohách č. II a III, ktorých oblasť výskytu zasahuje do ich územia.

    2. Zmluvné strany prijmú opatrenia, ktoré zabezpečia, že čas ochrany a/alebo iné postupy usmerňujúce využívanie podľa článku 7 ods. 3 písm. a) sú dostatočné a vhodne upravené, aby splnili požiadavky pre sťahovavé druhy uvedené v prílohe č. III.

    KAPITOLA V - DOPLŇUJÚCE USTANOVENIA

    Článok 11

    1. Pri vykonávaní ustanovení tohto dohovoru sa zmluvné strany zaväzujú

    a) spolupracovať, kedykoľvek je to vhodné, a predovšetkým vtedy, keď by to mohlo zvýšiť účinnosť opatrení prijatých podľa iných článkov tohto dohovoru,

    b) podporovať a koordinovať výskum, ktorý je predmetom tohto dohovoru.

    2. Každá zmluvná strana sa zaväzuje

    a) podporovať reintrodukciu pôvodných druhov voľne žijúcich organizmov, keď by to prispelo k zachovaniu niektorého ohrozeného druhu za predpokladu, že sa najskôr vypracuje štúdia s využitím skúseností iných zmluvných strán, aby sa zistilo, či táto reintrodukcia bude účinná a prijateľná,

    b) prísne kontrolovať introdukciu nepôvodných druhov.

    3. Každá zmluvná strana bude informovať Stály výbor o druhoch, ktoré podliehajú úplnej ochrane na jej území, ale nie sú uvedené v prílohách č. I a II.

    Článok 12

    Zmluvné strany môžu na zachovanie voľne žijúcich organizmov a ich prírodných stanovíšť prijať prísnejšie opatrenia, ako sú tie, ktoré vyplývajú z ustanovení tohto dohovoru.

    KAPITOLA VI - STÁLY VÝBOR

    Článok 13

    1. Na účely tohto dohovoru sa ustanoví Stály výbor.

    2. V Stálom výbore môže ktorúkoľvek zmluvnú stranu zastupovať jeden delegát alebo viacerí delegáti. Každá delegácia má jeden hlas. Európske hospodárske spoločenstvo uplatní v oblastiach svojej kompetencie svoje právo hlasovať takým počtom hlasov, ktorý sa rovná počtu jeho členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami tohto dohovoru; Európske hospodárske spoločenstvo neuplatní svoje právo hlasovať v prípadoch, keď ho uplatnia členské štáty, a opačne.

    3. Ktorýkoľvek členský štát Rady Európy, ktorý nie je zmluvnou stranou tohto dohovoru, môže byť zastúpený vo výbore ako pozorovateľ. Stály výbor môže na základe jednomyseľného rozhodnutia pozvať ktorýkoľvek štát, ktorý nie je členom Rady Európy a ktorý nie je zmluvnou stranou tohto dohovoru, aby ho zastupoval ako pozorovateľ na jednom z jeho zasadnutí.

    Ktorákoľvek osoba alebo inštitúcia, ktorá je kvalifikovaná v odbore ochrany, zachovania alebo využíva voľne žijúcich organizmov a ich stanovíšť a patriaca do jednej z týchto skupín:

    a) medzinárodné inštitúcie alebo orgány, vládne alebo mimovládne, národné vládne organizácie alebo právnické osoby,

    b) národné mimovládne inštitúcie alebo orgány, ktoré na tento účel schválil štát, v ktorom majú sídlo, môže najmenej tri mesiace pred schôdzou Stáleho výboru informovať generálneho tajomníka Rady Európy, že chce, aby ju na tomto zasadnutí zastupoval pozorovateľ. Účasť sa povolí s výnimkou prípadov, keď najmenej jeden mesiac pred týmto zasadnutím jedna tretina zmluvných strán vznesie generálnemu tajomníkovi proti tomu námietky.

    4. Stály výbor bude zvolávať generálny tajomník Rady Európy. Jeho prvé zasadnutie sa bude konať do roka odo dňa, keď dohovor nadobudne platnosť. Neskôr sa bude schádzať najmenej raz za dva roky a kedykoľvek, keď o to požiada väčšina zmluvných strán.

    5. Stály výbor je uznášaniaschopný, ak sú prítomní delegáti väčšiny zmluvných strán.

    6. Stály výbor si vypracuje vlastný zasadací poriadok, riadiac sa pritom ustanoveniami tohto dohovoru.

    Článok 14

    1. Stály výbor bude zodpovedný za uplatňovanie tohto dohovoru. Má právo najmä

    - preverovať ustanovenia tohto dohovoru vrátane jeho príloh a skúmať akékoľvek potrebné úpravy,

    - predkladať zmluvným stranám odporúčania týkajúce sa opatrení, ktoré sa majú vykonať na účely tohto dohovoru,

    - odporúčať vhodné opatrenia, aby bola verejnosť trvalo informovaná o činnostiach vyplývajúcich z rámca tohto dohovoru,

    - predkladať odporúčania Výboru ministrov Rady Európy ohľadne vyzývania štátov, ktoré nie sú jej členmi, aby pristúpili k tomuto dohovoru,

    - podávať akékoľvek návrhy na zlepšenie účinnosti tohto dohovoru vrátane návrhov na uzavretie dohôd, ktoré by zvýšili účinnú ochranu druhov alebo skupín druhov, so štátmi, ktoré nie sú zmluvnými stranami tohto dohovoru.

    2. S cieľom plniť svoje funkcie môže Stály výbor z vlastnej iniciatívy organizovať zasadnutia skupín expertov.

    Článok 15

    Stály výbor zašle po každom zasadnutí správu o svojej práci a o uplatňovaní tohto dohovoru Výboru ministrov Rady Európy.

    KAPITOLA VII - POZMEŇOVACIE NÁVRHY

    Článok 16

    1. Akýkoľvek pozmeňovací návrh k článkom tohto dohovoru navrhnutý zmluvnou stranou alebo Výborom ministrov Rady Európy sa oznámi generálnemu tajomníkovi Rady Európy, ktorý ho pošle najmenej dva mesiace pred zasadnutím Stáleho výboru členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, každej zmluvnej strane, každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby podpísal tento dohovor v súlade s ustanoveniami článku 19, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby k nemu pristúpil v súlade s ustanoveniami článku 20.

    2. Akýkoľvek pozmeňovací návrh, ktorý je v súlade s ustanoveniami odseku 1, Stály výbor preskúma a ak ide o

    a) pozmeňovací návrh k článkom 1 až 12, Stály výbor predloží znenie schválené trojštvrtinovou väčšinou odovzdaných hlasov zmluvným stranám na prijatie,

    b) pozmeňovacie návrhy k článkom 13 až 24, Stály výbor predloží znenie schválené trojštvrtinovou väčšinou odovzdaných hlasov Výboru ministrov Rady Európy na schválenie. Po jeho schválení sa tento text zašle zmluvným stranám na prijatie.

    3. Akýkoľvek pozmeňovací návrh nadobudne platnosť tridsiaty deň po tom, čo všetky zmluvné strany informovali generálneho tajomníka o jeho prijatí.

    4. Ustanovenia odseku 1, odseku 2 písm. a) a odseku 3 sa použijú pri prijímaní nových príloh tohto dohovoru.

    Článok 17

    1. Akýkoľvek pozmeňovací návrh týkajúci sa príloh tohto dohovoru, ktorý navrhne niektorá zmluvná strana alebo Výbor ministrov Rady Európy, sa oznámi generálnemu tajomníkovi Rady Európy, ktorý ho pošle najmenej dva mesiace pred zasadnutím Stáleho výboru členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, každej zmluvnej strane, každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby podpísal tento dohovor v súlade s ustanoveniami článku 19, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby k nemu pristúpil v súlade s ustanoveniami článku 20.

    2. Akýkoľvek pozmeňovací návrh navrhnutý v súlade s ustanoveniami odseku 1 preskúma Stály výbor, ktorý ho môže schváliť dvojtretinovou väčšinou zmluvných strán. Schválený text zašle zmluvným stranám.

    3. Ak jedna tretina zmluvných strán tri mesiace po schválení pozmeňovacieho návrhu Stálym výborom nevznesie námietky, nadobudne pozmeňovací návrh platnosť pre tie zmluvné strany, ktoré nevzniesli námietky.

    KAPITOLA VIII - RIEŠENIE SPOROV

    Článok 18

    1. Stály výbor sa bude usilovať priateľsky urovnať akékoľvek problémy, ktoré môžu vzniknúť pri vykonávaní tohto dohovoru.

    2. Akýkoľvek spor medzi zmluvnými stranami, ktorý sa týka výkladu alebo výkonu tohto dohovoru, ktorý sa neurovnal na základe ustanovenia odseku 1 alebo rokovaním medzi stranami, ktorých sa spor týka, sa predloží, ak sa strany nedohodli inak, na žiadosť jednej z nich na arbitráž. Každá strana navrhne jedného arbitra. Títo dvaja arbitri určia tretieho arbitra. S výhradou ustanovenia odseku 3, ak jedna zo strán neurčí svojho arbitra v priebehu troch mesiacov od žiadosti o arbitráž, na žiadosť druhej strany ho v priebehu ďalších troch mesiacov určí predseda Európskeho súdu pre ľudské práva. Ak sa arbitri nedohodnú na voľbe tretieho arbitra počas troch mesiacov po určení prvých dvoch arbitrov, dodrží sa taký istý postup.

    3. V prípade sporu medzi dvoma zmluvnými stranami, z ktorých jedna je členským štátom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré je tiež zmluvnou stranou, druhá zmluvná strana bude adresovať žiadosť o arbitráž členskému štátu, ako aj Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ktoré ju spoločne vyrozumejú najneskôr do dvoch mesiacov po prijatí žiadosti, či stranou v spore bude členský štát, alebo Európske hospodárske spoločenstvo, alebo členský štát s Európskym hospodárskym spoločenstvom. Ak nepríde v uvedenom časovom limite žiadne oznámenie, bude sa členský štát a Európske hospodárske spoločenstvo považovať za jednu a tú istú stranu v spore na účely uplatnenia ustanovení, ktorými sa riadi zostavenie a rokovanie arbitrážneho tribunálu. To isté bude platiť, ak sa členský štát a Európske hospodárske spoločenstvo spoločne predstavia ako sporná strana.

    4. Arbitrážny tribunál si vypracuje rokovací poriadok. Jeho rozhodnutia sa budú prijímať väčšinou hlasov a výrok bude konečný a záväzný.

    5. Každá strana bude hradiť náklady arbitra, ktorého si určila, a strany sa rovnakým dielom podelia o náklady tretieho arbitra, ako aj o iné náklady spojené s arbitrážou.

    KAPITOLA IX - ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

    Článok 19

    1. Tento dohovor bude otvorený na podpis členským štátom Rady Európy a nečlenským štátom, ktoré sa podieľali na jeho vypracovaní, ako aj Európskemu hospodárskemu spoločenstvu.

    Kým dohovor nadobudne platnosť, môže ho podpísať ktorýkoľvek iný štát, ktorý na to vyzval Výbor ministrov Rady Európy.

    Dohovor podlieha ratifikácii, prijatiu alebo schváleniu. Listiny o ratifikácii, prijatí alebo schválení budú uložené u generálneho tajomníka Rady Európy.

    2. Dohovor nadobudne platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď päť štátov, z toho najmenej štyri členské štáty Rady Európy, vyslovilo súhlas s tým, že budú viazané dohovorom v súlade s ustanoveniami odseku 1.

    3. Vo vzťahu ku ktorémukoľvek signatárskemu štátu alebo Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ktorý neskôr prejaví súhlas s tým, že bude viazaný dohovorom, nadobudne dohovor platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď boli listiny o ratifikácii, prijatí alebo schválení uložené.

    Článok 20

    1. Po nadobudnutí platnosti dohovoru môže Výbor ministrov Rady Európy po konzultácii so zmluvnými stranami vyzvať na pristúpenie k dohovoru ktorýkoľvek nečlenský štát Rady Európy, ktorý, hoci bol vyzvaný na podpis v súlade s ustanoveniami článku 19, tak doteraz neurobil, ako aj ktorýkoľvek iný nečlenský štát.

    2. Vo vzťahu ku ktorémukoľvek pristupujúcemu štátu nadobudne dohovor platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď boli listiny o pristúpení uložené u generálneho tajomníka Rady Európy.

    Článok 21

    1. Pri podpise alebo pri ukladaní listín o ratifikácii, prijatí, schválení alebo pristúpení môže ktorýkoľvek štát vymedziť územie či územia, na ktoré sa bude tento dohovor vzťahovať.

    2. Ktorákoľvek zmluvná strana môže pri ukladaní listín o ratifikácii, prijatí, schválení, pristúpení alebo kedykoľvek neskôr formou vyhlásenia adresovaného generálnemu tajomníkovi Rady Európy rozšíriť uplatňovanie tohto dohovoru na akékoľvek iné územie vymedzené vo vyhlásení, za ktorého medzinárodné vzťahy je zodpovedná alebo ktorého menom je oprávnená zaväzovať sa.

    3. Ktorékoľvek vyhlásenie podľa odseku 2 možno vo vzťahu ku ktorémukoľvek územiu uvedenému v takomto vyhlásení odvolať oznámením adresovaným generálnemu tajomníkovi Rady Európy. Toto odvolanie nadobudne účinnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí lehoty šiestich mesiacov po dni, keď generálny tajomník oznámenie prijal.

    Článok 22

    1. Ktorýkoľvek štát môže pri podpise dohovoru alebo pri uložení listín o jeho ratifikácii, prijatí, schválení či pristúpení uplatniť jednu výhradu alebo viac výhrad ohľadne určitých druhov uvedených v prílohách č. I-III, ako aj ohľadne určitých druhov uvedených vo výhrade či výhradách, ak ide o určité prostriedky alebo spôsoby usmrcovania, odchytu a ďalšieho využívania uvedené v prílohe č. IV. Nemožno však uplatniť žiadnu výhradu všeobecnej povahy.

    2. Ktorákoľvek zmluvná strana, ktorá rozšíri uplatňovanie tohto dohovoru na územie uvedené vo vyhlásení podľa článku 21 ods. 2, môže vo vzťahu k územiu, o ktoré ide, uplatniť jednu výhradu alebo viac výhrad v súlade s ustanoveniami odseku 1.

    3. Žiadne iné výhrady nemožno uplatniť.

    4. Ktorákoľvek zmluvná strana, ktorá uplatnila výhradu podľa odsekov 1 a 2, ju môže úplne alebo sčasti odvolať oznámením adresovaným generálnemu tajomníkovi Rady Európy. Toto odvolanie nadobudne účinnosť dňom, keď generálny tajomník dostal toto oznámenie.

    Článok 23

    1. Ktorákoľvek zmluvná strana môže dohovor kedykoľvek vypovedať formou oznámenia adresovaného generálnemu tajomníkovi Rady Európy.

    2. Táto výpoveď nadobudne účinnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa, keď generálny tajomník dostal toto oznámenie.

    Článok 24

    Generálny tajomník Rady Európy oznámi členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ak bude signatárom tohto dohovoru, a každej zmluvnej strane

    a) každé podpísanie,

    b) uloženie listín o ratifikácii, prijatí, schválení či pristúpení,

    c) každý dátum o nadobudnutí platnosti tohto dohovoru v súlade s článkami 19 a 20,

    d) každú informáciu zaslanú na základe ustanovenia článku 13 ods. 3,

    e) každú správu pripravenú podľa ustanovenia článku 15,

    f) každý pozmeňovací návrh alebo novú prílohu schválenú v súlade s článkami 16 a 17 a dátum, odkedy pozmeňovací návrh alebo nová príloha nadobudne platnosť,

    g) každé vyhlásenie podľa ustanovení článku 21 ods. 2 a 3,

    h) každú výhradu vznesenú na základe ustanovení článku 22 ods. 1 a 2,

    i) odvolanie ktorejkoľvek výhrady podľa článku 22 ods. 4,

    j) každé oznámenie určené podľa ustanovení článku 23 a dátum, odkedy výpoveď nadobúda účinnosť.

    Na dôkaz toho podpísaní, riadne na to splnomocnení, podpísali tento dohovor.

    Dané v Berne 19. septembra 1979 v anglickom a vo francúzskom jazyku, pričom obidve znenia majú rovnakú platnosť, v jedinom exemplári, ktorý bude uložený v archíve Rady Európy. Generálny tajomník Rady Európy zašle overené odpisy každému členskému štátu Rady Európy, každému signatárskemu štátu, Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ak je signatárom, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný na podpis alebo na pristúpenie k tomuto dohovoru.


    PRÍL. I

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY RASTLÍN (k 6. marcu 1997)

    (Med.) - stredomorský (mediteránny) druh
    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne rastúce na Slovensku

    ALGAE (RIASY)

    CHLOROPHYTA (Zelené riasy)

    FUCOPHYCEA

    Caulerpa ollivieri (Med.) kaulerpa Oliverova

    Cystoseira amentacea (inclus var.

    stricta et var. spicata) (Med.)

    Cystoseira mediterranea (Med.)

    Cystoseira sedoides (Med.)

    Cystoseira spinosa (inclus C.

    adriatica) (Med.)

    Cystoseira zosteroides (Med.)

    Laminaria rodriguezii (Med.)

    Laminaria ochroleuca (Med.)

    RHODOPHYTA (Červené riasy)

    Goniolithon byssoides (Med.)

    Lithophyllum lichenoides (Med.)

    Ptilophora mediterranea (Med.)

    Schimmelmannia schousboei = S.

    ornata (Med.)

    PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)
    ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)
    BLECHNACEAE (Rebrovkovité)

    Asplenium hemionitis L. slezinník

    Asplenium jahandiezii (Litard.)

    Rouy slezinník

    Woodwardia radicans (L.) Sm. vudvardia koreňujúca

    DICKSONIACEAE (Diksóniovité)

    Culcita macrocarpa C. Presl kulcita veľkozásterková

    DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)

    Dryopteris corleyi Fraser-Jenk. papraď

    HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)

    Trichomanes speciosum Willd. vláskovec

    ISOETACEAE (Šidlatkovité)

    Isoetes boryana Durieu šidlatka

    Isoetes malinverniana Ces. &

    De Not. šidlatka

    MARSILEACEAE (Marsileovité)

    Marsilea batardae Launert marsilea

    Marsilea quadrifolia L. marsilea štvorlistá

    Marsilea strigosa Willd. marsilea srstnatá

    Pilularia minuta Durieu ex Braun loptovka

    OPHIOGLOSSACEAE (Hadivkovité)

    Botrychium matricariifolium vratička rumančekovolistá

    A. Braun ex Koch

    Botrychium multifidum vratička mnohozárezová

    (S.G.Gmelin) Rupr.

    Botrychium simplex Hitchc. vratička jednoduchá

    Ophioglossum polyphyllum A. Braun hadivka mnoholistá

    SALVINIACEAE (Salvíniovité)

    Salvinia natans (L.) All. salvínia plávajúca

    GYMNOSPINACEAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)

    Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei jedľa

    ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)

    ALISMATACEAE (Žabníkovité)

    Alisma wahlenbergii (O.R.Holmb.) žabník

    Juz.

    Caldesia parnassifolia (L.) Parl. žabníkovec bielokvetolistý

    Luronium natans (L.) Raf. žabnička plávajúca

    AMARYLLIDACEAE (Amarylkovité)

    Leucojum nicaeense Ard. bleduľa

    Narcissus angustifolius Curt. narcis

    Narcissus longispathus Pugsley narcis

    Narcissus nevadensis Pugsley narcis

    Narcissus scaberulus Henriq. narcis

    Narcissus triandrus L. narcis

    Narcissus viridiflorus Schousboe narcis

    Sternbergia candida šternbergia

    B. Mathew & Baytop

    APOCYNACEAE (Zimozeleňovité)

    Rhazya orientalis (Decaisne) rázya východná

    A.DC.

    ARACEAE (Áronovité)

    Arum purpureospathum Boyce áron

    ARISTOLOCHIACEAE (Vlkovcovité)

    Aristolochia samsunensis Davis vlkovec

    ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)

    Vincetoxicum pannonicum luskáč panónsky

    (Borhidi) Holub

    BORAGINACEAE (Borákovité)

    Alkanna pinardii Boiss. alkana

    Anchusa crispa Viv. smohla

    (incl. A. litoreae)

    Lithodora nitida (H. Ern) litodora lesklá

    R. Fernandes

    Myosotis praecox Hulphers nezábudka

    Myosotis rehsteineri Wartm. nezábudka Rechsteinerova

    Omphalodes kuzinskyana Willk. pupkovec

    Omphalodes littoralis Lehm. pupkovec pobrežný

    Onosma halophilum Boiss. & Heldr. rumenica slanomilná

    Onosma polyphylla Lebed. rumenica mnoholistá

    Onosma proponticum Aznav. rumenica

    Onosma tornensis Jávorka rumenica turnianska

    Onosma troodi Kotschy rumenica

    Solenanthus albanicus

    (Degen et al.)

    Degen & Baldacci

    Symphytum cycladense Pawl. kostihoj

    CAMPANULACEAE (Zvončekovité)

    Asyneuma giganteum (Boiss.) klasovec obrovský

    Bornm.

    Campanula abietina Griseb. zvonček jedľový

    et Schenk

    Campanula damboldtiana Davis zvonček

    Campanula gelida Kovanda zvonček jesenícky

    Campanula lanata Friv. zvonček

    Campanula lycica Sorger & Kit Tan zvonček

    Campanula morettiana Reichenb. zvonček

    Campanula romanica Savul. zvonček

    Campanula sabatia De Not. zvonček

    Jasione lusitanica A.DC. pávinec

    Physoplexis comosa (L.) Schur

    Trachelium asperuloides trachélium

    Boiss. & Orph.

    CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)

    Arenaria nevadensis piesočnica nevadská

    Boiss. & Reuter

    Arenaria provincialis piesočnica

    Chater & Halliday

    Cerastium alsinifolium Tausch rožec kuríčkolistý

    Dianthus hypanicus Andrz. klinček

    Dianthus nitidus Waldst. et Kit. klinček lesklý

    Dianthus rupicola Biv. klinček

    Dianthus serotinus Waldst. et Kit. klinček neskorý

    Dianthus urumoffii Stoj. et Acht. klinček

    Gypsophila papillosa P. Porta gypsomilka

    Herniaria algarvica Chaudri prietržník

    Herniaria maritima Link prietržník

    Minuartia smejkalii Dvořáková kurička Smejkalova

    Moehringia fontqueri Pau meringia Fontquerova

    Moehringia hypanica Grynj. meringia

    et Klok.

    Moehringia jankae Griseb. ex Janka meringia Jankova

    Moehringia tommasinii Marches. meringia

    Petrocoptis grandiflora Rothm.

    Petrocoptis montsicciana

    O. Bolos Rivas Mart.

    Petrocoptis pseudoviscosa

    Fernandez Casas

    Saponaria halophila Hedge & mydlica slanomilná

    Hub.-Mor.

    Silene cretacea Fisch. ex Spreng. silenka

    Silene furcata Raf. subsp. silenka

    angustiflora (Rupr.) Walters

    Silene haussknechtii Heldr. silenka Haussknechtova

    ex Hausskn.

    Silene hifacensis Rouy ex Willk. silenka

    Silene holzmannii Heldr. ex Boiss. silenka Holtzmannova

    Silene mariana Pau silenka

    Silene orphanidis Boiss. silenka

    Silene pompeiopolitana Gay silenka

    ex Boiss.

    Silene rothmaleri Pinto da Silva silenka Rothmalerova

    Silene salsuginea Hub.-Mor. silenka

    Silene sangaria Coode & Cullen silenka

    Silene velutina Pourret ex Loisel. silenka

    CHENOPODIACEAE (Mrlíkovité)

    Beta adanensis Pamuk. apud Aellen repa

    Beta trojana Pamuk. apud Aellen repa

    Kalidiopsis wagenitzii Aellen

    Kochia saxicola Guss. kochia

    Microcnemum coralloides

    (Loscos & Pardo) subsp.

    anatolicum Wagenitz

    Salicornia veneta slanorožec

    Pignatti & Lausi

    Salsola anatolica Aellen slanobyľ anatolská

    Suaeda cucullata Aellen soľnička

    CISTACEAE (Cistovité)

    Helianthemum alypoides devätorník

    Losa & Rivas Goday

    Helianthemum arcticum devätorník arktický

    (Grosser) Janch.

    Helianthemum caput-felis Boiss. devätorník

    Tuberaria major (Willk.) Pinto

    da Silva & Roseira

    COMPOSITAE (ASTERACEAE - Astrovité)

    Achillea glaberrima Klok. rebríček

    Achillea thracica Velen. rebríček trácky

    Anacyclus latealatus Hub.-Mor. anacyklus

    Andryala levitomentosa

    (E.I.Nyárády) P. D. Sell

    Anthemis glaberrima

    (Rech. f.) Greuter ruman

    Anthemis halophila Boiss. & Bal. ruman

    Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge ruman

    Artemisia granatensis Boiss. palina

    Artemisia insipida Vill. palina

    Artemisia laciniata Willd. palina strapatá

    Artemisia pancicii (Janka) Ronn. palina Pančičova

    Aster pyrenaeus Desf. ex DC. astra pyrenejská

    France

    Aster sibiricus L. astra sibírska

    Carduus myriacanthus Salzm. ex DC. bodliak

    Carlina diae (Rech. f.) krasovlas

    Meusel & Kastener

    Carlina onopordifolia Besser krasovlas

    Centaurea alba L. subsp.

    heldreichii (Halácsy) Dostál nevädza

    (Centaurea heldreichii Halácsy)

    Centaurea alba L. subsp. princeps

    (Boiss. & Heldr.) nevädza

    Gugler (Centaurea princeps Boiss. & Heldr.)

    Centaurea akamatis nevädza

    Centaurea attica Nyman subsp.

    megarensis nevädza

    (Halácsy & Hayek) Dostál (Centaurea megarensis Halácsy & Hayek)

    Centaurea balearica J.D.Rodriguez nevädza

    Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday nevädza

    Centaurea citricolor Font Quer nevädza

    Centaurea corymbosa Pourret nevädza

    Centaurea dubjanskyi Iljin nevädza

    Centaurea hermannii F. Hermann nevädza

    Centaurea horrida Badaro nevädza

    Centaurea jankae Brandza nevädza Jankova

    Centaurea kalambakensis

    Freyn & Sint. nevädza

    Centaurea kartschiana Scop. nevädza

    Centaurea lactiflora Halácsy nevädza

    Centaurea niederi Heldr. nevädza

    Centaurea peucedanifolia

    Boiss. & Orph. nevädza

    Centaurea pineticola Iljin. nevädza

    Centaurea pinnata Pau nevädza

    Centaurea pontica

    Prodan & E.I.Nyárády nevädza

    Centaurea pseudoleucolepis Kleop nevädza

    Centaurea pulvinata (G. Blanca)

    G.Blanca nevädza

    Centaurea tchihatcheffii

    Fich. & Mey. nevädza

    Crepis crocifolia Boiss. & Heldr. škarda

    Crepis granatensis (Willk.)

    G.Blanca & M. Cueto škarda

    Crepis purpurea (Willd.) Bieb. škarda purpurová

    Dendranthema zawadskyi (Herbich)

    Tzvelev chryzantéma pieninská

    Erigeron frigidus Boiss. ex DC. turica ľadová

    Helichrysum sibthorpii Rouy slamiha Sibthorpova

    Hymenostemma pseudanthemis

    (Kunze) Willd.

    Jurinea cyanoides (L.) Reichenb. sinokvet nevädzovitý

    Jurinea fontqueri Cuatrec. sinokvet Fontquerov

    Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.

    Lamyropsis microcephala (Moris)

    Dittrich & Greuter

    Leontodon boryi Boiss. ex DC. púpavec

    Leontodon microcephalus (Boiss.

    ex DC.) Boiss. púpavec

    Leontodon siculus (Guss.)

    Finch & Sell púpavec

    Ligularia sibirica (L.) Cass.** jazyčník sibírsky

    Picris willkommii (Schultz Bip.)

    Nyman horčík Willkommov

    Santolina elegans Boiss. ex DC. santolina

    Senecio elodes Boiss. ex DC. starček

    Senecio nevadensis Boiss. & Reuter starček

    Serratula tanaitica P. Smirn. kosienka

    Sonchus erzincanicus Matthews mlieč

    Wagenitzia lancifolia

    (Sieber ex Sprengel) Dostál

    CONVOLVULACEAE (Pupencovité)

    Convolvulus argyrothamnos Greuter pupenec

    Convolvulus pulvinatus Sa'ad pupenec

    CRUCIFERAE (BRASSICACEAE - Kapustovité)

    Alyssum akamasicum B.L.Burtt tarica

    Alyssum borzaeanum E. I. Nyárády tarica Borzova

    Alyssum pyrenaicum Lapeyr.

    [Ptilotrichum pyrenaicum

    (Lapeyr.) Boiss.] tarica

    Arabis kennedyae Meikle arábka Kennedyho

    Armoracia macrocarpa chren veľkoplodý

    (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg.

    Aurinia uechtritziana (Bornm.)

    Cullen et T.R.Dudley taričník

    Biscutella neustriaca Bonnet dvojštítok

    Boleum asperum (Pers.) Desvaux

    Brassica glabrescens Poldini kapusta

    Brassica hilarionis Post kapusta

    Brassica insularis Moris kapusta

    Brassica macrocarpa Guss. kapusta

    Brassica sylvestris (L.) Mill.

    subsp. taurica Tzvel. kapusta

    Braya purpurascens (R. Br.) Bunge

    Cochlearia polonica Frohlich lyžičník

    Coincya rupestris Rouy

    (Hutera rupestris P. Porta)

    Coronopus navasii Pau vranonôžka

    Crambe koktebelica (Junge)

    N.Busch. katran

    Crambe litwinonowii K. Gross. katran

    Diplotaxis ibicensis (Pau)

    Gomez-Campo dvojradovka

    Diplotaxis siettiana Maire dvojradovka

    Draba dorneri Heuffel chudôbka

    Erucastrum palustre (Pirona) Vis. reďkevník močiarny

    Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl. horčičník pieninský

    Iberis arbuscula Runemark iberka

    Ionopsidium acaule (Desf.)

    Reichemb. pafialka bezbyľová

    Ionopsidium savianum (Caruel)

    Ball ex Arcang. pafialka

    Lepidium turczaninowii Lipsky žerucha

    Murbeckiella sousae Rothm.

    Schivereckia podolica (Besser)

    Andrz.

    Sisymbrium cavanillesianum

    Valdes & Castroviejo huľavník

    (S. matritense P. W. Ball & Heywood)

    Sisymbrium confertum Stev. huľavník

    Sisymbrium supinum L. huľavník

    Thlaspi cariense A. Carlström peniažtek

    Thlaspi jankae A. Kern. peniažtek slovenský

    CYPERACEAE (Šachorovité)

    Eleocharis carniolica Koch bahnička kranská

    DIOSCOREACEAE (Diskoreovité)

    Borderea chouardii (Gaussen)

    Heslot

    DIPSACACEAE (Štetkovité)

    Dipsacus cephalarioides

    Mathews & Kupicha štetka

    DROSERACEAE (Rosičkovité)

    Aldrovanda vesiculosa L. aldrovanda pľuzgierkatá

    (Ex - vyhynutá)

    ERICACEAE (Vresovcovité)

    Vaccinium arctostaphylos L. brusnica

    EUPHORBIACEAE (Mliečnikovité)

    Euphorbia margalidiana

    Kuhbier & Lewejohann mliečnik

    Euphorbia nevadensis

    Boiss. & Reuter mliečnik

    GENTIANACEAE (Horcovité)

    Centaurium rigualii Esteve Chueca zemežlč

    Centaurium somedanum Lainz zemežlč

    Gentiana ligustica R. de Vilm.

    Chopinet horec

    Gentianella anglica (Pugsley) horček

    E.F.Warburg

    GERANIACEAE (Pakostovité)

    Erodium astragaloides

    Boiss. & Reuter bociannik

    Erodium chrysanthum L'Herit.

    ex DC. bociannik

    Erodium paularense

    Fernandez-Gonzalez & Izco bociannik

    Erodium rupicola Boiss. bociannik

    GESNERIACEAE (Gesneriovité)

    Haberlea rhodopensis Friv. haberlea rodopská

    Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.

    Ramonda serbica Pancic ramonda

    GRAMINEAE (POACEAE - Lipnicovité)

    Avenula hackelii (Henriq.) Holub ovsica Hackelova

    Bromus bromoideus (Lej.) Crepin stoklas

    Bromus grossus Desf. ex DC. stoklas

    Bromus interruptus (Hackel) Druce stoklas

    Bromus moesiacus Velen. stoklas

    Bromus psammophilus P.M.Smith stoklas

    Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl koleant útly

    Eremopoa mardinensis R. Mill

    Gaudinia hispanica Stace & Tutin lámavka

    Micropyropsis tuberosa Romero-

    Zarco Cabezudo

    Poa granitica Br.- Bl. lipnica žulová

    Poa riphaea (Ascherson et

    Graebner) Fritsch lipnica

    Puccinellia pungens (Pau) Paunero steblovec

    Stipa austroitalica Martinovský kavyľ

    Stipa bavarica Martinovsky &

    H.Scholz kavyľ

    Stipa danubialis Dihoru & Roman kavyľ

    Stipa styriaca Martinovský kavyľ

    Stipa syreistschikowii P. Smirn. kavyľ

    Trisetum subalpestre (Hartm.)

    Neuman trojštet

    GROSSULARIACEAE (Egrešovité)

    Ribes sardoum Martelli ríbezľa

    HYPERICACEAE (Ľubovníkovité)

    Hypericum aciferum (Greuter)

    N.K.B.Robson ľubovník

    Hypericum salsugineum

    Robson & Hub.-Mor. ľubovník

    IRIDACEAE (Kosatcovité)

    Crocus abantensis

    T.Baytop & Mathew šafran

    Crocus cyprius Boiss. & Kotschy šafran

    Crocus etruscus Parl. šafran

    Crocus hartmannianus Holmboe šafran

    Crocus robertianus C.D.Brickell šafran

    Gladiolus felicis Mirek mečík

    Iris marsica Ricci & Colasante kosatec

    LABIATAE (LAMIACEAE - Hluchavkovité)

    Dracocephalum austriacum L. včelník rakúsky

    Micromeria taygetea P.H.Davis

    Nepeta dirphya (Boiss.)

    Heldr. ex Halacsy kocúrnik

    Nepeta sphaciotica P. H. Davis kocúrnik

    Origanum cordifolium

    (Auch. & Montbr.) pamajorán

    Vogel (Amaracus cordifolium

    Montr. & Auch.)

    Origanum dictamnus L. pamajorán

    Origanum scabrum Boiss. & Heldr. pamajorán

    Phlomis brevibracteata Turrill sápa

    Phlomis cypria Post sápa

    Rosmarinus tomentosus

    Huber-Morath & Maire rozmarín

    Salvia crassifolia

    Sibth. & Smith šalvia

    Sideritis cypria Post ránhoj

    Sideritis incana L. subsp. glauca

    (Cav.) Malagarriga ránhoj

    Sideritis javalambrensis Pau ránhoj

    Sideritis serrata Cav. ex Lag. ránhoj

    Teucrium charidemi Sandwith hrdobarka

    Teucrium lamiifolium D'Urv. hrdobarka

    Teucrium lepicephalum Pau hrdobarka

    Teucrium turredanum Losa &

    Rivas Goday hrdobarka

    Thymus aznavourii Velen. dúška

    Thymus camphoratus Hoffmanns.

    & Link dúška

    Thymus carnosus Boiss. dúška

    Thymus cephalotos L. dúška

    LEGUMINOSAE (FABACEAE - Bôbovité)

    Anthyllis hystrix Cardona,

    Contandr. & E. Sierra bôľhoj

    Astragalus aitosensis Ivanisch. kozinec

    Astragalus algarbiensis Coss.

    ex Bunge kozinec

    Astragalus aquilanus Anzalone kozinec

    Astragalus centralpinus

    Braun-Blanquet kozinec

    Astragalus kungurensis Boriss. kozinec

    Astragalus macrocarpus DC. subsp.

    lefkarensis kozinec

    Agerer-Kirchoff & Meikle

    Astragalus maritimus Moris kozinec

    Astragalus peterfii Jav. kozinec

    Astragalus physocalyx Fischer kozinec

    Astragalus psedopurpureus Gusul. kozinec

    Astragalus setosulus Gontsch. kozinec

    Astragalus tanaiticus C. Koch. kozinec

    Astragalus tremolsianus Pau kozinec

    Astragalus verrucosus Moris kozinec

    Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl. zanoväť

    Genista dorycnifolia Font Quer kručinka

    Genista holopetala (Fleischm.

    ex Koch) Baldacci kručinka

    Genista tetragona Bess. kručinka

    Glycyrrhiza iconica Hub.-Mor. sladkovka

    Hedysarum razoumovianum Fisch.

    et Helm. sekernica

    Ononis maweana Ball ihlica

    Oxytropis deflexa (Pallas) DC.

    subsp. norvegica Nordh. ostropysk

    Sphaerophysa kotschyana Boiss.

    Thermopsis turcica Kit Tan,

    Vural & Kücüködü

    Trifolium banaticum (Heuffel)

    Májovský ďatelina

    Trifolium pachycalyx Zoh. ďatelina

    Trifolium saxatile All. ďatelina

    Trigonella arenicola Hub.-Mor. senovka

    Trigonella halophila Boiss. senovka

    Trigonella polycarpa Boiss.

    & Heldr. senovka

    Vicia bifoliolata J. D. Rodriguez vika

    LENTIBULARIACEAE (Bublinatkovité)

    Pinguicula crystallina Sibth. &

    Sm. tučnica

    Pinguicula nevadensis (Lindb.)

    Casper tučnica nevadská

    LILIACEAE (Ľaliovité)

    Allium grosii Font Quer cesnak

    Allium regelianum A. Beck cesnak

    Allium vuralii Kit Tan cesnak

    Androcymbium europaeum (Lange)

    K.Richter androcymbium európske

    Androcymbium rechingeri Greuter androcymbium Rechingerovo

    Asparagus lycaonicus Davis asparágus

    Asphodelus bento-rainhae Pinto da

    Silva asfodel

    Chionodoxa lochiae Meikle modravka

    Chionodoxa luciliae Boiss. modravka žiarivá

    Colchicum arenarium Waldst. & Kit. jesienka piesočná

    Colchicum corsicum Baker jesienka korzická

    Colchicum cousturieri Greuter jesienka

    Colchicum davidovii Stef. jesienka

    Colchicum fominii Bordz. jesienka

    Colchicum micranthum Boiss. jesienka

    Fritillaria conica Boiss. korunkovka

    Fritillaria drenovskii

    Begen & Stoy. korunkovka

    Fritillaria epirotica

    Turrill ex Rix korunkovka

    Fritillaria euboeica

    (Rix Doerfler) Rix korunkovka

    Fritillaria graeca Boiss. korunkovka

    Fritillaria gussichiae

    (Degen & Doerfler) Rix korunkovka

    Fritillaria montana Hoppe korunkovka

    Fritillaria obliqua Ker-Gawl. korunkovka

    Fritillaria rhodocanakis Orph.

    ex Baker korunkovka

    Fritillaria tuntasia Heldr.

    ex Halacsy korunkovka

    Lilium jankae A. Kerner ľalia

    Lilium rhodopaeum Delip. ľalia

    Muscari gussonei (Parl.) Tod. modrica

    Ornithogalum reverchonii Lange bledavka

    Scilla morrisii Meikle scila

    Scilla odorata Link scila

    Tulipa cypria Stapf tulipán

    Tulipa goulimya Sealy & Turrill tulipán

    Tulipa hungarica Borbas tulipán

    Tulipa praecox Ten. tulipán

    Tulipa sprengeri Baker tulipán

    LINACEAE (Ľanovité)

    Linum dolomiticum Borbas ľan dolomitový

    LYTHRACEAE (Vrbicovité)

    Lythrum flexuosum Lag. vrbica

    Lythrum thesioides M. Bieb. vrbica

    MALVACEAE (Slezovité)

    Kosteletzkya pentacarpos (L.)

    Ledeb.

    NAJADACEAE (Riečňankovité)

    Caulinia tenuissima

    (A.Br.ex Magnus) Tzvel.

    Najas flexilis (Willd.) Rostk. &

    W.L.Schmidt riečňanka

    Najas tenuissima (A. Braun) Magnus riečňanka

    OLEACEAE (Olivovité)

    Syringa josikaea Jacq. fil. orgován Jósikov

    ORCHIDACEAE (Vstavačovité)

    Cephalanthera cucullata

    Boiss. & Heldr. prilbovka

    Comperia comperiana (Steven)

    Aschers. & Graebner

    Cypripedium calceolus L. črievičník papučkový

    Dactylorhiza chuhensis Renz &

    Taub. vstavačovec

    Himantoglossum caprinum (Bieb.)

    C.Koch. jazýčkovec východný

    Liparis loeselii (L.) Rich. hľuzovec Loeselov

    Ophrys argolica Fleischm. hmyzovník

    Ophrys isaura Renz & Taub. hmyzovník

    Ophrys kotschyi Fleischm. & Soo hmyzovník

    Ophrys lunulata Parl. hmyzovník

    Ophrys lycia Renz & Taub. hmyzovník

    Orchis punctulata Stev. ex Lindl. vstavač

    Platanthera obtusata (Pursh)

    Lindl. subsp. vemenník

    oligantha (Turcz.) Hulten

    Spiranthes aestivalis (Poir.)

    L.C.Richard pokrut letný

    Steveniella satyrioides (Stev.)

    Schlechter

    PAEONIACEAE (Pivonkovité)

    Paeonia cambessedesii (Willk.)

    Willk. pivonka

    Paeonia clusii F. C. Stern subsp.

    rhodia (Stearn) pivonka Clusiova

    Tzanoudakis

    Paeonia officinalis L. subsp.

    banatica (Rochel) Soó pivonka lekárska banátska

    Paeonia parnassica Tzanoudakis pivonka

    Paeonia tenuifolia L. pivonka tenkolistá

    PALMAE (Arekovité)

    Phoenix theophrasti Greuter datľovník Theophrastov

    PAPAVERACEAE (Makovité)

    Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh. mak laponský

    Rupicapnos africana (Lam.) Pomel

    PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)

    Armeria pseudarmeria (Murray)

    Mansfeld trávnička

    Armeria rouyana Daveau trávnička

    Armeria soleirolii (Duby) Godron trávnička

    Armeria velutina Welv. ex

    Boiss. & Reuter trávnička

    Limonium anatolicum Hedge limonka anatolská

    Limonium tamaricoides Bokhari limonka

    POLEMONIACEAE (Vojnovkovité)

    Polemonium boreale Adams vojnavka

    POLYGONACEAE (Stavikrvovité)

    Polygonum praelongum

    Coode & Cullen stavikrv

    Rheum rhaponticum L. rebarbora pontická

    Rumex rupestris Le Gall štiavec

    POTAMOGETONACEA (Červenavcovité)

    Cymodocea nodosa (Med.)

    Posidonia oceanica (Med.)

    Zostera marina (Med.) zostera morská

    PRIMULACEAE (Prvosienkovité)

    Androsace cylindrica DC. pochybok

    Androsace mathildae Levier pochybok

    Androsace pyrenaica Lam. pochybok

    Cyclamen coum Mill. cyklámen

    Cyclamen kuznetzovii Kotov et

    Czernova. cyklámen Kuznecov

    Cyclamen mirabile Hildebr. cyklámen

    Lysimachia minoricensis

    J.D.Rodriguez čerkáč

    Primula apennina Widmer prvosienka

    Primula deorum Velen. prvosienka

    Primula frondosa Janka prvosienka

    Primula egaliksensis Wormsk. prvosienka

    Primula glaucescens Moretti prvosienka

    Primula palinuri Petagna prvosienka

    Primula spectabilis Tratt. prvosienka

    Primula wulfeniana Scot subsp.

    baumgarteniana prvosienka

    (Degen & Moesz) Ludi

    Soldanella villosa Darracq soldanelka

    RANUNCULACEAE (Iskerníkovité)

    Aconitum corsicum Gayer prilbica

    Aconitum flerovii Steinb. prilbica

    Aconitum lasiocarpum (Reichenb.)

    Gáyer prilbica chlpatoplodá

    Adonis cyllenea Boiss., Heldr.

    & Orph. hlaváčik

    Adonis distorta Ten. hlaváčik

    Anemone uralense Nevski veternica

    Aquilegia bertolonii Schott orlíček

    Aquilegia kitaibelii Schott orlíček

    Aquilegia ottonis subsp. taygetea

    (Orph.) Strid orlíček

    Aquilegia pyrenaica DC. subsp.

    cazorlensis orlíček

    (Heywood) Galiano & Rivas Martinez

    (Aquilegia cazorlensis Heywood)

    Consolida samia P. H. Davis ostrôžka

    Delphinium caseyi B. L. Burtt stračonôžka

    Pulsatilla grandis (Wender.)

    Wender. poniklec veľkokvetý

    Pulsatilla patens (L.) Mill. poniklec otvorený

    Pulsatilla slavica G. Reuss poniklec slovenský

    Ranunculus fontanus C. Presl iskerník

    Ranunculus kykkoensis Meikle iskerník

    Ranunculus weyleri Mares iskerník

    RESEDACEAE (Rezedovité)

    Reseda decursiva Forssk. Gibraltar rezeda

    ROSACEAE (Ružovité)

    Crataegus dikmensis Pojark hloh

    Geum bulgaricum Panc. kuklík

    Potentilla delphinensis

    Gren. & Godron nátržník

    Potentilla emilii-popii

    E.I.Nyárády nátržník

    Potentilla silesiaca Uechtr. nátržník

    Pyrus anatolica Browicz hruška

    RUBIACEAE (Marenovité)

    Galium cracoviense Ehrend. lipkavec

    Galium globuliferum Hub.-Mor.

    & Reese lipkavec

    Galium litorale Guss. lipkavec

    Galium moldavicum (Dobrescu)

    Franco lipkavec

    Galium rhodopeum Velen. lipkavec

    Galium viridiflorum Boiss.

    & Reuter lipkavec

    SANTALACEAE (Santalovité)

    Thesium ebracteatum Hayne ľanolistník bezlistencový (Ex

    - vyhynutý)

    SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)

    Saxifraga berica (Beguinot)

    D.A.Webb lomikameň

    Saxifraga cintrana Kuzinsky ex

    Willk. lomikameň

    Saxifraga florulenta Moretti lomikameň

    Saxifraga hirculus L. lomikameň kozí

    Saxifraga presolanensis Engl. lomikameň

    Saxifraga tombeanensis Boiss.

    ex Engl. lomikameň

    Saxifraga valdensis DC. lomikameň

    Saxifraga vayredana Luizet lomikameň

    SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)

    Antirrhinum charidemi Lange papuľka

    Euphrasia marchesettii Wettst.

    ex Marches. očianka

    Linaria algarviana Chav. pyštek

    Linaria ficalhoana Rouy pyštek

    Linaria flava (Poiret) Desf. pyštek

    Linaria hellenica Turril pyštek

    Linaria loeselii Schweigger pyštek Loeselov

    Linaria ricardoi Cout. pyštek

    Linaria tursica B. Valdes

    & Cabezudo pyštek

    Lindernia procumbens (Krock.)

    Philcox lindernia puzdierkatá

    Odontites granatensis Boiss. zdravienok

    Pedicularis sudetica Willd. všivec sudetský

    Verbascum afyonense Hub.-Mor. divozel

    Verbascum basivelatum Hub.-Mor. divozel

    Verbascum cylleneum (Boiss. &

    Heldr.) Kuntze divozel

    Verbascum degenii Hal. divozel

    Verbascum purpureum (Janka)

    Huber-Morath divozel

    Verbascum stepporum Hub.-Mor. divozel

    Veronica euxina Turrill veronika

    Veronica oetaea L.-A. Gustavsson veronika

    Veronica turrilliana Stoj. et

    Stef. veronika

    SELAGINACEAE (Guľôčkovité)

    Globularia stygia Orph. ex Boiss. guľôčka

    SOLANACEAE (Ľuľkovité)

    Atropa baetica Willk. ľuľkovec

    Mandragora officinarum L. mandragora lekárska

    THYMELAEACEAE (Vrabcovníkovité)

    Daphne arbuscula Čelak. lykovec muránsky

    Daphne petraea Leybold lykovec

    Daphne rodriguezii Texidor lykovec

    Thymelea broterana Coutinho vrabcovník

    TRAPACEAE (Kotvicovité)

    Trapa natans L. kotvica plávajúca

    TYPHACEAE (Pálkovité)

    Typha minima Hoppe pálka najmenšia (Ex - vyhynutá)

    Typha shuttleworthii

    Koch & Sonder pálka striebristosivá

    ULMACEAE (Brestovité)

    Zelkova abelicea (Lam.) Boiss. zelkova

    UMBELLIFERAE (APIACEAE - Mrkvovité)

    Angelica heterocarpa Lloyd angelika

    Angelica palustris (Besser) Hoffman

    [Ostericum palustre (Besser) angelika (ostrík močiarny)

    Beser] (Ex - vyhynutý)

    Apium bermejoi Llorens zeler

    Apium repens (Jacq.) Lag. zeler plazivý

    Athamanta cortiana Ferrarini atamanta

    Bupleurum capillare Boiss. &

    Heldr. prerastlík

    Bupleurum dianthifolium Guss. prerastlík

    Bupleurum kakiskalae Greuter prerastlík

    Eryngium alpinum L. kotúč alpínsky

    Eryngium viviparum Gay kotúč

    Ferula halophila H. Pesmen feruľa slanomilná

    Ferula orientalis L. feruľa východná

    Ferula sadleriana Ledeb. feruľa Sadlerova

    Laserpitium longiradium Boiss. lazerník

    Naufraga balearica Constance

    & Cannon

    Oenanthe conioides Lange halucha

    Petagnia saniculifolia Guss.

    Rouya polygama (Desf.) Coincy

    Seseli intricatum Boiss. sezel

    Thorella verticillatinundata

    (Thore) Briq.

    VALERIANACEAE (Valeriánovité)

    Centranthus kellererii

    (Stoj. Stef. et Georg.)

    Stoj. et Stef. centrant

    Centranthus trinervis (Viv.)

    Beguinot centrant

    VIOLACEAE (Fialkovité)

    Viola athois W. Becker fialka

    Viola cazorlensis Gandoger fialka

    Viola cryana Gillot fialka

    Viola delphinantha Boiss. fialka

    Viola hispida Lam. fialka

    Viola jaubertiana Mares

    & Vigineix fialka

    BRYOPHYTA (MACHORASTY)

    BRYOPSIDA: ANTHOCEROTAE

    ANTHOCEROTACEAE

    Notothylas orbicularis (Schwein.)

    Sull.

    BRYOPSIDA: HEPATICAE (PEČEŇOVKY)

    AYTONIACEAE

    Mannia triandra (Scop.) Grolle

    CEPHALOZIACEAE

    Cephalozia macounii (Aust.) Aust.

    CODONIACEAE

    Petalophyllum ralfsii (Wils.)

    Nees et Gott. ex Lehm.

    FRULLANIACEAE

    Frullania parvistipula Steph.

    GYMNOMITRIACEAE

    Marsupella profunda Lindb. mešcovka

    JUNGERMANNIACEAE

    Jungermannia handelii (Schiffn.)

    Amak trsovka

    RICCIACEAE

    Riccia breidleri Jur. ex Steph. mrvka

    RIELLACEAE

    Riella helicophylla (Mont.) Hook.

    SCAPANIACEAE

    Scapania massalongi (K. Muell.)

    K.Muell.

    BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)

    AMBLYSTEGIACEAE

    Drepanocladus vernicosus

    (Mitt.) Warnst. kosáčik

    BRUCHIACEAE

    Bruchia vogesiaca Schwaegr.

    BUXBAUMIACEAE

    Buxbaumia viridis (Moug. ex

    Lam. & DC.) kyjanôčka zelená

    Brid. ex Moug. & Nestl.

    DICRANACEAE

    Atractylocarpus alpinus

    (Schimp. ex Milde) Lindb.

    Cynodontium suecicum

    (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag. zubatec

    Dicranum viride (Sull. & Lesq.)

    Lindb. dvojhrot zelený

    FONTINALACEAE

    Dichelyma capillaceum (With.) Myr.

    FUNARIACEAE

    Pyramidula tetragona (Brid.) Brid.

    HOOKERIACEAE

    Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

    MEESIACEAE

    Meesia longiseta Hedw.

    ORTHOTRICHACEAE

    Orthotrichum rogeri Brid. (Ex - vyhynutý)

    SPHAGNACEAE

    Sphagnum pylaisii Brid. rašelinník

    SPLACHNACEAE

    Tayloria rudolphiana (Garov.) B.S.G.

    Poznámka: Vedecké názvoslovie (latinské názvy čeľadí uvádzané

    v zátvorkách) je čiastočne upravené podľa súčasnej

    platnej vedeckej nomenklatúry.

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY RASTLÍN

    Endemické druhy Makarónskej oblasti

    (k 6. marcu 1997)

    PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)

    ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)

    Asplenium azoricum Lovis slezinník azorský

    DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)

    Polystichum drepanum (Swartz) C.

    Presl papraďovec

    HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)

    Hymenophyllum maderensis blanolistník

    ISOETACEAE (Šidlatkovité)

    Isoetes azorica Durieu ex

    Milde šidlatka azorská

    LYCOPODIACEAE (Plavúňovité)

    Diphasium madeirense (Wilee.) Rothm.

    MARSILEACEAE (Marsileovité)

    Marsilea azorica Launert marsilea azorská

    GYMNOSPINACEAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)

    CUPRESACEAE (Cyprusovité)

    Juniperus brevifolia (Seub.)

    Antoine borievka

    ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)

    AGAVACEAE (Agávovité)

    Dracaena draco (L.) L. dracéna obyčajná

    ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)

    Caralluma burchardii N.E.Brown karaluma

    Ceropegia chrysantha Svent. lampášik

    BERBERIDACEAE (Dráčovité)

    Berberis maderensis Lowe dráč

    BORAGINACEAE (Borákovité)

    Echium gentianoides Webb ex Coincy hadinec

    Echium handiense Svent. hadinec

    Echium pininana Webb et Berth. hadinec

    Myosotis azorica H.C.Watson nezábudka azorská

    Myosotis maritima Hochst. ex Seub. nezábudka

    CAMPANULACEAE (Zvončekovité)

    Azorina vidalii (H.C.Watson) Feer

    Musschia aurea (L.f.) DC.

    Musschia wollastonii Lowe

    CAPRIFOLIACEAE (LONICERACEAE - Zemolezovité)

    Sambucus palmensis Link baza

    CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)

    Cerastium azoricum Hochst. rožec azorský

    Silene nocteolens Webb et Berth silenka

    CISTACEAE (Cistovité)

    Cistus chinamadensis

    Banares & Romero cistus

    Helianthemum bystropogophyllum

    Svent. devätorník

    Helianthemum teneriffae Cosson devätorník

    COMPOSITAE (ASTERACEAE - Astrovité)

    Andryala crithmifolia Ait.

    Argyranthemum lidii Humphries

    Argyranthemum pinnatifidum (L.F.)

    Lowe

    subsp. succulentum (Lowe) Humphries

    Argyranthemum winterii (Svent.)

    Humphries

    Atractylis arbuscula Svent.

    & Michaelis

    Atractylis preauxiana Schultz Bip.

    Bellis azorica Hochst. ex Seub. sedmokráska azorská

    Calendula maderensis Dc. nechtík

    Cheirolophus duranii (Burchard)

    Holub

    Cheirolophus falsisectus

    Montelongo et Moraleda

    Cheirolophus ghomerythus (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus junonianus (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus metlesicsii Montelongo

    Cheirolophus santosabreui Santos

    Cheirolophus satarataensis (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus tagananensis (Svent.)

    Holub

    Helichrysum monogynum B.L.Burth.

    & Sunding slamiha

    Helichrysum gossypinum Webb slamiha

    Hypochaeris oligocephala (Svent.

    & D. Bramwell) Lack prasatník

    Lactuca watsoniana Trelease šalát

    Leotodon filii (Hochst. ex Seub.)

    Paiva & Orm. púpavec

    Onopordum carduelinum Bolle ostropes

    Onopordum nogalesii Svent. ostropes

    Pericallis hadrosomus Svent.

    Pericallis malvifolia (L'Hér)

    B.Nord.

    Phagnalon benetii Lowe

    Senecio hermosae Pitard starček

    Sonchus gandogeri Pitard mlieč

    Stemmacantha cynaroides

    Sventenia bupleuroides Font Quer

    Tanacetum o'shanahanii Febles.

    Marrero et Suárez vratič

    Tanacetum ptarmiciflorum (Webb)

    Schultz Bip. vratič

    Tolpis glabrescens Kämmer škardovka

    CONVOLVULACEAE (Pupencovité)

    Convolvulus caput-medusae Lowe pupenec

    Convolvulus lopez-socasi Svent. pupenec

    Convolvulus massonii A. Dietr. pupenec

    Pharbitis preauxii Webb povojník

    CRASSULACEAE (Tučnolistovité)

    Aeonium balsamiferum Webb et

    Berth. eonium

    Aeonium gomeraense Praeger eonium

    Aeonium saundersii Bolle eonium

    Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.

    Monanthes wildpretii

    Baňares & Scholz

    CRUCIFERAE (BRASSICACEAE - Kapustovité)

    Crambe arborea Webb ex Christ katran

    Crambe laevigata DC. ex Christ katran

    Crambe scoparia Svent. katran

    Crambe sventenii B.Petters. ex

    Bramw. & Sunding katran

    Parolinia schizogynoides Svent.

    Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.

    CYPERACEAE (Šachorovité)

    Carex malato-belizii Raymond ostrica

    DIPSACACEAE (Štetkovité)

    Scabiosa nitens Roem. & Schult. hlaváč

    ERICACEAE (Vresovcovité)

    Daboecia azorica Tutin & Warb.

    Erica scoparia L. subsp.azorica

    (Hochst.) D.A.Webb vresovec

    EUPHORBIACEAE (Mliečnikovité)

    Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss. mliečnik

    Euphorbia handiensis Burchard mliečnik

    Euphorbia lambii Svent. mliečnik

    Euphorbia stygiana H.C.Watson mliečnik

    GERANIACEAE (Pakostovité)

    Geranium maderense Yeo pakost

    GRAMINEAE (POACEAE - Lipnicovité)

    Agrostis gracilaxa Franco psinček

    Deschampsia maderensis

    (Hack. et Bornm.) Buschm. metlica

    Phalaris maderensis (Mnzs.)

    Mnzs. lesknica

    LABIATAE (LAMIACEAE - Hluchavkovité)

    Micromeria glomerata P.Pérez

    Micromeria leucantha Svent. ex Pérez

    Salvia herbanica Santos et

    Fernández šalvia

    Sideritis cystosiphon Svent. ránhoj

    Sideritis discolor

    (Webb ex de Noe) Bolle ránhoj

    Sideritis infernalis Bolle ránhoj

    Sideritis marmorea Bolle ránhoj

    Teucrium abutiloides l'Her. hrdobárka

    LEGUMINOSAE (FABACEAE - Bôbovité)

    Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.

    Anthyllis lemanniana Lowe bôľhoj

    Anagyris latifolia Brouss.

    ex Willd. smradovec

    Cicer canariensis Santos & Gweil cícer kanársky

    Dorycnium spectabile Webb &

    Berthel. ďatelinovec

    Genista benehoavensis (Bolle ex

    Svent.) Del Arco kručinka

    Lotus azoricus P.W.Ball ľadenec azorský

    Lotus callis-viridis

    D.Bramwell & D.H.Davis ľadenec

    Lotus eremiticus Santos ľadenec

    Lotus kunkelii (E.Chueca)

    D.Bramwell et al. ľadenec

    Lotus maculatus Breitfeld ľadenec

    Lotus pyranthus P.Perez ľadenec

    Teline nervosa (Esteve)

    A. Hansen et Sund.

    Teline rosmarinifolia

    Webb & Berthel.

    Teline salsoloides Arco & Acebes.

    Vicia dennesiana H.C.Watson vika

    LILIACEAE (Ľaliovité)

    Androcymbium psammophilum Svent.

    Smilax divaricata Sol. ex Wats. smilax

    MYRICACEAE (Vresnovité)

    Myrica rivas-martinezii Santos vresna

    OLEACEAE (Olivovité)

    Jasminum azoricum L. jazmín azorský

    Picconia azorica (Tutin) Knbol.

    ORCHIDACEAE (Vstavačovité)

    Barlia metlesicsiaca Teschner

    Goodyera macrophylla Lowe smrečinec

    Orchis scopulorum Summerh. vstavač

    PITTOSPORACEAE

    Pittosporum coriaceum Dryander

    ex Aiton

    PLANTAGINACEAE (Skorocelovité)

    Plantago famarae Svent. skorocel

    Plantago malato-belizii Lawalree skorocel

    PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)

    Limonium arborescens (Brouss.)

    Kuntze limonka

    Limonium dendroides Svent. limonka

    Limonium fruticans (Webb)

    O.Kuntze limonka

    Limonium perezii Stapf limonka

    Limonium preauxii (Webb et Berth.)

    O.Kuntze limonka

    Limonium spectabile (Svent.)

    Kunkel & Sunding limonka

    Limonium sventenii Santos

    & Fernandez Galvan limonka

    POLYGONACEAE (Stavikrvovité)

    Rumex azoricus Rech. štiav

    RHAMNACEAE (Rešetliakovité)

    Frangula azorica Tutin krušina azorská

    ROSACEAE (Ružovité)

    Bencomia brachystachya Svent.

    Bencomia exstipulata Svent.

    Bencomia sphaerocarpa Svent.

    Chamaemeles coriacea Lindl.

    Dendriopoterium pulidoi Svent.

    Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.

    Prunus lusitanica subsp. azorica

    (Moui.) Franco slivka

    RUTACEAE (Rutovité)

    Ruta microcarpa Svent. ruta

    SANTALACEAE (Santalovité)

    Kunkeliella canariensis Stearn

    Kunkeliella psilotoclada (Svent.)

    Stearn

    Kunkeliella subsucculenta Kammer

    SAPOTACEAE (Sapotovité)

    Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe

    SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)

    Saxifraga portosanctana Boiss. lomikameň

    SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)

    Euphrasia azorica H. C. Watson očianka azorská

    Euphrasia grandiflora Hochst. očianka veľkokvetá

    Isoplexis chalcantha Svent.

    & O'Shanahan

    Isoplexis isabelliana

    (Webb & Berthel.) Masferrer

    SELAGINACEAE (Guľôčkovité)

    Globularia ascanii

    D.Bramwell & Kunkel guľôčka

    Globularia sarcophylla Svent. guľôčka

    SOLANACEAE (Ľuľkovité)

    Solanum lidii Sunding ľuľok

    UMBELLIFERAE (APIACEAE - Mrkvovité)

    Ammi trifoliatum (Wats.) Trel.

    Bunium brevifolium Lowe buľka

    Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel prerastlík

    Chaerophyllum azoricum Trel. krkoška azorská

    Monizia edulis Lowe

    Ferula latipinna Santos feruľa

    Sanicula azorica Gunthn. ex Seub. žindava azorská

    VIOLACEAE (Fialkovité)

    Viola paradoxa Lowe fialka

    BRYOPHYTA (MACHORASTY)

    BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)

    ECHINODIACEAE

    Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

    POTTIACEAE

    Bryoerythrophyllum machadoanum

    (Sergio) M.Hill

    THAMNIACEAE

    Thamnobryum fernandesii Sergio

    ------------------------------------------------------------------

    Poznámka: Vedecké názvoslovie (latinské názvy čeľadí uvádzané

    v zátvorkách) je čiastočne upravené podľa súčasnej

    platnej vedeckej nomenklatúry.

    PRÍL.II

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY ŽIVOČÍCHOV (k 6. marcu 1997)

    (Med.) - stredomorské (mediteránne) druhy

    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne žijúce na Slovensku

    VERTEBRATA (STAVOVCE)

    Mammalia (Cicavce)

    INSECTIVORA

    Erinaceidae

    * Atelerix algirus (Erinaceus algirus) jež túlavý

    Soricidae

    * Crocidura suaveolens ariadne bielozúbka záhradná krétska

    (Crodidura ariadne)

    * Crocidura russula cypria bielozúbka dlhochvostá cyperská

    (Crocidura cypria)

    Crocidura canariensis bielozúbka kanárska

    Talpidae

    Desmana moschata vychuchol povolžský

    Galemys pyrenaicus vychuchol pyrenejský

    (Desmana pyrenaica)

    MICROCHIROPTERA

    všetky druhy okrem

    Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý

    RODENTIA

    Sciuridae

    Pteromys volans poletuška slovanská

    (Sciuropterus russicus)

    Sciurus anomalus veverica krátkouchá

    * Spermophilus citellus syseľ pasienkový

    (Citellus citellus)

    Spermophilus suslicus syseľ perlavý

    (Citellus suslicus)

    Muridae

    Cricetus cricetus škrečok poľný

    Mesocricetus newtoni škrečok Newtonov

    * Microtus bavaricus hraboš bavorský

    (Pitymys bavaricus)

    Microtus cabrerae hraboš iberský

    Microtus tatricus hraboš tatranský

    Spalax graecus slepec grécky

    Gliridae

    Dryomis laniger plch vlnatý

    Myomimus roachi plch Roachov

    (Myomimus bulgaricus)

    Zapodidae

    Sicista betulina myšovka horská

    Sicista subtilis myšovka stepná

    Hystricidae

    Hystrix cristata

    CARNIVORA

    Canidae

    Alopex lagopus líška polárna

    Canis lupus vlk dravý

    Cuon alpinus kuon hôrny

    Ursidae

    všetky druhy

    Mustelidae

    Gulo gulo rosomák severský

    Mustela eversmannii tchor stepný

    Mustela lutreola (Lutreola lutreola) norok európsky (Ex - vyhynutý)

    Lutra lutra vydra riečna

    Vormela peregusna tchor škvrnitý

    Felidae

    Caracal caracal rys karakal

    Felis silvestris mačka divá

    * Lynx pardinus (Lynx pardina) rys leopardovitý

    Panthera pardus leopard škvrnitý

    Panthera tigris tiger pásavý

    PINNIPEDIA

    Odobenidae

    Odobenus rosmarus mrož ľadový

    Phocidae

    Monachus monachus tuleň mníši

    Phoca hispida saimensis tuleň krúžkovaný

    Phoca hispida ladogensis tuleň krúžkovaný

    ARTIODACTYLA

    Cervidae

    Cervus elaphus corsicanus jeleň lesný korzický

    Bovidae

    Capra aegagrus koza bezoárová

    Capra pyrenaica pyrenaica kozorožec pyrenejský

    Gazella subgutturosa gazela

    Gazella dorcas gazela dorkas

    Ovibos moschatus pižmoň severský

    Rupicapra rupicapra ornata kamzík vrchovský

    CETACEA

    Monodontidae

    Monodon monoceros narval jednorohý

    Delphinidae

    Delphinus delphis delfín vytrvalý

    Globicephala macrorhynchus delfín krátkoplutvý

    Globicephala melas delfín dlhoplutvý

    Grampus griseus delfín sivý

    Lagenorhynchus acutus delfín bieloboký

    Lagenorhynchus albirostris delfín bielonosý

    Orcinus orca kosatka dravá

    Pseudorca crassidens delfín čierny

    Steno bredanensis delfín drsnozubý

    Stenella coeruleoalba delfín pásavý

    Stenella frontalis delfín štíhlonosý

    Tursiops truncatus (tursio) delfín skákavý

    Phocaenidae

    Phocoena phocoena sviňucha tuponosá

    Physeteridae

    Kogia breviceps vorvaň krátkohlavý

    Kogia simus (Med.) vorvaň krátkonosý

    Physeter macrocephalus (Med.) vorvaň tuponosý

    Ziphiidae

    Hyperoodon rostratus vorvaňovec anarnak

    Mesoplodon bidens vorvaňovec severoatlantický

    Mesoplodon densirostris (Med.) vorvaňovec tropický

    Mesoplodon mirus vorvaňovec tmavý

    Ziphius cavirostris vorvaňovec dutonosý

    Balaenopteridae

    Balaenoptera acutorostrata (Med.) vráskavec malý

    Balaenoptera borealis (Med.) vráskavec sejval

    Balaenoptera edeni vráskavec

    Balaenoptera physalus vráskavec myšok

    Megaptera novaeangliae

    (longimana, nodosa) vráskavec dlhoplutvý

    Sibbaldus (Balaenoptera) musculus vráskavec obrovský

    Balaenidae

    Balaena mysticetus veľryba arktická

    Eubalaena glacialis veľryba čierna

    Aves (Vtáky)

    GAVIIFORMES

    Gaviidae

    všetky druhy

    PODICIPEDIFORMES

    Podicipedidae

    Podiceps auritus potápka ušatá

    Podiceps grisegena potápka červenokrká

    Podiceps nigricollis (caspicus) potápka čiernokrká

    Podiceps ruficollis potápka hnedá

    PROCELLARIIFORMES

    Hydrobatidae

    všetky druhy

    Procellariidae

    Bulweria bulwerii tajfúnnik čierny

    Procellaria diomedea tajfúnnik plavý

    Pterodroma madeira tajfúnnik

    Pterodroma feae tajfúnnik

    Puffinus assimilis baroli víchrovník

    Puffinus puffinus víchrovník čiernozobý

    PELECANIFORMES

    Phalacrococidae

    Phalacrocorax pygmaeus kormorán malý

    Pelecanidae

    všetky druhy

    CICONIIFORMES

    Ardeidae

    Ardea purpurea volavka purpurová

    Ardeola ralloides volavka vlasatá

    Botaurus stellaris bučiak trsťový

    Bubulcus (Ardeola) ibis volavka chochlatá

    Casmerodius albus (Egreta alba) volavka biela

    Egreta garzetta volavka striebristá

    Ixobrychus minutus bučiačik močiarny

    Nycticorax nycticorax chavkoš nočný

    Ciconiidae

    všetky druhy

    Threskiornithidae

    všetky druhy

    Phoenicopteridae

    Phoenicopterus ruber plameniak ružový

    ANSERIFORMES

    Anatidae

    Anser erythropus hus malá

    Branta leucopsis bernikla bielolíca

    Branta ruficollis bernikla červenokrká

    Bucephala islandica hlaholka zlatooká

    Cygnus cygnus labuť spevavá

    Cygnus bewickii (columbianus) labuť malá

    Histrionicus histrionicus kamenárka strakatá

    Marmaronetta (Anas) angustirostris kačica úzkozobáková

    Mergus albellus potápač malý

    Oxyura leucocephala potápač biely

    Polysticta stelleri kajka malá

    Somateria spectabilis kajka kráľovská

    Tadorna tadorna kazarka pestrá

    Tadorna ferruginea kazarka hrdzavá

    FALCONIFORMES

    všetky druhy

    GALLIFORMES

    Tetraonidae

    Tetrao urogallus cantabricus tetrov hlucháň kantábrijský

    GRUIFORMES

    Turnicidae

    Turnix sylvatica prepeľovec krovinový

    Gruidae

    všetky druhy

    Rallidae

    Crex crex chriašteľ poľný

    Fulica cristata lyska hrebenatá

    Porphyrio porphyrio sliepočka modrá

    Porzana porzana chriašteľ bodkovaný

    Porzana pusilla chriašteľ najmenší

    Porzana parva chriašteľ malý

    Otididae

    všetky druhy

    CHARADRIIFORMES

    Charadriidae

    Arenaria interpres kamenár strakatý

    Charadrius alexandrinus kulík morský

    Charadrius dubius kulík riečny

    Charadrius hiaticula kulík piesočný

    Charadrius leschenaulti kulík veľkozobý

    Eudromias morinellus kulík vrchovský

    Hoplopterus spinosus

    Scolopacidae

    Calidris alba pobrežník belavý

    Calidris alpina pobrežník čiernozobý

    Calidris ferruginea pobrežník krivozobý

    Calidris maritima pobrežník morský

    Calidris minuta pobrežník malý

    Calidris temminckii pobrežník sivý

    Gallinago media močiarnica lúčna

    Limicola falcinellus pobrežník ploskozobý

    Numenius tenuirostris hvizdák tenkozobý

    Tringa cinerea kalužiak vyvrátenozobý

    Tringa glareola kalužiak močiarny

    Tringa hypoleucos kalužiak riečny

    Tringa ochropus kalužiak perlavý

    Tringa stagnatilis kalužiak štíhly

    Recurvirostridae

    všetky druhy

    Phalaropodidae

    všetky druhy

    Burhinidae

    Burhinus oedicnemus ležiak úhorový

    Glareolidae

    všetky druhy

    Laridae

    Chlidonias hybrida rybár bahenný

    Chlidonias leucopterus rybár bielokrídly

    Chlidonias niger rybár čierny

    Gelochelidon nilotica rybár krátkozobý

    Hydroprogne caspia rybár veľkozobý

    Larus audouinii čajka ostrovná

    Larus genei čajka tenkozobá

    Larus melanocephalus čajka čiernohlavá

    Larus minutus čajka malá

    Larus (Xenia) sabini čajka vidličnatochvostá

    Pagophila eburnea

    Sterna albifrons rybár malý

    Sterna dougallii rybár štíhlozobý

    Sterna hirundo rybár riečny

    Sterna paradisaea (macrura) rybár dlhochvostý

    Sterna sandvicensis rybár sivý

    COLUMBIFORMES

    Pteroclididae

    všetky druhy

    Columbidae

    Columba bollii

    Columba junoniae

    CUCULIFORMES

    Cuculidae

    Glamator glandarius

    STRIGIFORMES

    všetky druhy

    CAPRIMULGIFORMES

    Caprimulgidae

    všetky druhy

    APODIFORMES

    Apodidae

    Apus caffer dážďovník lastovičkovitý

    Apus melba dážďovník

    Apus pallidus dážďovník

    Apus unicolor dážďovník

    CORACIIFORMES

    Alcedinidae

    Alcedo atthis rybárik riečny

    Ceryle rudis rybárik strakatý

    Halcyon smyrnensis rybárik červenozobý

    Meropidae

    Merops apiaster včelárik zlatý

    Coraciidae

    Coracias garrulus krakľa belasá

    Upupidae

    Upupa epops dudok chochlatý

    PICIFORMES

    všetky druhy

    PASSERIFORMES

    Alaudidae

    Calandrella brachydactyla

    Calandrella rufescens

    Chersophilus duponti

    Eremophila alpestris škovránok ušatý

    Galerida theklae

    Melanocorypha bimaculata

    Melanocorypha calandra

    Melanocorypha leucoptera škovránok bielokrídly

    Melanocorypha yeltoniensis škovránok čierny

    Hirundinidae

    všetky druhy

    Motacillidae

    všetky druhy

    Pycnonotidae

    Pycnonotus barbatus bylbyl sivý

    Laniidae

    všetky druhy

    Bombycillidae

    Bombycilla garrulus chochláč severský

    Cinclidae

    Cinclus cinclus vodnár potočný

    Troglodytidae

    Troglodytes troglodytes oriešok hnedý

    Prunellidae

    všetky druhy

    Muscicapidae

    Turdinae

    Cercotrichas galactotes spevák ryšavý

    Erithacus rubecula slávik červienka

    Irania gutturalis slávik bielohrdlý

    Luscinia luscinia slávik tmavý

    Luscinia megarhynchos slávik krovinový

    Luscinia (Cyanosylvia) svecica slávik modrák

    Monticola saxatilis skaliar pestrý

    Monticola solitarius skaliar modrý

    Oenanthe finischii skaliarik škrapový

    Oenanthe hispanica skaliarik okrový

    Oenanthe isabellina skaliarik plavý

    Oenanthe leucura skaliarik čierny

    Oenanthe oenanthe skaliarik sivý

    Oenanthe pleschanka (leucomela) skaliarik plešanka

    Phoenicurus ochruros žltochvost domový

    Phoenicurus phoenicurus žltochvost lesný

    Saxicola dacotiae pŕhľaviar kanársky

    Saxicola rubetra pŕhľaviar červenkastý

    Saxicola torquata pŕhľaviar čiernohlavý

    Tarsiger cyanurus modravec lesný

    Turdus torquatus drozd kolohrivý

    Sylviinae

    všetky druhy

    Regulinae

    všetky druhy

    Muscicapinae

    všetky druhy

    Timaliinae

    Panurus biarmicus fúzatka trsťová

    Paridae

    všetky druhy

    Sittidae

    všetky druhy

    Certhiidae

    všetky druhy

    Emberizidae

    Calcarius lapponicus strnádka severská

    Emberiza aureola strnádka obojková

    Emberiza caesia strnádka sivokrká

    Emberiza cia strnádka ciavá

    Emberiza cineracea strnádka sivá

    Emberiza cirlus strnádka svrčavá

    Emberiza citrinella strnádka žltá

    Emberiza leucocephala strnádka bielohlavá

    Emberiza melanocephala strnádka čiernohlavá

    Emberiza pusilla strnádka hrdzavosluchá

    Emberiza rustica strnádka poľná

    Emberiza schoeniclus strnádka trsťová

    Plectrophenax nivalis strnádka snežná

    Fringillidae

    Carduelis cannabina stehlík konopiar

    Carduelis carduelis stehlík pestrý

    Carduelis chloris stehlík zelený

    Carduelis flammea stehlík čečetavý

    Carduelis flavirostris stehlík horský

    Carduelis hornemanni stehlík belavý

    Carduelis spinus stehlík čížavý

    Carpodacus erythrinus hýľ karmínový

    Coccothraustes coccothraustes glezg hrubozobý

    Fringilla teydea pinka modrá

    Loxia curvirostra krivonos smrekový

    Loxia leucoptera krivonos bielokrídly

    Loxia pityopsittacus krivonos sosnový

    Loxia scotica krivonos škótsky

    Pinicola enucleator hýľ krivonosovitý

    Rhodopechys githaginea hýľ stepný

    Serinus citrinella kanárik citrónový

    Serinus pusillus kanárik červenočelý

    Serinus serinus kanárik záhradný

    Ploceidae

    Montrifringilla nivalis snehárka vrchovská

    Petronia petronia vrabec skalný

    Sturnidae

    Sturnus roseus škorec ružový

    Sturnus unicolor škorec jednofarebný

    Oriolidae

    Oriolus oriolus vlha hájová

    Corvidae

    Cyanopica cyanus straka belasá

    Nucifraga caryocatactes orešnica perlovaná

    Perisoreus infaustus sojka zlovestná

    Pyrrhocorax graculus čavka žltozobá

    Pyrrhocorax pyrrhocorax čavka červenožltá

    Reptilia (Plazy)

    TESTUDINES

    Testudinidae

    Testudo graeca korytnačka

    Testudo hermanni korytnačka zelenkastá

    Testudo marginata korytnačka obrúbená

    Emydidae

    Emys orbicularis korytnačka močiarna

    * Mauremys caspica 1) korytnačka bahenná

    Dermochelyidae

    Dermochelys coriacea kožovka morská

    Cheloniidae

    Caretta caretta kareta nepravá

    Chelonia mydas kareta obrovská

    Eretmochelys imbricata kareta pravá

    Lepidochelys kempii kareta Kempova

    Trionychidae

    Trionyx euphraticus

    (Rafetus euphraticus) mäkkuľa eufratská

    Trionyx triunguis mäkkuľa trojpazúrová

    SAURIA

    Gekkonidae

    Cyrtodactylus kotschyi gekón hrboľkatý

    Tarentola angustimentalis gekón úzkopyský

    Tarentola boettgeri gekón Boettgerov

    Tarentola delalandii gekón Delalandov

    Tarentola gomerensis gekón gomérsky

    Phyllodactylus europaeus gekón listoprstý

    Agamidae

    * Stellio stellio (Agama stellio) agama hardun

    Chamaeleontidae

    Chamaeleo chamaeleon chameleón menlivý

    Lacertidae

    Algyroides fitzingeri jašterica Fitzingerova

    Algyroides marchi jašterica Marchova

    Algyroides moreoticus jašterica kýlošupinatá

    Algyroides nigropunctatus jašterica červenoboká

    * Archaeolacerta bedriagae

    (Lacerta bedriagae) jašterica Bedriagova

    * Archaeolacerta monticola

    (Lacerta monticola) jašterica vrchovská

    Gallotia galloti

    * Gallotia simonyi (Lacerta simonyi) jašterica Simonova

    Gallotia stehlini jašterica Stehlinova

    Lacerta agilis jašterica bystrá

    Lacerta clarkorum jašterica

    Lacerta dugesii jašterica Dugesova

    Lacerta graeca jašterica ostropyská

    Lacerta horvathi jašterica Horvathova

    Lacerta lepida jašterica pôvabná

    Lacerta parva jašterica trpasličia

    Lacerta princeps jašterica skalná

    Lacerta schreiberi jašterica Schreiberova

    Lacerta trilineata jašterica smaragdová

    Lacerta viridis jašterica zelená

    Ophisops elegans jašterica hadoboká

    Podarcis erhardii jašterica Erhardova

    Podarcis filfolensis jašterica sieťovaná

    Podarcis lilfordi jašterica Lilfordova

    Podarcis melisellensis jašterica jadranská

    Podarcis milensis jašterica kykladská

    Podarcis muralis jašterica múrová

    Podarcis peloponnesiaca jašterica lesklá

    Podarcis pityusensis jašterica drobnohlavá

    Podarcis sicula jašterica ruinová

    Podarcis taurica jašterica trávna

    Podarcis tiliguerta jašterica tyrhenská

    Podarcis wagleriana jašterica Waglerova

    Anguidae

    Ophisaurus apodus slepúch beznohý

    Scincidae

    Ablepharus kitaibelii krátkonôžka štíhla

    Chalcides bedriagai scink Bedriagov

    Chalcides ocellatus scink oceľový

    Chalcides sexlineatus scink pásavý

    * Chalcides simonyi

    (Chalcides occidentalis) scink Simonov

    Chalcides viridianus scink zelenkastý

    Ophiomorus punctatissimus scink hadovitý

    OPHIDIA

    Colubridae

    Coluber cypriensis užovka

    Coluber gemonensis užovka zlostná

    Coluber hippocrepis užovka podkovovitá

    * Coluber jugularis 2) užovka žltobruchá

    * Coluber najadum 3) užovka štíhla

    Coluber viridiflavus užovka žltozelená

    Coronella austriaca užovka hladká

    Elaphe longissima užovka stromová

    Elaphe quatuorlineata užovka štvorpása

    Elaphe situla užovka leopardovitá

    Natrix megalocephala užovka veľkohlavá

    Natrix tessellata užovka fŕkaná

    Telescopus fallax užovka nočná

    Viperidae

    Vipera albizona vretenica

    Vipera ammodytes vretenica rožkatá

    Vipera barani vretenica Baranova

    Vipera kaznakovi vretenica Kaznakova

    Vipera latasti vretenica ostronosá

    * Vipera lebetina 4) vretenica levantská

    Vipera pontica vretenica pontská

    Vipera ursinii vretenica stepná

    Vipera wagneri vretenica Wagnerova

    Vipera xanthina vretenica horská

    Amphibia (Obojživelníky)

    CAUDATA

    Salamandridae

    Chioglossa lusitanica salamandra zlatopása

    Euproctus asper salamandra horská

    Euproctus montanus salamandra vrchovská

    Euproctus platycephalus salamandra šťukohlavá

    * Mertensiella luschani

    (Salamandra luschani) salamandra Luschanova

    * Salamandra atra 5) salamandra čierna

    Salamandrina terdigitata salamandra okuliarnatá

    Triturus carnifex mlok dravý

    Triturus cristatus mlok hrebenatý

    Triturus dobrogicus mlok dunajský

    Triturus italicus mlok ostrochvostý

    Triturus karelinii mlok Karelinov

    Triturus montandoni mlok karpatský

    Plethodontidae

    * Speleomantes flavus

    (Hydromantes flavus) mločík žltý

    * Speleomantes genei

    (Hydromantes genei) mločík jaskynný

    * Speleomantes imperialis

    (Hydromantes imperialis) mločík cisársky

    * Speleomantes italicus

    (Hydromantes italicus) mločík nočný

    Speleomantes supramontis

    (Hydromantes supramontis) mločík horský

    Proteidae

    Proteus anguinus jaskyniar vodný

    ANURA

    Discoglossidae

    Alytes cisternasii kunka Cisternasiova

    Alytes muletensis kunka baleárska

    Alytes obstetricans kunka starostlivá

    Bombina bombina kunka červenobruchá

    Bombina variegata kunka žltobruchá

    Discoglossus galganoi kunka

    Discoglossus jeanneae kunka

    Discoglossus montalentii kunka

    Discoglossus pictus kunka maľovaná

    Discoglossus sardus kunka pestrá

    Neurergus crocatus

    Neurergus strauchi

    Pelobatidae

    Pelobates cultripes hrabavka ostronohá

    Pelobates fuscus hrabavka škvrnitá

    Pelobates syriacus hrabavka plochohlavá

    Pelodytes caucasicus hrabavka bahenná

    Bufonidae

    Bufo calamita ropucha krátkonohá

    Bufo viridis ropucha zelená

    Hylidae

    Hyla arborea rosnička zelená

    Hyla meridionalis rosnička západná

    Hyla sarda rosnička tyrhenská

    Ranidae

    Rana arvalis skokan ostropyský

    Rana dalmatina skokan štíhly

    Rana holtzi skokan Holtzov

    Rana iberica skokan dlhonohý

    Rana italica skokan

    Rana latastei skokan Latasteov

    Pisces (Ryby)

    CHONDRICHTHYES

    PLEUROTREMATA

    Lamnidae

    Carcharodon carcharias (Med.) lamna ľudožravá

    OSTEICHTHYES

    PETROMYZONIFORMES

    Petromyzonidae

    Lethenteron zanandrai (Med.) mihuľa Zanandreova

    ACIPENSERIFORMES

    Acipenseridae

    Acipenser naccarii jeseter jadranský

    Acipenser sturio (Med.) jeseter veľký

    Huso huso (Med.) vyza veľká

    SALMONIFORMES

    Umbridae

    Umbra krameri blatniak tmavý

    CYPRINIFORMES

    Cyprinidae

    Pomatoschistus canestrinii (Med.) býčko Canestriniov

    Pomatoschistus tortonesei (Med.) býčko

    SYNENTOGNATHI

    Belonidae

    Hippocampus hippocampus (Med.) koník krátkopyský

    Hippocampus ramulosus (Med.) koník morský

    ATHERINIFORMES

    Cyprinodontidae

    Aphanius fasciatus (Med.) kaprozúbka pásikavá

    Aphanius iberus (Med.) kaprozúbka západostredomorská

    Valencia hispanica kaprozúbka valencijská

    PERCIFORMES

    Percidae

    Zingel asper kolok rhónsky

    INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)

    Arthropoda (Článkonožce)

    INSECTA

    Mantodea

    Apteromantis aptera

    Odonata

    Aeshna viridis

    Brachythemis fuscopalliata

    Calopteryx syriaca hadovka sýrska

    Coenagrion freyi

    Coenagrion mercuriale

    Cordulegaster trinacriae

    Gomphus graslinii

    Leucorrhinia albifrons vážka bieločelá

    Leucorrhinia caudalis vážka

    Leucorrhinia pectoralis vážka

    Lindenia tetraphylla

    Macromia splendens

    Ophiogomphus cecilia

    Oxygastra curtisii

    Stylurus (= Gomphus) flavipes klinovka žltonohá

    Sympecma braueri šidlovka Brauerova

    Orthoptera

    Baetica ustulata

    Saga pedo sága stepná

    Coleoptera

    Buprestis splendens

    Carabus olympiae

    Cerambyx cerdo fuzáč veľký

    Cucujus cinnaberinus plocháč červený

    Dytiscus latissimus potápnik široký

    Graphoderus bilineatus

    Osmoderma eremita pižmovec hnedý

    Rosalia alpina fuzáč alpský

    Lepidoptera

    Apatura metis dúhovec balkánsky

    Coenonympha hero očkáň lesostepný

    Coenonympha oedippus očkáň rašelinový

    Erebia calcaria očkáň východoalpský

    Erebia christi očkáň Raetzerov

    Erebia sudetica očkáň vysokohorský

    Eriogaster catax priadkovec trnkový

    Euphydryas (Eurodryas) aurinia hnedáčik chrastavcový

    Fabriciana elisa perlovec korzický

    Hyles hippophaes

    Hypodryas maturna hnedáčik osikový

    Lopinga achine očkáň matonohový

    Lycaena dispar ohniváčik veľký

    Maculinea arion modráčik čiernoškvrnný

    Maculinea nausithous modráčik tmavý

    Maculinea teleius modráčik väčší

    Melanargia arge očkáň juhotaliansky

    Papilio alexanor vidlochvost horský

    Papilio hospiton vidlochvost korzický

    Parnassius apollo jasoň červenooký

    Parnassius mnemosyne jasoň chochlačkový

    Plebicula golgus modráčik nevadský

    Polyommatus galloi

    Polyommatus humedasae

    Proserpinus prosperpina lišaj pupalkový

    Zerynthia polyxena pestroň vlkovcový

    ARACHNIDA

    Araneae

    Macrothele calpeiana

    CRUSTACEA

    Decapoda

    Ocypode cursor (Med.)

    Pachyplasma giganteum (Med.)

    Mollusca (Mäkkýše)

    GASTROPODA

    Dyotocardia

    Gibbula nivosa (Med.)

    Patella ferruginea (Med.)

    Patella nigra (Med.)

    Monotocardia

    Charonia rubicunda (= C. lampas =

    C. nodiferum) (Med.)

    Charonia tritonis (= C. seguenziae) (Med.)

    Dendropoma petraeum (Med.)

    Erosaria spurca (Med.)

    Luria lurida (= Cypraea lurida) (Med.)

    Mitra zonata (Med.)

    Ranella olearia (Med.)

    Schilderia achatidea (Med.)

    Tonna galea (Med.)

    Zonaria pyrum (Med.)

    Stylommatophora

    Caseolus calculus

    Caseolus commixta

    Caseolus sphaerula

    * Discus defloratus 6)

    Discus guerinianus

    Discula leacockiana

    Discula tabellata

    Discula testudinalis

    Discula turricula

    Elona quimperiana

    Geomalacus maculosus

    Geomitra moniziana

    Helix subplicata

    Leiostyla abbreviata

    Leiostyla cassida

    Leiostyla corneocostata

    Leiostyla gibba

    Leiostyla lamellosa

    BIVALVIA

    Unionoida

    Margaritifera auricularia

    Mytiloida

    Lithophaga lithophaga (Med.)

    Pinna pernula (Med.)

    Myoida

    Pholas dactylus (Med.)

    Echinoderma

    ASTERIDAE

    Asterina pancerii (Med.)

    Ophidiaster ophidianus (Med.)

    ECHINIDAE

    Centrostephanus longispinus (Med.)

    Cnidaria

    HYDROZOA

    Errina aspera (Med.)

    ANTHOZOA

    Astroides calycularis (Med.)

    Gerardia savaglia (Med.)

    Spongi

    PORIFERA

    Aplysina cavernicola (Med.)

    Asbestopluma hypogea (Med.)

    Axinelle polyploides (Med.)

    Petrobiona massiliana (Med.)

    Poznámky:

    Tretieho decembra 1993 Stály výbor dohovoru prijal odporúčanie

    č. 39 (1993):

    Stály výbor Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich

    organizmov a prírodných stanovíšť v súlade s článkom 14 dohovoru

    odporúča zmluvným stranám zohľadniť pri implementácii dohovoru

    tieto poznámky. Druhy, ktorých názov sa zmenil, sú označené

    hviezdičkou, pôvodný názov je v zátvorkách. Poznámky pod čiarou sa

    vzťahujú na taxonomické upresnenie niektorých taxónov.

    1) Mauremys caspica sa rozdelil na dva nové druhy:

    Mauremys caspica

    Mauremys leprosa (Mauremys caspica leprosa)

    2) Coluber jugularis sa rozdelil na dva nové druhy:

    Coluber jugularis

    Coluber caspius (Coluber jugularis caspius)

    3) Coluber najadum sa rozdelil na dva nové druhy:

    Coluber najadum

    Coluber rubriceps (Coluber najadum rubriceps)

    4) Vipera lebetina sa rozdelil na dva nové druhy:

    Vipera lebetina

    Vipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)

    5) Salamandra atra sa rozdelil na dva nové druhy:

    Salamandra atra

    Salamandra lanzai (Salamandra atra lanzai)

    6) Discus defloratus sa nepovažuje za taxonomicky platný druh.

    Keďže bol opísaný na základe niekoľkých exemplárov, je zaradený

    do rôznych druhov rodu Discus.

    PRÍL.III

    CHRÁNENÉ DRUHY ŽIVOČÍCHOV (k 6. marcu 1997)

    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne žijúce na Slovensku

    VERTEBRATA (STAVOVCE)

    Mammalia (Cicavce)

    INSECTIVORA

    Erinaceidae

    Erinaceus europaeus jež bledý

    Soricidae

    všetky druhy

    MICROCHIROPTERA

    Vespertilionidae

    Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý

    DUPLICIDENTATA

    Leporidae

    Lepus capensis (europaeus) zajac africký

    Lepus timidus zajac belák

    RODENTIA

    Sciuridae

    Marmota marmota svišť vrchovský

    Sciurus vulgaris veverica stromová

    Castoridae

    Castor fiber bobor riečny

    Muridae

    Microtus cabrerae hraboš iberský

    Microtus nivalis (lebrunii) hraboš snežný

    Microtus ratticeps (oeconomus) hraboš severský

    Gliridae

    všetky druhy

    CETACEA

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    CARNIVORA

    Mustelidae

    Martes foina kuna skalná

    Martes martes kuna lesná

    Meles meles jazvec lesný

    Mustela erminea lasica hranostaj

    Mustela nivalis lasica myšožravá

    Putorius (Mustela) putorius tchor tmavý

    Vormela peregusna tchor škvrnitý

    Viverridae

    všetky druhy

    Felidae

    Lynx lynx rys ostrovid

    PINNIPEDIA

    Phocidae

    Cystophora cristata tuleň mechúrnatý

    Erignathus barbatus tuleň dlhofúzy

    Pagophilus groenlandicus

    (Phoca groenlandica) tuleň grónsky

    Phoca vitulina tuleň severský

    Pusa (Phoca) hispida tuleň krúžkavý

    Halichoerus grypus tuleň kužeľozubý

    ARTIODACTYLA

    Suidae

    Sus scrofa meridionalis diviak lesný korzický

    Cervidae

    všetky druhy

    Bovidae

    Bison bonasus zubor hrivnatý

    Capra ibex kozorožec horský

    Capra pyrenaica kozorožec lýrorohý

    Ovis aries (musimon, ammon) muflón lesný

    Rupicapra rupicapra kamzík horský

    Aves (Vtáky)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II okrem

    Columba palumbus holub hrivnák

    Corvus corone (corone a cornix) vrana túlavá (východo-

    aj západoeurópska)

    Corvus frugilegus havran poľný

    Corvus monedula kavka tmavá

    Garrulus glandarius sojka škriekavá

    Larus argentatus čajka striebristá

    Larus fuscus čajka tmavá

    Larus marinus čajka morská

    Passer domesticus vrabec domový

    Sturnus vulgaris škorec lesklý

    Pica pica straka čiernozobá

    Reptilia (Plazy)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    Amphibia (Obojživelníky)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    Pisces (Ryby)

    PETROMYZONIFORMES

    Petromyzonidae

    Eudontomyzon hellenicum mihuľa grécka

    Eudontomyzon mariae mihuľa pontická

    Eudontomyzon vladykovi mihuľa Vladykovova

    Lampetra fluviatilis mihuľa riečna

    Lampetra planeri mihuľa potočná

    Lampetra zanandreai mihuľa Zanandreova

    Petromyzon marinus mihuľa morská

    ACIPENSERIFORMES

    Acipenseridae

    Acipenser ruthenus jeseter malý

    Acipenser stellatus jeseter hviezdnatý

    Acipenser sturio jeseter veľký

    Huso huso vyza veľká

    CLUPEIFORMES

    Clupeidae

    Alosa alosa alóza obyčajná

    Alosa fallox alóza finta

    Alosa pontica alóza pontická

    SALMONIFORMES

    Coregonidae

    Coregonus - všetky druhy

    Thymallidae

    Thymallus thymallus lipeň tymianový

    Salmonidae

    Hucho hucho hlavátka podunajská

    Salmo salar *) losos atlantický

    CYPRINIFORMES

    Cyprinidae

    Abramis ballerus pleskáč siný

    Abramis sapa pleskáč tuponosý

    Abramis vimba pleskáč sťahovavý

    Alburnoides bipunctatus ploska pásavá

    Alburnus albidus belička striebristá

    Aspius aspius boleň dravý

    Barbus bocagei mrena Bocageova

    Barbus comiza mrena španielska

    Barbus meridionalis mrena stredomorská

    Barbus microcephalus mrena drobnohlavá

    Barbus peloponesis mrena peloponézska

    Barbus plebejus mrena talianska

    Barbus sclateri mrena Sclaterova

    Barbus steindachneri mrena Steindachnerova

    Chalcalburnus chalcoides belica veľká

    Chondrostoma genei podustva Geneova

    Chondrostoma kneri podustva Knerova

    Chondrostoma lemingi podustva

    Chondrostoma lusitanicum podustva

    Chondrostoma nasus podustva severná

    Chondrostoma phoxinus podustva čerebľová

    Chondrostoma polylepis podustva madrilla

    Chondrostoma soetta podustva severotalianska

    Chondrostoma toxostoma podustva juhozápadoeurópska

    Chondrostoma willkommi podustva guadalquirská

    Gobio albipinnatus hrúz bieloplutvý

    Gobio kessleri hrúz Kesslerov

    Gobio uranoscopus hrúz fúzatý

    Leucaspius delineatus ovsienka striebristá

    Leucaspius stymphalicus ovsienka stymfalská

    Leuciscus illyricus jalec dalmátsky

    Leuciscus lucumotis jalec

    Leuciscus microlepis jalec drobnošupinkatý

    Leuciscus polylepis jalec chorvátsky

    Leuciscus pyrenaicus jalec pyrenejský

    Leuciscus soufia jalec pásavý

    Leuciscus svallize jalec západobalkánsky

    Leuciscus turskyi jalec Turského

    Leuciscus ukliva jalec cetinský

    Pachychilon pictum jalec bodkovaný

    Pelecus cultratus šabľa krivočiara

    Phoxinellus adspersus čerebľa dalmátska

    Phoxinellus hispanicus čerebľa španielska

    Pseudophoxinus marathonicus čerebľa maratónska

    Pseudophoxinus stymphalicus čerebľa stymfalská

    Rhodeus sericeus lopatka dúhová

    Rutilus alburnoides plotica Kalandiho

    Rutilus arcasii plotica Arcasiova

    Rutilus frisii plotica čiernomorská

    Rutilus graecus plotica grécka

    Rutilus lemmingii plotica Lemmingova

    Rutilus macedonicus plotica macedónska

    Rutilus macrolepidotus plotica veľkošupinatá

    Rutilus pigus plotica lesklá

    Rutilus racovitzai plotica Racovitzaiho

    Rutilus rubilio plotica juhoeurópska

    Cobitidae

    Cobitis elongata pĺž balkánsky

    Cobitis hassi pĺž Hassov

    Cobitis larvata pĺž uzdičkový

    Cobitis paludicola pĺž tajovský

    Cobitis taenia pĺž piesočný

    Cobitis trichonica pĺž

    Misgurnis fossilis čík bahenný

    Sabanejewia aurata pĺž zlatistý

    Sabanejewia calderoni pĺž Calderonov

    SILURIFORMES

    Siluridae

    Siluris aristotelis sumec Aristotelov

    Siluris glanis sumec fúzatý

    ATHERINIFORMES

    Cyprinodontidae

    Aphanius fasciatus kaprozúbka pásikavá

    Aphanius iberus kaprozúbka západostredomorská

    GASTEROSTEIFORMES

    Syngnathidae

    Syngnathus abaster ihla piesočná

    Syngnathus nigrolineatus ihla chaluhová

    Gasterosteidae

    Pungitius hellenicus pichľavka grécka

    Tuntitius platygaster pichľavka deväťpichliačová

    SCORPAENIFORMES

    Cottidae

    Cottus poecilopus hlaváč pásavoplutvý

    Myoxocephalus quadricornis hlaváč štvorrohý

    PERCIFORMES

    Percidae

    Gymnocephalus baloni hrebenačka Balonova

    Gymnocephalus schraetzer hrebenačka pásavá

    Stizostedion volgense zubáč volžský

    Zingel streber kolok vretenovitý

    Zingel zingel kolok veľký

    Blenniidae

    Blennius fluviatilis slizovec riečny

    Gobiidae

    Gobius fluviatilis býčko riečny

    Gobius kessleri býčko Kesslerov

    Gobius nigricans býčko

    Gobius ophiocephalus býčko hadohlavý

    Gobius syrman býčko syrman

    Gobius thressalus býčko

    Padogobius martensi býčko Martensov

    Padogobius panizzai býčko lagúnový

    Pomatoschistus canestrini býčko Canestriniov

    Pomatoschistus microps býčko pobrežný

    Pomatoschistus minutus býčko trpasličí

    Proterorhinus marmoratus býčko škvrnitý

    INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)

    Arthropoda (Článkonožce)

    INSECTA

    Coleoptera

    Lucanus cervus roháč obyčajný

    Lepidoptera

    Graellsia isabellae okáň ostrohatý

    CRUSTACEA

    Decapoda

    Astacus astacus rak riečny

    Austropotamobius pallipes rak

    Austropotamobius torrentium rak riavový

    Mollusca (Mäkkýše)

    GASTROPODA

    Stylommatophora

    Helix pomatia slimák obyčajný

    BIVALVIA

    Unionida

    Margaritifera margaritifera perlorodka riečna

    Microcondymaea compressa

    Unio elongatulus

    Annelida (Obrúčkavce)

    HIRUDINEA

    Arhynchobdellae

    Hirudo medicinalis pijavica lekárska

    *) Ustanovenie tejto prílohy neplatí pre druh Salmo salar

    v morských vodách.

    PRÍL.IV

    ZAKÁZANÉ PROSTRIEDKY A SPÔSOBY USMRCOVANIA, ODCHYTU A ĎALŠÍCH FORIEM VYUŽÍVANIA (k 6. marcu 1997)

    Mammalia (Cicavce)

    Slučky (pytliacke oká)

    Živé zvieratá použité ako oslepená alebo zmrzačená návnada

    Magnetofóny

    Elektrické zariadenia na zabíjanie alebo omráčenie

    Zdroje umelého osvetlenia

    Zrkadlá a iné oslňujúce prostriedky

    Zariadenia na osvetlenie terčov

    Hľadáčik na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalšie podobné zariadenia

    Výbušniny 1)

    Siete 2)

    Pasce 2)

    Jed a návnada napustená jedom alebo usmrcujúcim prostriedkom

    Zaplynovanie alebo vydymovanie

    Poloautomatické alebo automatické zbrane so zásobníkom, ktorý môže mať viac ako dva náboje

    Lietadlo

    Motorové vozidlo v pohybe

    Aves (Vtáky)

    Slučky 3)

    Lepidlá

    Háčiky

    Živé vtáky použité ako oslepená alebo zmrzačená návnada

    Magnetofóny

    Elektrické zariadenia na zabíjanie alebo omráčenie

    Zdroje umelého osvetlenia

    Zrkadlá a iné oslňujúce prostriedky

    Zariadenia na osvetlenie terčov

    Hľadáčik na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalšie podobné zariadenia

    Výbušniny

    Siete

    Pasce

    Jed a návnada napustená jedom alebo usmrcujúcim prostriedkom

    Poloautomatické alebo automatické zbrane so zásobníkom, ktorý môže mať viac ako dva náboje

    Lietadlo

    Motorové voziOZNÁMENIE

    Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky publ. pod č. 93/1998 Z.z.

    Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky oznamuje, že 19. septembra 1979 bol v Berne otvorený na podpis Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť. Dohovor nadobudol platnosť 1. júna 1982 na základe článku 19 ods. 2.

    V mene Slovenskej republiky bol dohovor podpísaný v Štrasburgu 28. apríla 1994. Ratifikačná listina bola uložená u depozitára dohovoru, generálneho tajomníka Rady Európy, 23. septembra 1996. Pre Slovenskú republiku dohovor nadobudol platnosť 1. januára 1997 na základe článku 19 ods. 3.

    Pri uložení ratifikačnej listiny uplatnila Slovenská republika túto výhradu: "V súlade s článkom 22 ods. 1 dohovoru Slovenská republika uplatňuje výhradu voči dvom druhom živočíchov podľa prílohy č. II dohovoru (Prísne chránené druhy živočíchov) - Canis lupus (vlk dravý) a Ursus arctos (medveď hnedý)."

    DOHOVOR

    o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť

    Preambula

    Členské štáty Rady Európy a ostatní signatári tohto dohovoru,

    berúc do úvahy, že cieľom Rady Európy je dosiahnuť väčšiu jednotnosť medzi svojimi členmi,

    berúc do úvahy želanie Rady Európy spolupracovať s inými štátmi v oblasti ochrany prírody,

    uvedomujúc si, že voľne žijúce organizmy tvoria prírodné dedičstvo estetických, vedeckých, kultúrnych, rekreačných, ekonomických a ďalších jemu vlastných hodnôt, ktoré treba zachovať a odovzdávať ďalším generáciám,

    uvedomujúc si podstatnú úlohu voľne žijúcich organizmov pri udržiavaní biologickej rovnováhy,

    pozorujúc, že početnosť mnohých druhov voľne žijúcich organizmov sa významne znížila a niektorým z nich hrozí vyhynutie,

    vedomé si, že ochrana prírodných stanovíšť je nevyhnutnou súčasťou ochrany a zachovania voľne žijúcich organizmov,

    uvedomujúc si, že vlády by pri stanovovaní svojich celoštátnych cieľov a programov mali brať do úvahy zachovanie voľne žijúcich organizmov a že by sa mala nadviazať medzinárodná spolupráca najmä pri ochrane sťahovavých druhov,

    majúc na pamäti hromadné požiadavky vlád či medzinárodných organizácií na spoločné akcie, a to osobitne požiadavky formulované na Konferencii Organizácie Spojených národov o životnom prostredí človeka v roku 1972 a Poradným zhromaždením Rady Európy,

    chcejúc sa riadiť v oblasti ochrany voľne žijúcich organizmov najmä odporúčaniami rezolúcie č. II Druhej európskej konferencie ministrov životného prostredia,

    dohodli sa takto:

    KAPITOLA I

    VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

    Článok 1

    1. Cieľom tohto dohovoru je ochrana voľne žijúcich organizmov a ich prírodných stanovíšť, a to osobitne tých druhov a stanovíšť, ktorých ochrana si vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, a rozvinutie takejto spolupráce.

    2. Osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.

    Článok 2

    Zmluvné strany prijmú potrebné opatrenia na to, aby sa populácie voľne žijúcich organizmov zachovali alebo zmenili tak, aby zodpovedali predovšetkým ekologickým, vedeckým a kultúrnym požiadavkám, súčasne však prihliadnu na požiadavky hospodárstva a rekreácie a na potreby miestne ohrozených poddruhov, odrôd alebo foriem.

    Článok 3

    1. Každá zmluvná strana prijme opatrenia na rozpracovanie štátnej politiky na ochranu voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť so zvláštnym zreteľom na ohrozené a zraniteľné druhy, osobitne na endemické a ohrozené stanovištia v súlade s ustanoveniami tohto dohovoru.

    2. Každá zmluvná strana sa zaväzuje, že bude pri svojom plánovaní, stratégiách rozvoja a v opatreniach proti znečisťovaniu prihliadať na ochranu voľne žijúcich organizmov.

    3. Každá zmluvná strana bude podporovať vzdelávanie a rozširovať informácie o potrebe chrániť voľne žijúce organizmy a ich stanovištia.

    KAPITOLA II

    OCHRANA STANOVÍŠŤ

    Článok 4

    1. Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na to, aby sa zabezpečilo zachovanie stanovíšť druhov voľne žijúcich organizmov, najmä tých, ktoré sú uvedené v prílohách č. I a II, a zabezpečilo zachovanie ohrozených prírodných stanovíšť.

    2. Pri plánovaní a stratégiách rozvoja zmluvné strany prihliadnu na požiadavky zachovania území chránených podľa odseku 1 tak, aby sa podľa možnosti zabránilo alebo obmedzilo akékoľvek zhoršenie takýchto území.

    3. Zmluvné strany sa zaväzujú, že budú venovať osobitnú pozornosť ochrane území dôležitých pre sťahovavé druhy uvedené v prílohách č. II a III, ktoré sú vhodne umiestnené na ich migračných cestách, ako sú zimoviská, miesta odpočinku, zberu potravy, rozmnožovania alebo pŕchnutia.

    4. Zmluvné strany sa zaväzujú vhodným spôsobom koordinovať činnosť pri ochrane prírodných stanovíšť, na ktoré sa vzťahuje tento článok, ak sa nachádzajú v pohraničných územiach.

    KAPITOLA III

    OCHRANA DRUHOV

    Článok 5

    Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany voľne rastúcich druhov flóry, ktoré sú uvedené v prílohe č. I. Zakazuje sa zámerné zbieranie, trhanie, odrezávanie alebo vykopávanie takýchto rastlín. Každá zmluvná strana podľa potreby zakáže držbu alebo predaj týchto druhov.

    Článok 6

    Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie osobitnej ochrany voľne žijúcich druhov fauny, ktoré sú uvedené v prílohe č. II. Vo vzťahu k týmto druhom sa menovite zakážu

    a) všetky spôsoby zámerného odchytu, držby a zámerného zabíjania,

    b) zámerné poškodzovanie alebo ničenie miest slúžiacich na ich rozmnožovanie alebo na odpočinok,

    c) zámerné rušenie voľne žijúcich živočíchov, predovšetkým v čase rozmnožovania, odchovu mláďat a prezimovania, ak by išlo o rušenie podstatné vzhľadom na ciele tohto dohovoru,

    d) zámerné ničenie alebo zbieranie vajíčok živočíchov alebo ich držba, hoci aj prázdnych,

    e) vnútroštátne obchodovanie s týmito živočíchmi, živými alebo s mŕtvymi, vrátane preparovaných živočíchov a akýchkoľvek ľahko rozoznateľných častí alebo derivátov, keď to prispeje k účinnosti ustanovení tohto článku.

    Článok 7

    1. Každá zmluvná strana prijme vhodné a potrebné legislatívne a správne opatrenia na zabezpečenie ochrany voľne žijúcich druhov fauny, ktoré sú uvedené v prílohe č. III.

    2. Akékoľvek využívanie voľne žijúcej fauny, ktorá je uvedená v prílohe č. III, sa bude regulovať tak, aby sa zabránilo ohrozeniu jej populácií, pričom sa prihliada na požiadavky uvedené v článku 2.

    3. Opatrenia, ktoré sa majú prijať, budú zahŕňať

    a) čas ochrany a/alebo iné spôsoby regulácie využívania,

    b) podľa potreby dočasný alebo miestny zákaz využívania s cieľom obnoviť uspokojivú úroveň populácie,

    c) vhodnú reguláciu predaja, držby s cieľom predaja, dopravy s cieľom predaja alebo ponuky na predaj živých alebo mŕtvych voľne žijúcich živočíchov.

    Článok 8

    Ak ide o odchyt alebo usmrcovanie voľne žijúcich druhov živočíchov uvedených v prílohe č. III a o prípady, keď sa v súlade s článkom 9 povolia výnimky pri druhoch uvedených v prílohe č. II, zmluvné strany zabránia, aby sa používali všetky neprimerané prostriedky odchytu a usmrcovania, ako aj prostriedky, ktoré by mohli spôsobiť miestne vymiznutie alebo vážne narušovanie populácie určitého druhu, osobitne však prostriedky uvedené v prílohe č. IV.

    Článok 9

    1. Každá zmluvná strana môže urobiť výnimky z ustanovení článkov 4, 5, 6 a 7 a zo zákazu používania prostriedkov uvedených v článku 8 za predpokladu, že neexistuje iné uspokojivé riešenie a že výnimka nebude mať nežiaduci vplyv na prežitie danej populácie, a to

    - pre ochranu rastlín a živočíchov,

    - pre zabránenie vážnej škody na úrode, dobytku, lesoch, rybárstve, vode a iných druhoch majetku,

    - v záujme verejného zdravia a bezpečnosti, bezpečnosti vo vzduchu alebo iných vyšších verejných záujmov,

    - pre výskum a vzdelávanie, pre obnovu populácie, pre reintrodukciu a pre nutný odchov,

    - na základe povolenia, za prísne sledovaných podmienok, pre selektívny a obmedzený odber, chov alebo iné uvážlivé využívanie malého počtu jedincov niektorých druhov voľne žijúcich organizmov.

    2. Zmluvné strany budú každé dva roky podávať Stálemu výboru správu o výnimkách vydaných na základe odseku 1. Tieto správy musia uvádzať

    - populácie, pre ktoré bola alebo je vydaná výnimka, a kde je to možné, i počet jedincov, ktorých sa to týka,

    - prostriedky povolené na usmrcovanie alebo odchyt,

    - okolnosti týkajúce sa rizika, času a miesta, za ktorých sa výnimky udelili,

    - orgán splnomocnený vyhlásiť, že sa tieto podmienky splnili, a zároveň rozhodnúť, ak ide o prostriedky, ktoré sa majú použiť, o ich obmedzeniach a o osobách, ktorým sa vydali pokyny, ako ich vykonávať,

    - príslušné kontroly.

    KAPITOLA IV

    OSOBITNÉ OPATRENIA PRE SŤAHOVAVÉ DRUHY

    Článok 10

    1. Zmluvné strany sa popri opatreniach uvedených v článkoch 4, 6, 7 a 8 zaväzujú navyše koordinovať snahy pri ochrane sťahovavých druhov uvedených v prílohách č. II a III, ktorých oblasť výskytu zasahuje do ich územia.

    2. Zmluvné strany prijmú opatrenia, ktoré zabezpečia, že čas ochrany a/alebo iné postupy usmerňujúce využívanie podľa článku 7 ods. 3 písm. a) sú dostatočné a vhodne upravené, aby splnili požiadavky pre sťahovavé druhy uvedené v prílohe č. III.

    KAPITOLA V

    DOPLŇUJÚCE USTANOVENIA

    Článok 11

    1. Pri vykonávaní ustanovení tohto dohovoru sa zmluvné strany zaväzujú

    a) spolupracovať, kedykoľvek je to vhodné, a predovšetkým vtedy, keď by to mohlo zvýšiť účinnosť opatrení prijatých podľa iných článkov tohto dohovoru,

    b) podporovať a koordinovať výskum, ktorý je predmetom tohto dohovoru.

    2. Každá zmluvná strana sa zaväzuje

    a) podporovať reintrodukciu pôvodných druhov voľne žijúcich organizmov, keď by to prispelo k zachovaniu niektorého ohrozeného druhu za predpokladu, že sa najskôr vypracuje štúdia s využitím skúseností iných zmluvných strán, aby sa zistilo, či táto reintrodukcia bude účinná a prijateľná,

    b) prísne kontrolovať introdukciu nepôvodných druhov.

    3. Každá zmluvná strana bude informovať Stály výbor o druhoch, ktoré podliehajú úplnej ochrane na jej území, ale nie sú uvedené v prílohách č. I a II.

    Článok 12

    Zmluvné strany môžu na zachovanie voľne žijúcich organizmov a ich prírodných stanovíšť prijať prísnejšie opatrenia, ako sú tie, ktoré vyplývajú z ustanovení tohto dohovoru.

    KAPITOLA VI

    STÁLY VÝBOR

    Článok 13

    1. Na účely tohto dohovoru sa ustanoví Stály výbor.

    2. V Stálom výbore môže ktorúkoľvek zmluvnú stranu zastupovať jeden delegát alebo viacerí delegáti. Každá delegácia má jeden hlas. Európske hospodárske spoločenstvo uplatní v oblastiach svojej kompetencie svoje právo hlasovať takým počtom hlasov, ktorý sa rovná počtu jeho členských štátov, ktoré sú zmluvnými stranami tohto dohovoru; Európske hospodárske spoločenstvo neuplatní svoje právo hlasovať v prípadoch, keď ho uplatnia členské štáty, a opačne.

    3. Ktorýkoľvek členský štát Rady Európy, ktorý nie je zmluvnou stranou tohto dohovoru, môže byť zastúpený vo výbore ako pozorovateľ. Stály výbor môže na základe jednomyseľného rozhodnutia pozvať ktorýkoľvek štát, ktorý nie je členom Rady Európy a ktorý nie je zmluvnou stranou tohto dohovoru, aby ho zastupoval ako pozorovateľ na jednom z jeho zasadnutí.

    Ktorákoľvek osoba alebo inštitúcia, ktorá je kvalifikovaná v odbore ochrany, zachovania alebo využíva voľne žijúcich organizmov a ich stanovíšť a patriaca do jednej z týchto skupín:

    a) medzinárodné inštitúcie alebo orgány, vládne alebo mimovládne, národné vládne organizácie alebo právnické osoby,

    b) národné mimovládne inštitúcie alebo orgány, ktoré na tento účel schválil štát, v ktorom majú sídlo, môže najmenej tri mesiace pred schôdzou Stáleho výboru informovať generálneho tajomníka Rady Európy, že chce, aby ju na tomto zasadnutí zastupoval pozorovateľ. Účasť sa povolí s výnimkou prípadov, keď najmenej jeden mesiac pred týmto zasadnutím jedna tretina zmluvných strán vznesie generálnemu tajomníkovi proti tomu námietky.

    4. Stály výbor bude zvolávať generálny tajomník Rady Európy. Jeho prvé zasadnutie sa bude konať do roka odo dňa, keď dohovor nadobudne platnosť. Neskôr sa bude schádzať najmenej raz za dva roky a kedykoľvek, keď o to požiada väčšina zmluvných strán.

    5. Stály výbor je uznášaniaschopný, ak sú prítomní delegáti väčšiny zmluvných strán.

    6. Stály výbor si vypracuje vlastný zasadací poriadok, riadiac sa pritom ustanoveniami tohto dohovoru.

    Článok 14

    1. Stály výbor bude zodpovedný za uplatňovanie tohto dohovoru. Má právo najmä

    - preverovať ustanovenia tohto dohovoru vrátane jeho príloh a skúmať akékoľvek potrebné úpravy,

    - predkladať zmluvným stranám odporúčania týkajúce sa opatrení, ktoré sa majú vykonať na účely tohto dohovoru,

    - odporúčať vhodné opatrenia, aby bola verejnosť trvalo informovaná o činnostiach vyplývajúcich z rámca tohto dohovoru,

    - predkladať odporúčania Výboru ministrov Rady Európy ohľadne vyzývania štátov, ktoré nie sú jej členmi, aby pristúpili k tomuto dohovoru,

    - podávať akékoľvek návrhy na zlepšenie účinnosti tohto dohovoru vrátane návrhov na uzavretie dohôd, ktoré by zvýšili účinnú ochranu druhov alebo skupín druhov, so štátmi, ktoré nie sú zmluvnými stranami tohto dohovoru.

    2. S cieľom plniť svoje funkcie môže Stály výbor z vlastnej iniciatívy organizovať zasadnutia skupín expertov.

    Článok 15

    Stály výbor zašle po každom zasadnutí správu o svojej práci a o uplatňovaní tohto dohovoru Výboru ministrov Rady Európy.

    KAPITOLA VII

    POZMEŇOVACIE NÁVRHY

    Článok 16

    1. Akýkoľvek pozmeňovací návrh k článkom tohto dohovoru navrhnutý zmluvnou stranou alebo Výborom ministrov Rady Európy sa oznámi generálnemu tajomníkovi Rady Európy, ktorý ho pošle najmenej dva mesiace pred zasadnutím Stáleho výboru členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, každej zmluvnej strane, každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby podpísal tento dohovor v súlade s ustanoveniami článku 19, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby k nemu pristúpil v súlade s ustanoveniami článku 20.

    2. Akýkoľvek pozmeňovací návrh, ktorý je v súlade s ustanoveniami odseku 1, Stály výbor preskúma a ak ide o

    a) pozmeňovací návrh k článkom 1 až 12, Stály výbor predloží znenie schválené trojštvrtinovou väčšinou odovzdaných hlasov zmluvným stranám na prijatie,

    b) pozmeňovacie návrhy k článkom 13 až 24, Stály výbor predloží znenie schválené trojštvrtinovou väčšinou odovzdaných hlasov Výboru ministrov Rady Európy na schválenie. Po jeho schválení sa tento text zašle zmluvným stranám na prijatie.

    3. Akýkoľvek pozmeňovací návrh nadobudne platnosť tridsiaty deň po tom, čo všetky zmluvné strany informovali generálneho tajomníka o jeho prijatí.

    4. Ustanovenia odseku 1, odseku 2 písm. a) a odseku 3 sa použijú pri prijímaní nových príloh tohto dohovoru.

    Článok 17

    1. Akýkoľvek pozmeňovací návrh týkajúci sa príloh tohto dohovoru, ktorý navrhne niektorá zmluvná strana alebo Výbor ministrov Rady Európy, sa oznámi generálnemu tajomníkovi Rady Európy, ktorý ho pošle najmenej dva mesiace pred zasadnutím Stáleho výboru členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, každej zmluvnej strane, každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby podpísal tento dohovor v súlade s ustanoveniami článku 19, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný, aby k nemu pristúpil v súlade s ustanoveniami článku 20.

    2. Akýkoľvek pozmeňovací návrh navrhnutý v súlade s ustanoveniami odseku 1 preskúma Stály výbor, ktorý ho môže schváliť dvojtretinovou väčšinou zmluvných strán. Schválený text zašle zmluvným stranám.

    3. Ak jedna tretina zmluvných strán tri mesiace po schválení pozmeňovacieho návrhu Stálym výborom nevznesie námietky, nadobudne pozmeňovací návrh platnosť pre tie zmluvné strany, ktoré nevzniesli námietky.

    KAPITOLA VIII

    RIEŠENIE SPOROV

    Článok 18

    1. Stály výbor sa bude usilovať priateľsky urovnať akékoľvek problémy, ktoré môžu vzniknúť pri vykonávaní tohto dohovoru.

    2. Akýkoľvek spor medzi zmluvnými stranami, ktorý sa týka výkladu alebo výkonu tohto dohovoru, ktorý sa neurovnal na základe ustanovenia odseku 1 alebo rokovaním medzi stranami, ktorých sa spor týka, sa predloží, ak sa strany nedohodli inak, na žiadosť jednej z nich na arbitráž. Každá strana navrhne jedného arbitra. Títo dvaja arbitri určia tretieho arbitra. S výhradou ustanovenia odseku 3, ak jedna zo strán neurčí svojho arbitra v priebehu troch mesiacov od žiadosti o arbitráž, na žiadosť druhej strany ho v priebehu ďalších troch mesiacov určí predseda Európskeho súdu pre ľudské práva. Ak sa arbitri nedohodnú na voľbe tretieho arbitra počas troch mesiacov po určení prvých dvoch arbitrov, dodrží sa taký istý postup.

    3. V prípade sporu medzi dvoma zmluvnými stranami, z ktorých jedna je členským štátom Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré je tiež zmluvnou stranou, druhá zmluvná strana bude adresovať žiadosť o arbitráž členskému štátu, ako aj Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ktoré ju spoločne vyrozumejú najneskôr do dvoch mesiacov po prijatí žiadosti, či stranou v spore bude členský štát, alebo Európske hospodárske spoločenstvo, alebo členský štát s Európskym hospodárskym spoločenstvom. Ak nepríde v uvedenom časovom limite žiadne oznámenie, bude sa členský štát a Európske hospodárske spoločenstvo považovať za jednu a tú istú stranu v spore na účely uplatnenia ustanovení, ktorými sa riadi zostavenie a rokovanie arbitrážneho tribunálu. To isté bude platiť, ak sa členský štát a Európske hospodárske spoločenstvo spoločne predstavia ako sporná strana.

    4. Arbitrážny tribunál si vypracuje rokovací poriadok. Jeho rozhodnutia sa budú prijímať väčšinou hlasov a výrok bude konečný a záväzný.

    5. Každá strana bude hradiť náklady arbitra, ktorého si určila, a strany sa rovnakým dielom podelia o náklady tretieho arbitra, ako aj o iné náklady spojené s arbitrážou.

    KAPITOLA IX

    ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

    Článok 19

    1. Tento dohovor bude otvorený na podpis členským štátom Rady Európy a nečlenským štátom, ktoré sa podieľali na jeho vypracovaní, ako aj Európskemu hospodárskemu spoločenstvu.

    Kým dohovor nadobudne platnosť, môže ho podpísať ktorýkoľvek iný štát, ktorý na to vyzval Výbor ministrov Rady Európy.

    Dohovor podlieha ratifikácii, prijatiu alebo schváleniu. Listiny o ratifikácii, prijatí alebo schválení budú uložené u generálneho tajomníka Rady Európy.

    2. Dohovor nadobudne platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď päť štátov, z toho najmenej štyri členské štáty Rady Európy, vyslovilo súhlas s tým, že budú viazané dohovorom v súlade s ustanoveniami odseku 1.

    3. Vo vzťahu ku ktorémukoľvek signatárskemu štátu alebo Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ktorý neskôr prejaví súhlas s tým, že bude viazaný dohovorom, nadobudne dohovor platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď boli listiny o ratifikácii, prijatí alebo schválení uložené.

    Článok 20

    1. Po nadobudnutí platnosti dohovoru môže Výbor ministrov Rady Európy po konzultácii so zmluvnými stranami vyzvať na pristúpenie k dohovoru ktorýkoľvek nečlenský štát Rady Európy, ktorý, hoci bol vyzvaný na podpis v súlade s ustanoveniami článku 19, tak doteraz neurobil, ako aj ktorýkoľvek iný nečlenský štát.

    2. Vo vzťahu ku ktorémukoľvek pristupujúcemu štátu nadobudne dohovor platnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí trojmesačnej lehoty odo dňa, keď boli listiny o pristúpení uložené u generálneho tajomníka Rady Európy.

    Článok 21

    1. Pri podpise alebo pri ukladaní listín o ratifikácii, prijatí, schválení alebo pristúpení môže ktorýkoľvek štát vymedziť územie či územia, na ktoré sa bude tento dohovor vzťahovať.

    2. Ktorákoľvek zmluvná strana môže pri ukladaní listín o ratifikácii, prijatí, schválení, pristúpení alebo kedykoľvek neskôr formou vyhlásenia adresovaného generálnemu tajomníkovi Rady Európy rozšíriť uplatňovanie tohto dohovoru na akékoľvek iné územie vymedzené vo vyhlásení, za ktorého medzinárodné vzťahy je zodpovedná alebo ktorého menom je oprávnená zaväzovať sa.

    3. Ktorékoľvek vyhlásenie podľa odseku 2 možno vo vzťahu ku ktorémukoľvek územiu uvedenému v takomto vyhlásení odvolať oznámením adresovaným generálnemu tajomníkovi Rady Európy. Toto odvolanie nadobudne účinnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí lehoty šiestich mesiacov po dni, keď generálny tajomník oznámenie prijal.

    Článok 22

    1. Ktorýkoľvek štát môže pri podpise dohovoru alebo pri uložení listín o jeho ratifikácii, prijatí, schválení či pristúpení uplatniť jednu výhradu alebo viac výhrad ohľadne určitých druhov uvedených v prílohách č. I-III, ako aj ohľadne určitých druhov uvedených vo výhrade či výhradách, ak ide o určité prostriedky alebo spôsoby usmrcovania, odchytu a ďalšieho využívania uvedené v prílohe č. IV. Nemožno však uplatniť žiadnu výhradu všeobecnej povahy.

    2. Ktorákoľvek zmluvná strana, ktorá rozšíri uplatňovanie tohto dohovoru na územie uvedené vo vyhlásení podľa článku 21 ods. 2, môže vo vzťahu k územiu, o ktoré ide, uplatniť jednu výhradu alebo viac výhrad v súlade s ustanoveniami odseku 1.

    3. Žiadne iné výhrady nemožno uplatniť.

    4. Ktorákoľvek zmluvná strana, ktorá uplatnila výhradu podľa odsekov 1 a 2, ju môže úplne alebo sčasti odvolať oznámením adresovaným generálnemu tajomníkovi Rady Európy. Toto odvolanie nadobudne účinnosť dňom, keď generálny tajomník dostal toto oznámenie.

    Článok 23

    1. Ktorákoľvek zmluvná strana môže dohovor kedykoľvek vypovedať formou oznámenia adresovaného generálnemu tajomníkovi Rady Európy.

    2. Táto výpoveď nadobudne účinnosť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa, keď generálny tajomník dostal toto oznámenie.

    Článok 24

    Generálny tajomník Rady Európy oznámi členským štátom Rady Európy, každému signatárovi, Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ak bude signatárom tohto dohovoru, a každej zmluvnej strane

    a) každé podpísanie,

    b) uloženie listín o ratifikácii, prijatí, schválení či pristúpení,

    c) každý dátum o nadobudnutí platnosti tohto dohovoru v súlade s článkami 19 a 20,

    d) každú informáciu zaslanú na základe ustanovenia článku 13 ods. 3,

    e) každú správu pripravenú podľa ustanovenia článku 15,

    f) každý pozmeňovací návrh alebo novú prílohu schválenú v súlade s článkami 16 a 17 a dátum, odkedy pozmeňovací návrh alebo nová príloha nadobudne platnosť,

    g) každé vyhlásenie podľa ustanovení článku 21 ods. 2 a 3,

    h) každú výhradu vznesenú na základe ustanovení článku 22 ods. 1 a 2,

    i) odvolanie ktorejkoľvek výhrady podľa článku 22 ods. 4,

    j) každé oznámenie určené podľa ustanovení článku 23 a dátum, odkedy výpoveď nadobúda účinnosť.

    Na dôkaz toho podpísaní, riadne na to splnomocnení, podpísali tento dohovor.

    Dané v Berne 19. septembra 1979 v anglickom a vo francúzskom jazyku, pričom obidve znenia majú rovnakú platnosť, v jedinom exemplári, ktorý bude uložený v archíve Rady Európy. Generálny tajomník Rady Európy zašle overené odpisy každému členskému štátu Rady Európy, každému signatárskemu štátu, Európskemu hospodárskemu spoločenstvu, ak je signatárom, a každému štátu, ktorý bol vyzvaný na podpis alebo na pristúpenie k tomuto dohovoru.

    PRÍL.I

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY RASTLÍN (k 6. marcu 1997)

    (Med.) - stredomorský (mediteránny) druh

    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne rastúce na Slovensku

    ALGAE (RIASY)

    CHLOROPHYTA (Zelené riasy)

    Caulerpa ollivieri (Med.) kaulerpa Oliverova

    FUCOPHYCEA

    Cystoseira amentacea (inclus var.

    stricta et var. spicata) (Med.)

    Cystoseira mediterranea (Med.)

    Cystoseira sedoides (Med.)

    Cystoseira spinosa (inclus C.

    adriatica) (Med.)

    Cystoseira zosteroides (Med.)

    Laminaria rodriguezii (Med.)

    Laminaria ochroleuca (Med.)

    RHODOPHYTA (Červené riasy)

    Goniolithon byssoides (Med.)

    Lithophyllum lichenoides (Med.)

    Ptilophora mediterranea (Med.)

    Schimmelmannia schousboei = S.

    ornata (Med.)

    PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)

    ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)

    Asplenium hemionitis L. slezinník

    Asplenium jahandiezii (Litard.)

    Rouy slezinník

    BLECHNACEAE (Rebrovkovité)

    Woodwardia radicans (L.) Sm. vudvardia koreňujúca

    DICKSONIACEAE (Diksóniovité)

    Culcita macrocarpa C. Presl kulcita veľkozásterková

    DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)

    Dryopteris corleyi Fraser-Jenk. papraď

    HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)

    Trichomanes speciosum Willd. vláskovec

    ISOETACEAE (Šidlatkovité)

    Isoetes boryana Durieu šidlatka

    Isoetes malinverniana Ces. &

    De Not. šidlatka

    MARSILEACEAE (Marsileovité)

    Marsilea batardae Launert marsilea

    Marsilea quadrifolia L. marsilea štvorlistá

    Marsilea strigosa Willd. marsilea srstnatá

    Pilularia minuta Durieu ex Braun loptovka

    OPHIOGLOSSACEAE (Hadivkovité)

    Botrychium matricariifolium vratička rumančekovolistá

    A. Braun ex Koch

    Botrychium multifidum vratička mnohozárezová

    (S.G.Gmelin) Rupr.

    Botrychium simplex Hitchc. vratička jednoduchá

    Ophioglossum polyphyllum A. Braun hadivka mnoholistá

    SALVINIACEAE (Salvíniovité)

    Salvinia natans (L.) All. salvínia plávajúca

    GYMNOSPINACEAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)

    Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei jedľa

    ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)

    ALISMATACEAE (Žabníkovité)

    Alisma wahlenbergii (O.R.Holmb.) žabník

    Juz.

    Caldesia parnassifolia (L.) Parl. žabníkovec bielokvetolistý

    Luronium natans (L.) Raf. žabnička plávajúca

    AMARYLLIDACEAE (Amarylkovité)

    Leucojum nicaeense Ard. bleduľa

    Narcissus angustifolius Curt. narcis

    Narcissus longispathus Pugsley narcis

    Narcissus nevadensis Pugsley narcis

    Narcissus scaberulus Henriq. narcis

    Narcissus triandrus L. narcis

    Narcissus viridiflorus Schousboe narcis

    Sternbergia candida šternbergia

    B. Mathew & Baytop

    APOCYNACEAE (Zimozeleňovité)

    Rhazya orientalis (Decaisne) rázya východná

    A.DC.

    ARACEAE (Áronovité)

    Arum purpureospathum Boyce áron

    ARISTOLOCHIACEAE (Vlkovcovité)

    Aristolochia samsunensis Davis vlkovec

    ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)

    Vincetoxicum pannonicum luskáč panónsky

    (Borhidi) Holub

    BORAGINACEAE (Borákovité)

    Alkanna pinardii Boiss. alkana

    Anchusa crispa Viv. smohla

    (incl. A. litoreae)

    Lithodora nitida (H. Ern) litodora lesklá

    R. Fernandes

    Myosotis praecox Hulphers nezábudka

    Myosotis rehsteineri Wartm. nezábudka Rechsteinerova

    Omphalodes kuzinskyana Willk. pupkovec

    Omphalodes littoralis Lehm. pupkovec pobrežný

    Onosma halophilum Boiss. & Heldr. rumenica slanomilná

    Onosma polyphylla Lebed. rumenica mnoholistá

    Onosma proponticum Aznav. rumenica

    Onosma tornensis Jávorka rumenica turnianska

    Onosma troodi Kotschy rumenica

    Solenanthus albanicus

    (Degen et al.)

    Degen & Baldacci

    Symphytum cycladense Pawl. kostihoj

    CAMPANULACEAE (Zvončekovité)

    Asyneuma giganteum (Boiss.) klasovec obrovský

    Bornm.

    Campanula abietina Griseb. zvonček jedľový

    et Schenk

    Campanula damboldtiana Davis zvonček

    Campanula gelida Kovanda zvonček jesenícky

    Campanula lanata Friv. zvonček

    Campanula lycica Sorger & Kit Tan zvonček

    Campanula morettiana Reichenb. zvonček

    Campanula romanica Savul. zvonček

    Campanula sabatia De Not. zvonček

    Jasione lusitanica A.DC. pávinec

    Physoplexis comosa (L.) Schur

    Trachelium asperuloides trachélium

    Boiss. & Orph.

    CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)

    Arenaria nevadensis piesočnica nevadská

    Boiss. & Reuter

    Arenaria provincialis piesočnica

    Chater & Halliday

    Cerastium alsinifolium Tausch rožec kuríčkolistý

    Dianthus hypanicus Andrz. klinček

    Dianthus nitidus Waldst. et Kit. klinček lesklý

    Dianthus rupicola Biv. klinček

    Dianthus serotinus Waldst. et Kit. klinček neskorý

    Dianthus urumoffii Stoj. et Acht. klinček

    Gypsophila papillosa P. Porta gypsomilka

    Herniaria algarvica Chaudri prietržník

    Herniaria maritima Link prietržník

    Minuartia smejkalii Dvořáková kurička Smejkalova

    Moehringia fontqueri Pau meringia Fontquerova

    Moehringia hypanica Grynj. meringia

    et Klok.

    Moehringia jankae Griseb. ex Janka meringia Jankova

    Moehringia tommasinii Marches. meringia

    Petrocoptis grandiflora Rothm.

    Petrocoptis montsicciana

    O. Bolos Rivas Mart.

    Petrocoptis pseudoviscosa

    Fernandez Casas

    Saponaria halophila Hedge & mydlica slanomilná

    Hub.-Mor.

    Silene cretacea Fisch. ex Spreng. silenka

    Silene furcata Raf. subsp. silenka

    angustiflora (Rupr.) Walters

    Silene haussknechtii Heldr. silenka Haussknechtova

    ex Hausskn.

    Silene hifacensis Rouy ex Willk. silenka

    Silene holzmannii Heldr. ex Boiss. silenka Holtzmannova

    Silene mariana Pau silenka

    Silene orphanidis Boiss. silenka

    Silene pompeiopolitana Gay silenka

    ex Boiss.

    Silene rothmaleri Pinto da Silva silenka Rothmalerova

    Silene salsuginea Hub.-Mor. silenka

    Silene sangaria Coode & Cullen silenka

    Silene velutina Pourret ex Loisel. silenka

    CHENOPODIACEAE (Mrlíkovité)

    Beta adanensis Pamuk. apud Aellen repa

    Beta trojana Pamuk. apud Aellen repa

    Kalidiopsis wagenitzii Aellen

    Kochia saxicola Guss. kochia

    Microcnemum coralloides

    (Loscos & Pardo) subsp.

    anatolicum Wagenitz

    Salicornia veneta slanorožec

    Pignatti & Lausi

    Salsola anatolica Aellen slanobyľ anatolská

    Suaeda cucullata Aellen soľnička

    CISTACEAE (Cistovité)

    Helianthemum alypoides devätorník

    Losa & Rivas Goday

    Helianthemum arcticum devätorník arktický

    (Grosser) Janch.

    Helianthemum caput-felis Boiss. devätorník

    Tuberaria major (Willk.) Pinto

    da Silva & Roseira

    COMPOSITAE (ASTERACEAE - Astrovité)

    Achillea glaberrima Klok. rebríček

    Achillea thracica Velen. rebríček trácky

    Anacyclus latealatus Hub.-Mor. anacyklus

    Andryala levitomentosa

    (E.I.Nyárády) P. D. Sell

    Anthemis glaberrima

    (Rech. f.) Greuter ruman

    Anthemis halophila Boiss. & Bal. ruman

    Anthemis trotzkiana Claus ex Bunge ruman

    Artemisia granatensis Boiss. palina

    Artemisia insipida Vill. palina

    Artemisia laciniata Willd. palina strapatá

    Artemisia pancicii (Janka) Ronn. palina Pančičova

    Aster pyrenaeus Desf. ex DC. astra pyrenejská

    France

    Aster sibiricus L. astra sibírska

    Carduus myriacanthus Salzm. ex DC. bodliak

    Carlina diae (Rech. f.) krasovlas

    Meusel & Kastener

    Carlina onopordifolia Besser krasovlas

    Centaurea alba L. subsp.

    heldreichii (Halácsy) Dostál nevädza

    (Centaurea heldreichii Halácsy)

    Centaurea alba L. subsp. princeps

    (Boiss. & Heldr.) nevädza

    Gugler (Centaurea princeps Boiss.

    & Heldr.)

    Centaurea akamatis nevädza

    Centaurea attica Nyman subsp.

    megarensis nevädza

    (Halácsy & Hayek) Dostál (Centaurea

    megarensis Halácsy & Hayek)

    Centaurea balearica J.D.Rodriguez nevädza

    Centaurea borjae Valdes-Berm.

    & Rivas Goday nevädza

    Centaurea citricolor Font Quer nevädza

    Centaurea corymbosa Pourret nevädza

    Centaurea dubjanskyi Iljin nevädza

    Centaurea hermannii F. Hermann nevädza

    Centaurea horrida Badaro nevädza

    Centaurea jankae Brandza nevädza Jankova

    Centaurea kalambakensis

    Freyn & Sint. nevädza

    Centaurea kartschiana Scop. nevädza

    Centaurea lactiflora Halácsy nevädza

    Centaurea niederi Heldr. nevädza

    Centaurea peucedanifolia

    Boiss. & Orph. nevädza

    Centaurea pineticola Iljin. nevädza

    Centaurea pinnata Pau nevädza

    Centaurea pontica

    Prodan & E.I.Nyárády nevädza

    Centaurea pseudoleucolepis Kleop nevädza

    Centaurea pulvinata (G. Blanca)

    G.Blanca nevädza

    Centaurea tchihatcheffii

    Fich. & Mey. nevädza

    Crepis crocifolia Boiss. & Heldr. škarda

    Crepis granatensis (Willk.)

    G.Blanca & M. Cueto škarda

    Crepis purpurea (Willd.) Bieb. škarda purpurová

    Dendranthema zawadskyi (Herbich)

    Tzvelev chryzantéma pieninská

    Erigeron frigidus Boiss. ex DC. turica ľadová

    Helichrysum sibthorpii Rouy slamiha Sibthorpova

    Hymenostemma pseudanthemis

    (Kunze) Willd.

    Jurinea cyanoides (L.) Reichenb. sinokvet nevädzovitý

    Jurinea fontqueri Cuatrec. sinokvet Fontquerov

    Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.

    Lamyropsis microcephala (Moris)

    Dittrich & Greuter

    Leontodon boryi Boiss. ex DC. púpavec

    Leontodon microcephalus (Boiss.

    ex DC.) Boiss. púpavec

    Leontodon siculus (Guss.)

    Finch & Sell púpavec

    Ligularia sibirica (L.) Cass.** jazyčník sibírsky

    Picris willkommii (Schultz Bip.)

    Nyman horčík Willkommov

    Santolina elegans Boiss. ex DC. santolina

    Senecio elodes Boiss. ex DC. starček

    Senecio nevadensis Boiss. & Reuter starček

    Serratula tanaitica P. Smirn. kosienka

    Sonchus erzincanicus Matthews mlieč

    Wagenitzia lancifolia

    (Sieber ex Sprengel) Dostál

    CONVOLVULACEAE (Pupencovité)

    Convolvulus argyrothamnos Greuter pupenec

    Convolvulus pulvinatus Sa'ad pupenec

    CRUCIFERAE (BRASSICACEAE - Kapustovité)

    Alyssum akamasicum B.L.Burtt tarica

    Alyssum borzaeanum E. I. Nyárády tarica Borzova

    Alyssum pyrenaicum Lapeyr.

    [Ptilotrichum pyrenaicum

    (Lapeyr.) Boiss.] tarica

    Arabis kennedyae Meikle arábka Kennedyho

    Armoracia macrocarpa chren veľkoplodý

    (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg.

    Aurinia uechtritziana (Bornm.)

    Cullen et T.R.Dudley taričník

    Biscutella neustriaca Bonnet dvojštítok

    Boleum asperum (Pers.) Desvaux

    Brassica glabrescens Poldini kapusta

    Brassica hilarionis Post kapusta

    Brassica insularis Moris kapusta

    Brassica macrocarpa Guss. kapusta

    Brassica sylvestris (L.) Mill.

    subsp. taurica Tzvel. kapusta

    Braya purpurascens (R. Br.) Bunge

    Cochlearia polonica Frohlich lyžičník

    Coincya rupestris Rouy

    (Hutera rupestris P. Porta)

    Coronopus navasii Pau vranonôžka

    Crambe koktebelica (Junge)

    N.Busch. katran

    Crambe litwinonowii K. Gross. katran

    Diplotaxis ibicensis (Pau)

    Gomez-Campo dvojradovka

    Diplotaxis siettiana Maire dvojradovka

    Draba dorneri Heuffel chudôbka

    Erucastrum palustre (Pirona) Vis. reďkevník močiarny

    Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl. horčičník pieninský

    Iberis arbuscula Runemark iberka

    Ionopsidium acaule (Desf.)

    Reichemb. pafialka bezbyľová

    Ionopsidium savianum (Caruel)

    Ball ex Arcang. pafialka

    Lepidium turczaninowii Lipsky žerucha

    Murbeckiella sousae Rothm.

    Schivereckia podolica (Besser)

    Andrz.

    Sisymbrium cavanillesianum

    Valdes & Castroviejo huľavník

    (S. matritense P. W. Ball & Heywood)

    Sisymbrium confertum Stev. huľavník

    Sisymbrium supinum L. huľavník

    Thlaspi cariense A. Carlström peniažtek

    Thlaspi jankae A. Kern. peniažtek slovenský

    CYPERACEAE (Šachorovité)

    Eleocharis carniolica Koch bahnička kranská

    DIOSCOREACEAE (Diskoreovité)

    Borderea chouardii (Gaussen)

    Heslot

    DIPSACACEAE (Štetkovité)

    Dipsacus cephalarioides

    Mathews & Kupicha štetka

    DROSERACEAE (Rosičkovité)

    Aldrovanda vesiculosa L. aldrovanda pľuzgierkatá

    (Ex - vyhynutá)

    ERICACEAE (Vresovcovité)

    Vaccinium arctostaphylos L. brusnica

    EUPHORBIACEAE (Mliečnikovité)

    Euphorbia margalidiana

    Kuhbier & Lewejohann mliečnik

    Euphorbia nevadensis

    Boiss. & Reuter mliečnik

    GENTIANACEAE (Horcovité)

    Centaurium rigualii Esteve Chueca zemežlč

    Centaurium somedanum Lainz zemežlč

    Gentiana ligustica R. de Vilm.

    Chopinet horec

    Gentianella anglica (Pugsley) horček

    E.F.Warburg

    GERANIACEAE (Pakostovité)

    Erodium astragaloides

    Boiss. & Reuter bociannik

    Erodium chrysanthum L'Herit.

    ex DC. bociannik

    Erodium paularense

    Fernandez-Gonzalez & Izco bociannik

    Erodium rupicola Boiss. bociannik

    GESNERIACEAE (Gesneriovité)

    Haberlea rhodopensis Friv. haberlea rodopská

    Jankaea heldreichii (Boiss.) Boiss.

    Ramonda serbica Pancic ramonda

    GRAMINEAE (POACEAE - Lipnicovité)

    Avenula hackelii (Henriq.) Holub ovsica Hackelova

    Bromus bromoideus (Lej.) Crepin stoklas

    Bromus grossus Desf. ex DC. stoklas

    Bromus interruptus (Hackel) Druce stoklas

    Bromus moesiacus Velen. stoklas

    Bromus psammophilus P.M.Smith stoklas

    Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl koleant útly

    Eremopoa mardinensis R. Mill

    Gaudinia hispanica Stace & Tutin lámavka

    Micropyropsis tuberosa Romero-

    Zarco Cabezudo

    Poa granitica Br.- Bl. lipnica žulová

    Poa riphaea (Ascherson et

    Graebner) Fritsch lipnica

    Puccinellia pungens (Pau) Paunero steblovec

    Stipa austroitalica Martinovský kavyľ

    Stipa bavarica Martinovsky &

    H.Scholz kavyľ

    Stipa danubialis Dihoru & Roman kavyľ

    Stipa styriaca Martinovský kavyľ

    Stipa syreistschikowii P. Smirn. kavyľ

    Trisetum subalpestre (Hartm.)

    Neuman trojštet

    GROSSULARIACEAE (Egrešovité)

    Ribes sardoum Martelli ríbezľa

    HYPERICACEAE (Ľubovníkovité)

    Hypericum aciferum (Greuter)

    N.K.B.Robson ľubovník

    Hypericum salsugineum

    Robson & Hub.-Mor. ľubovník

    IRIDACEAE (Kosatcovité)

    Crocus abantensis

    T.Baytop & Mathew šafran

    Crocus cyprius Boiss. & Kotschy šafran

    Crocus etruscus Parl. šafran

    Crocus hartmannianus Holmboe šafran

    Crocus robertianus C.D.Brickell šafran

    Gladiolus felicis Mirek mečík

    Iris marsica Ricci & Colasante kosatec

    LABIATAE (LAMIACEAE - Hluchavkovité)

    Dracocephalum austriacum L. včelník rakúsky

    Micromeria taygetea P.H.Davis

    Nepeta dirphya (Boiss.)

    Heldr. ex Halacsy kocúrnik

    Nepeta sphaciotica P. H. Davis kocúrnik

    Origanum cordifolium

    (Auch. & Montbr.) pamajorán

    Vogel (Amaracus cordifolium

    Montr. & Auch.)

    Origanum dictamnus L. pamajorán

    Origanum scabrum Boiss. & Heldr. pamajorán

    Phlomis brevibracteata Turrill sápa

    Phlomis cypria Post sápa

    Rosmarinus tomentosus

    Huber-Morath & Maire rozmarín

    Salvia crassifolia

    Sibth. & Smith šalvia

    Sideritis cypria Post ránhoj

    Sideritis incana L. subsp. glauca

    (Cav.) Malagarriga ránhoj

    Sideritis javalambrensis Pau ránhoj

    Sideritis serrata Cav. ex Lag. ránhoj

    Teucrium charidemi Sandwith hrdobarka

    Teucrium lamiifolium D'Urv. hrdobarka

    Teucrium lepicephalum Pau hrdobarka

    Teucrium turredanum Losa &

    Rivas Goday hrdobarka

    Thymus aznavourii Velen. dúška

    Thymus camphoratus Hoffmanns.

    & Link dúška

    Thymus carnosus Boiss. dúška

    Thymus cephalotos L. dúška

    LEGUMINOSAE (FABACEAE - Bôbovité)

    Anthyllis hystrix Cardona,

    Contandr. & E. Sierra bôľhoj

    Astragalus aitosensis Ivanisch. kozinec

    Astragalus algarbiensis Coss.

    ex Bunge kozinec

    Astragalus aquilanus Anzalone kozinec

    Astragalus centralpinus

    Braun-Blanquet kozinec

    Astragalus kungurensis Boriss. kozinec

    Astragalus macrocarpus DC. subsp.

    lefkarensis kozinec

    Agerer-Kirchoff & Meikle

    Astragalus maritimus Moris kozinec

    Astragalus peterfii Jav. kozinec

    Astragalus physocalyx Fischer kozinec

    Astragalus psedopurpureus Gusul. kozinec

    Astragalus setosulus Gontsch. kozinec

    Astragalus tanaiticus C. Koch. kozinec

    Astragalus tremolsianus Pau kozinec

    Astragalus verrucosus Moris kozinec

    Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl. zanoväť

    Genista dorycnifolia Font Quer kručinka

    Genista holopetala (Fleischm.

    ex Koch) Baldacci kručinka

    Genista tetragona Bess. kručinka

    Glycyrrhiza iconica Hub.-Mor. sladkovka

    Hedysarum razoumovianum Fisch.

    et Helm. sekernica

    Ononis maweana Ball ihlica

    Oxytropis deflexa (Pallas) DC.

    subsp. norvegica Nordh. ostropysk

    Sphaerophysa kotschyana Boiss.

    Thermopsis turcica Kit Tan,

    Vural & Kücüködü

    Trifolium banaticum (Heuffel)

    Májovský ďatelina

    Trifolium pachycalyx Zoh. ďatelina

    Trifolium saxatile All. ďatelina

    Trigonella arenicola Hub.-Mor. senovka

    Trigonella halophila Boiss. senovka

    Trigonella polycarpa Boiss.

    & Heldr. senovka

    Vicia bifoliolata J. D. Rodriguez vika

    LENTIBULARIACEAE (Bublinatkovité)

    Pinguicula crystallina Sibth. &

    Sm. tučnica

    Pinguicula nevadensis (Lindb.)

    Casper tučnica nevadská

    LILIACEAE (Ľaliovité)

    Allium grosii Font Quer cesnak

    Allium regelianum A. Beck cesnak

    Allium vuralii Kit Tan cesnak

    Androcymbium europaeum (Lange)

    K.Richter androcymbium európske

    Androcymbium rechingeri Greuter androcymbium Rechingerovo

    Asparagus lycaonicus Davis asparágus

    Asphodelus bento-rainhae Pinto da

    Silva asfodel

    Chionodoxa lochiae Meikle modravka

    Chionodoxa luciliae Boiss. modravka žiarivá

    Colchicum arenarium Waldst. & Kit. jesienka piesočná

    Colchicum corsicum Baker jesienka korzická

    Colchicum cousturieri Greuter jesienka

    Colchicum davidovii Stef. jesienka

    Colchicum fominii Bordz. jesienka

    Colchicum micranthum Boiss. jesienka

    Fritillaria conica Boiss. korunkovka

    Fritillaria drenovskii

    Begen & Stoy. korunkovka

    Fritillaria epirotica

    Turrill ex Rix korunkovka

    Fritillaria euboeica

    (Rix Doerfler) Rix korunkovka

    Fritillaria graeca Boiss. korunkovka

    Fritillaria gussichiae

    (Degen & Doerfler) Rix korunkovka

    Fritillaria montana Hoppe korunkovka

    Fritillaria obliqua Ker-Gawl. korunkovka

    Fritillaria rhodocanakis Orph.

    ex Baker korunkovka

    Fritillaria tuntasia Heldr.

    ex Halacsy korunkovka

    Lilium jankae A. Kerner ľalia

    Lilium rhodopaeum Delip. ľalia

    Muscari gussonei (Parl.) Tod. modrica

    Ornithogalum reverchonii Lange bledavka

    Scilla morrisii Meikle scila

    Scilla odorata Link scila

    Tulipa cypria Stapf tulipán

    Tulipa goulimya Sealy & Turrill tulipán

    Tulipa hungarica Borbas tulipán

    Tulipa praecox Ten. tulipán

    Tulipa sprengeri Baker tulipán

    LINACEAE (Ľanovité)

    Linum dolomiticum Borbas ľan dolomitový

    LYTHRACEAE (Vrbicovité)

    Lythrum flexuosum Lag. vrbica

    Lythrum thesioides M. Bieb. vrbica

    MALVACEAE (Slezovité)

    Kosteletzkya pentacarpos (L.)

    Ledeb.

    NAJADACEAE (Riečňankovité)

    Caulinia tenuissima

    (A.Br.ex Magnus) Tzvel.

    Najas flexilis (Willd.) Rostk. &

    W.L.Schmidt riečňanka

    Najas tenuissima (A. Braun) Magnus riečňanka

    OLEACEAE (Olivovité)

    Syringa josikaea Jacq. fil. orgován Jósikov

    ORCHIDACEAE (Vstavačovité)

    Cephalanthera cucullata

    Boiss. & Heldr. prilbovka

    Comperia comperiana (Steven)

    Aschers. & Graebner

    Cypripedium calceolus L. črievičník papučkový

    Dactylorhiza chuhensis Renz &

    Taub. vstavačovec

    Himantoglossum caprinum (Bieb.)

    C.Koch. jazýčkovec východný

    Liparis loeselii (L.) Rich. hľuzovec Loeselov

    Ophrys argolica Fleischm. hmyzovník

    Ophrys isaura Renz & Taub. hmyzovník

    Ophrys kotschyi Fleischm. & Soo hmyzovník

    Ophrys lunulata Parl. hmyzovník

    Ophrys lycia Renz & Taub. hmyzovník

    Orchis punctulata Stev. ex Lindl. vstavač

    Platanthera obtusata (Pursh)

    Lindl. subsp. vemenník

    oligantha (Turcz.) Hulten

    Spiranthes aestivalis (Poir.)

    L.C.Richard pokrut letný

    Steveniella satyrioides (Stev.)

    Schlechter

    PAEONIACEAE (Pivonkovité)

    Paeonia cambessedesii (Willk.)

    Willk. pivonka

    Paeonia clusii F. C. Stern subsp.

    rhodia (Stearn) pivonka Clusiova

    Tzanoudakis

    Paeonia officinalis L. subsp.

    banatica (Rochel) Soó pivonka lekárska banátska

    Paeonia parnassica Tzanoudakis pivonka

    Paeonia tenuifolia L. pivonka tenkolistá

    PALMAE (Arekovité)

    Phoenix theophrasti Greuter datľovník Theophrastov

    PAPAVERACEAE (Makovité)

    Papaver lapponicum (Tolm.) Nordh. mak laponský

    Rupicapnos africana (Lam.) Pomel

    PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)

    Armeria pseudarmeria (Murray)

    Mansfeld trávnička

    Armeria rouyana Daveau trávnička

    Armeria soleirolii (Duby) Godron trávnička

    Armeria velutina Welv. ex

    Boiss. & Reuter trávnička

    Limonium anatolicum Hedge limonka anatolská

    Limonium tamaricoides Bokhari limonka

    POLEMONIACEAE (Vojnovkovité)

    Polemonium boreale Adams vojnavka

    POLYGONACEAE (Stavikrvovité)

    Polygonum praelongum

    Coode & Cullen stavikrv

    Rheum rhaponticum L. rebarbora pontická

    Rumex rupestris Le Gall štiavec

    POTAMOGETONACEA (Červenavcovité)

    Cymodocea nodosa (Med.)

    Posidonia oceanica (Med.)

    Zostera marina (Med.) zostera morská

    PRIMULACEAE (Prvosienkovité)

    Androsace cylindrica DC. pochybok

    Androsace mathildae Levier pochybok

    Androsace pyrenaica Lam. pochybok

    Cyclamen coum Mill. cyklámen

    Cyclamen kuznetzovii Kotov et

    Czernova. cyklámen Kuznecov

    Cyclamen mirabile Hildebr. cyklámen

    Lysimachia minoricensis

    J.D.Rodriguez čerkáč

    Primula apennina Widmer prvosienka

    Primula deorum Velen. prvosienka

    Primula frondosa Janka prvosienka

    Primula egaliksensis Wormsk. prvosienka

    Primula glaucescens Moretti prvosienka

    Primula palinuri Petagna prvosienka

    Primula spectabilis Tratt. prvosienka

    Primula wulfeniana Scot subsp.

    baumgarteniana prvosienka

    (Degen & Moesz) Ludi

    Soldanella villosa Darracq soldanelka

    RANUNCULACEAE (Iskerníkovité)

    Aconitum corsicum Gayer prilbica

    Aconitum flerovii Steinb. prilbica

    Aconitum lasiocarpum (Reichenb.)

    Gáyer prilbica chlpatoplodá

    Adonis cyllenea Boiss., Heldr.

    & Orph. hlaváčik

    Adonis distorta Ten. hlaváčik

    Anemone uralense Nevski veternica

    Aquilegia bertolonii Schott orlíček

    Aquilegia kitaibelii Schott orlíček

    Aquilegia ottonis subsp. taygetea

    (Orph.) Strid orlíček

    Aquilegia pyrenaica DC. subsp.

    cazorlensis orlíček

    (Heywood) Galiano & Rivas Martinez

    (Aquilegia cazorlensis Heywood)

    Consolida samia P. H. Davis ostrôžka

    Delphinium caseyi B. L. Burtt stračonôžka

    Pulsatilla grandis (Wender.)

    Wender. poniklec veľkokvetý

    Pulsatilla patens (L.) Mill. poniklec otvorený

    Pulsatilla slavica G. Reuss poniklec slovenský

    Ranunculus fontanus C. Presl iskerník

    Ranunculus kykkoensis Meikle iskerník

    Ranunculus weyleri Mares iskerník

    RESEDACEAE (Rezedovité)

    Reseda decursiva Forssk. Gibraltar rezeda

    ROSACEAE (Ružovité)

    Crataegus dikmensis Pojark hloh

    Geum bulgaricum Panc. kuklík

    Potentilla delphinensis

    Gren. & Godron nátržník

    Potentilla emilii-popii

    E.I.Nyárády nátržník

    Potentilla silesiaca Uechtr. nátržník

    Pyrus anatolica Browicz hruška

    RUBIACEAE (Marenovité)

    Galium cracoviense Ehrend. lipkavec

    Galium globuliferum Hub.-Mor.

    & Reese lipkavec

    Galium litorale Guss. lipkavec

    Galium moldavicum (Dobrescu)

    Franco lipkavec

    Galium rhodopeum Velen. lipkavec

    Galium viridiflorum Boiss.

    & Reuter lipkavec

    SANTALACEAE (Santalovité)

    Thesium ebracteatum Hayne ľanolistník bezlistencový (Ex

    - vyhynutý)

    SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)

    Saxifraga berica (Beguinot)

    D.A.Webb lomikameň

    Saxifraga cintrana Kuzinsky ex

    Willk. lomikameň

    Saxifraga florulenta Moretti lomikameň

    Saxifraga hirculus L. lomikameň kozí

    Saxifraga presolanensis Engl. lomikameň

    Saxifraga tombeanensis Boiss.

    ex Engl. lomikameň

    Saxifraga valdensis DC. lomikameň

    Saxifraga vayredana Luizet lomikameň

    SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)

    Antirrhinum charidemi Lange papuľka

    Euphrasia marchesettii Wettst.

    ex Marches. očianka

    Linaria algarviana Chav. pyštek

    Linaria ficalhoana Rouy pyštek

    Linaria flava (Poiret) Desf. pyštek

    Linaria hellenica Turril pyštek

    Linaria loeselii Schweigger pyštek Loeselov

    Linaria ricardoi Cout. pyštek

    Linaria tursica B. Valdes

    & Cabezudo pyštek

    Lindernia procumbens (Krock.)

    Philcox lindernia puzdierkatá

    Odontites granatensis Boiss. zdravienok

    Pedicularis sudetica Willd. všivec sudetský

    Verbascum afyonense Hub.-Mor. divozel

    Verbascum basivelatum Hub.-Mor. divozel

    Verbascum cylleneum (Boiss. &

    Heldr.) Kuntze divozel

    Verbascum degenii Hal. divozel

    Verbascum purpureum (Janka)

    Huber-Morath divozel

    Verbascum stepporum Hub.-Mor. divozel

    Veronica euxina Turrill veronika

    Veronica oetaea L.-A. Gustavsson veronika

    Veronica turrilliana Stoj. et

    Stef. veronika

    SELAGINACEAE (Guľôčkovité)

    Globularia stygia Orph. ex Boiss. guľôčka

    SOLANACEAE (Ľuľkovité)

    Atropa baetica Willk. ľuľkovec

    Mandragora officinarum L. mandragora lekárska

    THYMELAEACEAE (Vrabcovníkovité)

    Daphne arbuscula Čelak. lykovec muránsky

    Daphne petraea Leybold lykovec

    Daphne rodriguezii Texidor lykovec

    Thymelea broterana Coutinho vrabcovník

    TRAPACEAE (Kotvicovité)

    Trapa natans L. kotvica plávajúca

    TYPHACEAE (Pálkovité)

    Typha minima Hoppe pálka najmenšia (Ex - vyhynutá)

    Typha shuttleworthii

    Koch & Sonder pálka striebristosivá

    ULMACEAE (Brestovité)

    Zelkova abelicea (Lam.) Boiss. zelkova

    UMBELLIFERAE (APIACEAE - Mrkvovité)

    Angelica heterocarpa Lloyd angelika

    Angelica palustris (Besser) Hoffman

    [Ostericum palustre (Besser) angelika (ostrík močiarny)

    Beser] (Ex - vyhynutý)

    Apium bermejoi Llorens zeler

    Apium repens (Jacq.) Lag. zeler plazivý

    Athamanta cortiana Ferrarini atamanta

    Bupleurum capillare Boiss. &

    Heldr. prerastlík

    Bupleurum dianthifolium Guss. prerastlík

    Bupleurum kakiskalae Greuter prerastlík

    Eryngium alpinum L. kotúč alpínsky

    Eryngium viviparum Gay kotúč

    Ferula halophila H. Pesmen feruľa slanomilná

    Ferula orientalis L. feruľa východná

    Ferula sadleriana Ledeb. feruľa Sadlerova

    Laserpitium longiradium Boiss. lazerník

    Naufraga balearica Constance

    & Cannon

    Oenanthe conioides Lange halucha

    Petagnia saniculifolia Guss.

    Rouya polygama (Desf.) Coincy

    Seseli intricatum Boiss. sezel

    Thorella verticillatinundata

    (Thore) Briq.

    VALERIANACEAE (Valeriánovité)

    Centranthus kellererii

    (Stoj. Stef. et Georg.)

    Stoj. et Stef. centrant

    Centranthus trinervis (Viv.)

    Beguinot centrant

    VIOLACEAE (Fialkovité)

    Viola athois W. Becker fialka

    Viola cazorlensis Gandoger fialka

    Viola cryana Gillot fialka

    Viola delphinantha Boiss. fialka

    Viola hispida Lam. fialka

    Viola jaubertiana Mares

    & Vigineix fialka

    BRYOPHYTA (MACHORASTY)

    BRYOPSIDA: ANTHOCEROTAE

    ANTHOCEROTACEAE

    Notothylas orbicularis (Schwein.)

    Sull.

    BRYOPSIDA: HEPATICAE (PEČEŇOVKY)

    AYTONIACEAE

    Mannia triandra (Scop.) Grolle

    CEPHALOZIACEAE

    Cephalozia macounii (Aust.) Aust.

    CODONIACEAE

    Petalophyllum ralfsii (Wils.)

    Nees et Gott. ex Lehm.

    FRULLANIACEAE

    Frullania parvistipula Steph.

    GYMNOMITRIACEAE

    Marsupella profunda Lindb. mešcovka

    JUNGERMANNIACEAE

    Jungermannia handelii (Schiffn.)

    Amak trsovka

    RICCIACEAE

    Riccia breidleri Jur. ex Steph. mrvka

    RIELLACEAE

    Riella helicophylla (Mont.) Hook.

    SCAPANIACEAE

    Scapania massalongi (K. Muell.)

    K.Muell.

    BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)

    AMBLYSTEGIACEAE

    Drepanocladus vernicosus

    (Mitt.) Warnst. kosáčik

    BRUCHIACEAE

    Bruchia vogesiaca Schwaegr.

    BUXBAUMIACEAE

    Buxbaumia viridis (Moug. ex

    Lam. & DC.) kyjanôčka zelená

    Brid. ex Moug. & Nestl.

    DICRANACEAE

    Atractylocarpus alpinus

    (Schimp. ex Milde) Lindb.

    Cynodontium suecicum

    (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag. zubatec

    Dicranum viride (Sull. & Lesq.)

    Lindb. dvojhrot zelený

    FONTINALACEAE

    Dichelyma capillaceum (With.) Myr.

    FUNARIACEAE

    Pyramidula tetragona (Brid.) Brid.

    HOOKERIACEAE

    Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

    MEESIACEAE

    Meesia longiseta Hedw.

    ORTHOTRICHACEAE

    Orthotrichum rogeri Brid. (Ex - vyhynutý)

    SPHAGNACEAE

    Sphagnum pylaisii Brid. rašelinník

    SPLACHNACEAE

    Tayloria rudolphiana (Garov.) B.S.G.

    Poznámka: Vedecké názvoslovie (latinské názvy čeľadí uvádzané

    v zátvorkách) je čiastočne upravené podľa súčasnej

    platnej vedeckej nomenklatúry.

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY RASTLÍN

    Endemické druhy Makarónskej oblasti

    (k 6. marcu 1997)

    PTERIDOPHYTA (PAPRAĎORASTY)

    ASPLENIACEAE (Slezinníkovité)

    Asplenium azoricum Lovis slezinník azorský

    DRYOPTERIDACEAE (Papraďovité)

    Polystichum drepanum (Swartz) C.

    Presl papraďovec

    HYMENOPHYLLACEAE (Blanolistovité)

    Hymenophyllum maderensis blanolistník

    ISOETACEAE (Šidlatkovité)

    Isoetes azorica Durieu ex

    Milde šidlatka azorská

    LYCOPODIACEAE (Plavúňovité)

    Diphasium madeirense (Wilee.) Rothm.

    MARSILEACEAE (Marsileovité)

    Marsilea azorica Launert marsilea azorská

    GYMNOSPINACEAE (NAHOSEMENNÉ RASTLINY)

    CUPRESACEAE (Cyprusovité)

    Juniperus brevifolia (Seub.)

    Antoine borievka

    ANGIOSPERMAE (KRYTOSEMENNÉ RASTLINY)

    AGAVACEAE (Agávovité)

    Dracaena draco (L.) L. dracéna obyčajná

    ASCLEPIADACEAE (Glejovkovité)

    Caralluma burchardii N.E.Brown karaluma

    Ceropegia chrysantha Svent. lampášik

    BERBERIDACEAE (Dráčovité)

    Berberis maderensis Lowe dráč

    BORAGINACEAE (Borákovité)

    Echium gentianoides Webb ex Coincy hadinec

    Echium handiense Svent. hadinec

    Echium pininana Webb et Berth. hadinec

    Myosotis azorica H.C.Watson nezábudka azorská

    Myosotis maritima Hochst. ex Seub. nezábudka

    CAMPANULACEAE (Zvončekovité)

    Azorina vidalii (H.C.Watson) Feer

    Musschia aurea (L.f.) DC.

    Musschia wollastonii Lowe

    CAPRIFOLIACEAE (LONICERACEAE - Zemolezovité)

    Sambucus palmensis Link baza

    CARYOPHYLLACEAE (Klinčekovité)

    Cerastium azoricum Hochst. rožec azorský

    Silene nocteolens Webb et Berth silenka

    CISTACEAE (Cistovité)

    Cistus chinamadensis

    Banares & Romero cistus

    Helianthemum bystropogophyllum

    Svent. devätorník

    Helianthemum teneriffae Cosson devätorník

    COMPOSITAE (ASTERACEAE - Astrovité)

    Andryala crithmifolia Ait.

    Argyranthemum lidii Humphries

    Argyranthemum pinnatifidum (L.F.)

    Lowe

    subsp. succulentum (Lowe) Humphries

    Argyranthemum winterii (Svent.)

    Humphries

    Atractylis arbuscula Svent.

    & Michaelis

    Atractylis preauxiana Schultz Bip.

    Bellis azorica Hochst. ex Seub. sedmokráska azorská

    Calendula maderensis Dc. nechtík

    Cheirolophus duranii (Burchard)

    Holub

    Cheirolophus falsisectus

    Montelongo et Moraleda

    Cheirolophus ghomerythus (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus junonianus (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus metlesicsii Montelongo

    Cheirolophus santosabreui Santos

    Cheirolophus satarataensis (Svent.)

    Holub

    Cheirolophus tagananensis (Svent.)

    Holub

    Helichrysum monogynum B.L.Burth.

    & Sunding slamiha

    Helichrysum gossypinum Webb slamiha

    Hypochaeris oligocephala (Svent.

    & D. Bramwell) Lack prasatník

    Lactuca watsoniana Trelease šalát

    Leotodon filii (Hochst. ex Seub.)

    Paiva & Orm. púpavec

    Onopordum carduelinum Bolle ostropes

    Onopordum nogalesii Svent. ostropes

    Pericallis hadrosomus Svent.

    Pericallis malvifolia (L'Hér)

    B.Nord.

    Phagnalon benetii Lowe

    Senecio hermosae Pitard starček

    Sonchus gandogeri Pitard mlieč

    Stemmacantha cynaroides

    Sventenia bupleuroides Font Quer

    Tanacetum o'shanahanii Febles.

    Marrero et Suárez vratič

    Tanacetum ptarmiciflorum (Webb)

    Schultz Bip. vratič

    Tolpis glabrescens Kämmer škardovka

    CONVOLVULACEAE (Pupencovité)

    Convolvulus caput-medusae Lowe pupenec

    Convolvulus lopez-socasi Svent. pupenec

    Convolvulus massonii A. Dietr. pupenec

    Pharbitis preauxii Webb povojník

    CRASSULACEAE (Tučnolistovité)

    Aeonium balsamiferum Webb et

    Berth. eonium

    Aeonium gomeraense Praeger eonium

    Aeonium saundersii Bolle eonium

    Aichrysum dumosum (Lowe) Praeg.

    Monanthes wildpretii

    Baňares & Scholz

    CRUCIFERAE (BRASSICACEAE - Kapustovité)

    Crambe arborea Webb ex Christ katran

    Crambe laevigata DC. ex Christ katran

    Crambe scoparia Svent. katran

    Crambe sventenii B.Petters. ex

    Bramw. & Sunding katran

    Parolinia schizogynoides Svent.

    Sinapidendron sempervivifolium Mnzs.

    CYPERACEAE (Šachorovité)

    Carex malato-belizii Raymond ostrica

    DIPSACACEAE (Štetkovité)

    Scabiosa nitens Roem. & Schult. hlaváč

    ERICACEAE (Vresovcovité)

    Daboecia azorica Tutin & Warb.

    Erica scoparia L. subsp.azorica

    (Hochst.) D.A.Webb vresovec

    EUPHORBIACEAE (Mliečnikovité)

    Euphorbia bourgaeana Gay ex Boiss. mliečnik

    Euphorbia handiensis Burchard mliečnik

    Euphorbia lambii Svent. mliečnik

    Euphorbia stygiana H.C.Watson mliečnik

    GERANIACEAE (Pakostovité)

    Geranium maderense Yeo pakost

    GRAMINEAE (POACEAE - Lipnicovité)

    Agrostis gracilaxa Franco psinček

    Deschampsia maderensis

    (Hack. et Bornm.) Buschm. metlica

    Phalaris maderensis (Mnzs.)

    Mnzs. lesknica

    LABIATAE (LAMIACEAE - Hluchavkovité)

    Micromeria glomerata P.Pérez

    Micromeria leucantha Svent. ex Pérez

    Salvia herbanica Santos et

    Fernández šalvia

    Sideritis cystosiphon Svent. ránhoj

    Sideritis discolor

    (Webb ex de Noe) Bolle ránhoj

    Sideritis infernalis Bolle ránhoj

    Sideritis marmorea Bolle ránhoj

    Teucrium abutiloides l'Her. hrdobárka

    LEGUMINOSAE (FABACEAE - Bôbovité)

    Adenocarpus ombriosus Ceb. & Ort.

    Anthyllis lemanniana Lowe bôľhoj

    Anagyris latifolia Brouss.

    ex Willd. smradovec

    Cicer canariensis Santos & Gweil cícer kanársky

    Dorycnium spectabile Webb &

    Berthel. ďatelinovec

    Genista benehoavensis (Bolle ex

    Svent.) Del Arco kručinka

    Lotus azoricus P.W.Ball ľadenec azorský

    Lotus callis-viridis

    D.Bramwell & D.H.Davis ľadenec

    Lotus eremiticus Santos ľadenec

    Lotus kunkelii (E.Chueca)

    D.Bramwell et al. ľadenec

    Lotus maculatus Breitfeld ľadenec

    Lotus pyranthus P.Perez ľadenec

    Teline nervosa (Esteve)

    A. Hansen et Sund.

    Teline rosmarinifolia

    Webb & Berthel.

    Teline salsoloides Arco & Acebes.

    Vicia dennesiana H.C.Watson vika

    LILIACEAE (Ľaliovité)

    Androcymbium psammophilum Svent.

    Smilax divaricata Sol. ex Wats. smilax

    MYRICACEAE (Vresnovité)

    Myrica rivas-martinezii Santos vresna

    OLEACEAE (Olivovité)

    Jasminum azoricum L. jazmín azorský

    Picconia azorica (Tutin) Knbol.

    ORCHIDACEAE (Vstavačovité)

    Barlia metlesicsiaca Teschner

    Goodyera macrophylla Lowe smrečinec

    Orchis scopulorum Summerh. vstavač

    PITTOSPORACEAE

    Pittosporum coriaceum Dryander

    ex Aiton

    PLANTAGINACEAE (Skorocelovité)

    Plantago famarae Svent. skorocel

    Plantago malato-belizii Lawalree skorocel

    PLUMBAGINACEAE (Olovníkovité)

    Limonium arborescens (Brouss.)

    Kuntze limonka

    Limonium dendroides Svent. limonka

    Limonium fruticans (Webb)

    O.Kuntze limonka

    Limonium perezii Stapf limonka

    Limonium preauxii (Webb et Berth.)

    O.Kuntze limonka

    Limonium spectabile (Svent.)

    Kunkel & Sunding limonka

    Limonium sventenii Santos

    & Fernandez Galvan limonka

    POLYGONACEAE (Stavikrvovité)

    Rumex azoricus Rech. štiav

    RHAMNACEAE (Rešetliakovité)

    Frangula azorica Tutin krušina azorská

    ROSACEAE (Ružovité)

    Bencomia brachystachya Svent.

    Bencomia exstipulata Svent.

    Bencomia sphaerocarpa Svent.

    Chamaemeles coriacea Lindl.

    Dendriopoterium pulidoi Svent.

    Marcetella maderensis (Bornm.) Svent.

    Prunus lusitanica subsp. azorica

    (Moui.) Franco slivka

    RUTACEAE (Rutovité)

    Ruta microcarpa Svent. ruta

    SANTALACEAE (Santalovité)

    Kunkeliella canariensis Stearn

    Kunkeliella psilotoclada (Svent.)

    Stearn

    Kunkeliella subsucculenta Kammer

    SAPOTACEAE (Sapotovité)

    Sideroxylon marmulano Banks ex Lowe

    SAXIFRAGACEAE (Lomikameňovité)

    Saxifraga portosanctana Boiss. lomikameň

    SCROPHULARIACEAE (Krtičníkovité)

    Euphrasia azorica H. C. Watson očianka azorská

    Euphrasia grandiflora Hochst. očianka veľkokvetá

    Isoplexis chalcantha Svent.

    & O'Shanahan

    Isoplexis isabelliana

    (Webb & Berthel.) Masferrer

    SELAGINACEAE (Guľôčkovité)

    Globularia ascanii

    D.Bramwell & Kunkel guľôčka

    Globularia sarcophylla Svent. guľôčka

    SOLANACEAE (Ľuľkovité)

    Solanum lidii Sunding ľuľok

    UMBELLIFERAE (APIACEAE - Mrkvovité)

    Ammi trifoliatum (Wats.) Trel.

    Bunium brevifolium Lowe buľka

    Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel prerastlík

    Chaerophyllum azoricum Trel. krkoška azorská

    Monizia edulis Lowe

    Ferula latipinna Santos feruľa

    Sanicula azorica Gunthn. ex Seub. žindava azorská

    VIOLACEAE (Fialkovité)

    Viola paradoxa Lowe fialka

    BRYOPHYTA (MACHORASTY)

    BRYOPSIDA: MUSCI (MACHY)

    ECHINODIACEAE

    Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

    POTTIACEAE

    Bryoerythrophyllum machadoanum

    (Sergio) M.Hill

    THAMNIACEAE

    Thamnobryum fernandesii Sergio

    ------------------------------------------------------------------

    Poznámka: Vedecké názvoslovie (latinské názvy čeľadí uvádzané

    v zátvorkách) je čiastočne upravené podľa súčasnej

    platnej vedeckej nomenklatúry.

    PRÍL.II

    PRÍSNE CHRÁNENÉ DRUHY ŽIVOČÍCHOV (k 6. marcu 1997)

    (Med.) - stredomorské (mediteránne) druhy

    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne žijúce na Slovensku

    VERTEBRATA (STAVOVCE)

    Mammalia (Cicavce)

    INSECTIVORA

    Erinaceidae

    * Atelerix algirus (Erinaceus algirus) jež túlavý

    Soricidae

    * Crocidura suaveolens ariadne bielozúbka záhradná krétska

    (Crodidura ariadne)

    * Crocidura russula cypria bielozúbka dlhochvostá cyperská

    (Crocidura cypria)

    Crocidura canariensis bielozúbka kanárska

    Talpidae

    Desmana moschata vychuchol povolžský

    Galemys pyrenaicus vychuchol pyrenejský

    (Desmana pyrenaica)

    MICROCHIROPTERA

    všetky druhy okrem

    Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý

    RODENTIA

    Sciuridae

    Pteromys volans poletuška slovanská

    (Sciuropterus russicus)

    Sciurus anomalus veverica krátkouchá

    * Spermophilus citellus syseľ pasienkový

    (Citellus citellus)

    Spermophilus suslicus syseľ perlavý

    (Citellus suslicus)

    Muridae

    Cricetus cricetus škrečok poľný

    Mesocricetus newtoni škrečok Newtonov

    * Microtus bavaricus hraboš bavorský

    (Pitymys bavaricus)

    Microtus cabrerae hraboš iberský

    Microtus tatricus hraboš tatranský

    Spalax graecus slepec grécky

    Gliridae

    Dryomis laniger plch vlnatý

    Myomimus roachi plch Roachov

    (Myomimus bulgaricus)

    Zapodidae

    Sicista betulina myšovka horská

    Sicista subtilis myšovka stepná

    Hystricidae

    Hystrix cristata

    CARNIVORA

    Canidae

    Alopex lagopus líška polárna

    Canis lupus vlk dravý

    Cuon alpinus kuon hôrny

    Ursidae

    všetky druhy

    Mustelidae

    Gulo gulo rosomák severský

    Mustela eversmannii tchor stepný

    Mustela lutreola (Lutreola lutreola) norok európsky (Ex - vyhynutý)

    Lutra lutra vydra riečna

    Vormela peregusna tchor škvrnitý

    Felidae

    Caracal caracal rys karakal

    Felis silvestris mačka divá

    * Lynx pardinus (Lynx pardina) rys leopardovitý

    Panthera pardus leopard škvrnitý

    Panthera tigris tiger pásavý

    PINNIPEDIA

    Odobenidae

    Odobenus rosmarus mrož ľadový

    Phocidae

    Monachus monachus tuleň mníši

    Phoca hispida saimensis tuleň krúžkovaný

    Phoca hispida ladogensis tuleň krúžkovaný

    ARTIODACTYLA

    Cervidae

    Cervus elaphus corsicanus jeleň lesný korzický

    Bovidae

    Capra aegagrus koza bezoárová

    Capra pyrenaica pyrenaica kozorožec pyrenejský

    Gazella subgutturosa gazela

    Gazella dorcas gazela dorkas

    Ovibos moschatus pižmoň severský

    Rupicapra rupicapra ornata kamzík vrchovský

    CETACEA

    Monodontidae

    Monodon monoceros narval jednorohý

    Delphinidae

    Delphinus delphis delfín vytrvalý

    Globicephala macrorhynchus delfín krátkoplutvý

    Globicephala melas delfín dlhoplutvý

    Grampus griseus delfín sivý

    Lagenorhynchus acutus delfín bieloboký

    Lagenorhynchus albirostris delfín bielonosý

    Orcinus orca kosatka dravá

    Pseudorca crassidens delfín čierny

    Steno bredanensis delfín drsnozubý

    Stenella coeruleoalba delfín pásavý

    Stenella frontalis delfín štíhlonosý

    Tursiops truncatus (tursio) delfín skákavý

    Phocaenidae

    Phocoena phocoena sviňucha tuponosá

    Physeteridae

    Kogia breviceps vorvaň krátkohlavý

    Kogia simus (Med.) vorvaň krátkonosý

    Physeter macrocephalus (Med.) vorvaň tuponosý

    Ziphiidae

    Hyperoodon rostratus vorvaňovec anarnak

    Mesoplodon bidens vorvaňovec severoatlantický

    Mesoplodon densirostris (Med.) vorvaňovec tropický

    Mesoplodon mirus vorvaňovec tmavý

    Ziphius cavirostris vorvaňovec dutonosý

    Balaenopteridae

    Balaenoptera acutorostrata (Med.) vráskavec malý

    Balaenoptera borealis (Med.) vráskavec sejval

    Balaenoptera edeni vráskavec

    Balaenoptera physalus vráskavec myšok

    Megaptera novaeangliae

    (longimana, nodosa) vráskavec dlhoplutvý

    Sibbaldus (Balaenoptera) musculus vráskavec obrovský

    Balaenidae

    Balaena mysticetus veľryba arktická

    Eubalaena glacialis veľryba čierna

    Aves (Vtáky)

    GAVIIFORMES

    Gaviidae

    všetky druhy

    PODICIPEDIFORMES

    Podicipedidae

    Podiceps auritus potápka ušatá

    Podiceps grisegena potápka červenokrká

    Podiceps nigricollis (caspicus) potápka čiernokrká

    Podiceps ruficollis potápka hnedá

    PROCELLARIIFORMES

    Hydrobatidae

    všetky druhy

    Procellariidae

    Bulweria bulwerii tajfúnnik čierny

    Procellaria diomedea tajfúnnik plavý

    Pterodroma madeira tajfúnnik

    Pterodroma feae tajfúnnik

    Puffinus assimilis baroli víchrovník

    Puffinus puffinus víchrovník čiernozobý

    PELECANIFORMES

    Phalacrococidae

    Phalacrocorax pygmaeus kormorán malý

    Pelecanidae

    všetky druhy

    CICONIIFORMES

    Ardeidae

    Ardea purpurea volavka purpurová

    Ardeola ralloides volavka vlasatá

    Botaurus stellaris bučiak trsťový

    Bubulcus (Ardeola) ibis volavka chochlatá

    Casmerodius albus (Egreta alba) volavka biela

    Egreta garzetta volavka striebristá

    Ixobrychus minutus bučiačik močiarny

    Nycticorax nycticorax chavkoš nočný

    Ciconiidae

    všetky druhy

    Threskiornithidae

    všetky druhy

    Phoenicopteridae

    Phoenicopterus ruber plameniak ružový

    ANSERIFORMES

    Anatidae

    Anser erythropus hus malá

    Branta leucopsis bernikla bielolíca

    Branta ruficollis bernikla červenokrká

    Bucephala islandica hlaholka zlatooká

    Cygnus cygnus labuť spevavá

    Cygnus bewickii (columbianus) labuť malá

    Histrionicus histrionicus kamenárka strakatá

    Marmaronetta (Anas) angustirostris kačica úzkozobáková

    Mergus albellus potápač malý

    Oxyura leucocephala potápač biely

    Polysticta stelleri kajka malá

    Somateria spectabilis kajka kráľovská

    Tadorna tadorna kazarka pestrá

    Tadorna ferruginea kazarka hrdzavá

    FALCONIFORMES

    všetky druhy

    GALLIFORMES

    Tetraonidae

    Tetrao urogallus cantabricus tetrov hlucháň kantábrijský

    GRUIFORMES

    Turnicidae

    Turnix sylvatica prepeľovec krovinový

    Gruidae

    všetky druhy

    Rallidae

    Crex crex chriašteľ poľný

    Fulica cristata lyska hrebenatá

    Porphyrio porphyrio sliepočka modrá

    Porzana porzana chriašteľ bodkovaný

    Porzana pusilla chriašteľ najmenší

    Porzana parva chriašteľ malý

    Otididae

    všetky druhy

    CHARADRIIFORMES

    Charadriidae

    Arenaria interpres kamenár strakatý

    Charadrius alexandrinus kulík morský

    Charadrius dubius kulík riečny

    Charadrius hiaticula kulík piesočný

    Charadrius leschenaulti kulík veľkozobý

    Eudromias morinellus kulík vrchovský

    Hoplopterus spinosus

    Scolopacidae

    Calidris alba pobrežník belavý

    Calidris alpina pobrežník čiernozobý

    Calidris ferruginea pobrežník krivozobý

    Calidris maritima pobrežník morský

    Calidris minuta pobrežník malý

    Calidris temminckii pobrežník sivý

    Gallinago media močiarnica lúčna

    Limicola falcinellus pobrežník ploskozobý

    Numenius tenuirostris hvizdák tenkozobý

    Tringa cinerea kalužiak vyvrátenozobý

    Tringa glareola kalužiak močiarny

    Tringa hypoleucos kalužiak riečny

    Tringa ochropus kalužiak perlavý

    Tringa stagnatilis kalužiak štíhly

    Recurvirostridae

    všetky druhy

    Phalaropodidae

    všetky druhy

    Burhinidae

    Burhinus oedicnemus ležiak úhorový

    Glareolidae

    všetky druhy

    Laridae

    Chlidonias hybrida rybár bahenný

    Chlidonias leucopterus rybár bielokrídly

    Chlidonias niger rybár čierny

    Gelochelidon nilotica rybár krátkozobý

    Hydroprogne caspia rybár veľkozobý

    Larus audouinii čajka ostrovná

    Larus genei čajka tenkozobá

    Larus melanocephalus čajka čiernohlavá

    Larus minutus čajka malá

    Larus (Xenia) sabini čajka vidličnatochvostá

    Pagophila eburnea

    Sterna albifrons rybár malý

    Sterna dougallii rybár štíhlozobý

    Sterna hirundo rybár riečny

    Sterna paradisaea (macrura) rybár dlhochvostý

    Sterna sandvicensis rybár sivý

    COLUMBIFORMES

    Pteroclididae

    všetky druhy

    Columbidae

    Columba bollii

    Columba junoniae

    CUCULIFORMES

    Cuculidae

    Glamator glandarius

    STRIGIFORMES

    všetky druhy

    CAPRIMULGIFORMES

    Caprimulgidae

    všetky druhy

    APODIFORMES

    Apodidae

    Apus caffer dážďovník lastovičkovitý

    Apus melba dážďovník

    Apus pallidus dážďovník

    Apus unicolor dážďovník

    CORACIIFORMES

    Alcedinidae

    Alcedo atthis rybárik riečny

    Ceryle rudis rybárik strakatý

    Halcyon smyrnensis rybárik červenozobý

    Meropidae

    Merops apiaster včelárik zlatý

    Coraciidae

    Coracias garrulus krakľa belasá

    Upupidae

    Upupa epops dudok chochlatý

    PICIFORMES

    všetky druhy

    PASSERIFORMES

    Alaudidae

    Calandrella brachydactyla

    Calandrella rufescens

    Chersophilus duponti

    Eremophila alpestris škovránok ušatý

    Galerida theklae

    Melanocorypha bimaculata

    Melanocorypha calandra

    Melanocorypha leucoptera škovránok bielokrídly

    Melanocorypha yeltoniensis škovránok čierny

    Hirundinidae

    všetky druhy

    Motacillidae

    všetky druhy

    Pycnonotidae

    Pycnonotus barbatus bylbyl sivý

    Laniidae

    všetky druhy

    Bombycillidae

    Bombycilla garrulus chochláč severský

    Cinclidae

    Cinclus cinclus vodnár potočný

    Troglodytidae

    Troglodytes troglodytes oriešok hnedý

    Prunellidae

    všetky druhy

    Muscicapidae

    Turdinae

    Cercotrichas galactotes spevák ryšavý

    Erithacus rubecula slávik červienka

    Irania gutturalis slávik bielohrdlý

    Luscinia luscinia slávik tmavý

    Luscinia megarhynchos slávik krovinový

    Luscinia (Cyanosylvia) svecica slávik modrák

    Monticola saxatilis skaliar pestrý

    Monticola solitarius skaliar modrý

    Oenanthe finischii skaliarik škrapový

    Oenanthe hispanica skaliarik okrový

    Oenanthe isabellina skaliarik plavý

    Oenanthe leucura skaliarik čierny

    Oenanthe oenanthe skaliarik sivý

    Oenanthe pleschanka (leucomela) skaliarik plešanka

    Phoenicurus ochruros žltochvost domový

    Phoenicurus phoenicurus žltochvost lesný

    Saxicola dacotiae pŕhľaviar kanársky

    Saxicola rubetra pŕhľaviar červenkastý

    Saxicola torquata pŕhľaviar čiernohlavý

    Tarsiger cyanurus modravec lesný

    Turdus torquatus drozd kolohrivý

    Sylviinae

    všetky druhy

    Regulinae

    všetky druhy

    Muscicapinae

    všetky druhy

    Timaliinae

    Panurus biarmicus fúzatka trsťová

    Paridae

    všetky druhy

    Sittidae

    všetky druhy

    Certhiidae

    všetky druhy

    Emberizidae

    Calcarius lapponicus strnádka severská

    Emberiza aureola strnádka obojková

    Emberiza caesia strnádka sivokrká

    Emberiza cia strnádka ciavá

    Emberiza cineracea strnádka sivá

    Emberiza cirlus strnádka svrčavá

    Emberiza citrinella strnádka žltá

    Emberiza leucocephala strnádka bielohlavá

    Emberiza melanocephala strnádka čiernohlavá

    Emberiza pusilla strnádka hrdzavosluchá

    Emberiza rustica strnádka poľná

    Emberiza schoeniclus strnádka trsťová

    Plectrophenax nivalis strnádka snežná

    Fringillidae

    Carduelis cannabina stehlík konopiar

    Carduelis carduelis stehlík pestrý

    Carduelis chloris stehlík zelený

    Carduelis flammea stehlík čečetavý

    Carduelis flavirostris stehlík horský

    Carduelis hornemanni stehlík belavý

    Carduelis spinus stehlík čížavý

    Carpodacus erythrinus hýľ karmínový

    Coccothraustes coccothraustes glezg hrubozobý

    Fringilla teydea pinka modrá

    Loxia curvirostra krivonos smrekový

    Loxia leucoptera krivonos bielokrídly

    Loxia pityopsittacus krivonos sosnový

    Loxia scotica krivonos škótsky

    Pinicola enucleator hýľ krivonosovitý

    Rhodopechys githaginea hýľ stepný

    Serinus citrinella kanárik citrónový

    Serinus pusillus kanárik červenočelý

    Serinus serinus kanárik záhradný

    Ploceidae

    Montrifringilla nivalis snehárka vrchovská

    Petronia petronia vrabec skalný

    Sturnidae

    Sturnus roseus škorec ružový

    Sturnus unicolor škorec jednofarebný

    Oriolidae

    Oriolus oriolus vlha hájová

    Corvidae

    Cyanopica cyanus straka belasá

    Nucifraga caryocatactes orešnica perlovaná

    Perisoreus infaustus sojka zlovestná

    Pyrrhocorax graculus čavka žltozobá

    Pyrrhocorax pyrrhocorax čavka červenožltá

    Reptilia (Plazy)

    TESTUDINES

    Testudinidae

    Testudo graeca korytnačka

    Testudo hermanni korytnačka zelenkastá

    Testudo marginata korytnačka obrúbená

    Emydidae

    Emys orbicularis korytnačka močiarna

    * Mauremys caspica 1) korytnačka bahenná

    Dermochelyidae

    Dermochelys coriacea kožovka morská

    Cheloniidae

    Caretta caretta kareta nepravá

    Chelonia mydas kareta obrovská

    Eretmochelys imbricata kareta pravá

    Lepidochelys kempii kareta Kempova

    Trionychidae

    Trionyx euphraticus

    (Rafetus euphraticus) mäkkuľa eufratská

    Trionyx triunguis mäkkuľa trojpazúrová

    SAURIA

    Gekkonidae

    Cyrtodactylus kotschyi gekón hrboľkatý

    Tarentola angustimentalis gekón úzkopyský

    Tarentola boettgeri gekón Boettgerov

    Tarentola delalandii gekón Delalandov

    Tarentola gomerensis gekón gomérsky

    Phyllodactylus europaeus gekón listoprstý

    Agamidae

    * Stellio stellio (Agama stellio) agama hardun

    Chamaeleontidae

    Chamaeleo chamaeleon chameleón menlivý

    Lacertidae

    Algyroides fitzingeri jašterica Fitzingerova

    Algyroides marchi jašterica Marchova

    Algyroides moreoticus jašterica kýlošupinatá

    Algyroides nigropunctatus jašterica červenoboká

    * Archaeolacerta bedriagae

    (Lacerta bedriagae) jašterica Bedriagova

    * Archaeolacerta monticola

    (Lacerta monticola) jašterica vrchovská

    Gallotia galloti

    * Gallotia simonyi (Lacerta simonyi) jašterica Simonova

    Gallotia stehlini jašterica Stehlinova

    Lacerta agilis jašterica bystrá

    Lacerta clarkorum jašterica

    Lacerta dugesii jašterica Dugesova

    Lacerta graeca jašterica ostropyská

    Lacerta horvathi jašterica Horvathova

    Lacerta lepida jašterica pôvabná

    Lacerta parva jašterica trpasličia

    Lacerta princeps jašterica skalná

    Lacerta schreiberi jašterica Schreiberova

    Lacerta trilineata jašterica smaragdová

    Lacerta viridis jašterica zelená

    Ophisops elegans jašterica hadoboká

    Podarcis erhardii jašterica Erhardova

    Podarcis filfolensis jašterica sieťovaná

    Podarcis lilfordi jašterica Lilfordova

    Podarcis melisellensis jašterica jadranská

    Podarcis milensis jašterica kykladská

    Podarcis muralis jašterica múrová

    Podarcis peloponnesiaca jašterica lesklá

    Podarcis pityusensis jašterica drobnohlavá

    Podarcis sicula jašterica ruinová

    Podarcis taurica jašterica trávna

    Podarcis tiliguerta jašterica tyrhenská

    Podarcis wagleriana jašterica Waglerova

    Anguidae

    Ophisaurus apodus slepúch beznohý

    Scincidae

    Ablepharus kitaibelii krátkonôžka štíhla

    Chalcides bedriagai scink Bedriagov

    Chalcides ocellatus scink oceľový

    Chalcides sexlineatus scink pásavý

    * Chalcides simonyi

    (Chalcides occidentalis) scink Simonov

    Chalcides viridianus scink zelenkastý

    Ophiomorus punctatissimus scink hadovitý

    OPHIDIA

    Colubridae

    Coluber cypriensis užovka

    Coluber gemonensis užovka zlostná

    Coluber hippocrepis užovka podkovovitá

    * Coluber jugularis 2) užovka žltobruchá

    * Coluber najadum 3) užovka štíhla

    Coluber viridiflavus užovka žltozelená

    Coronella austriaca užovka hladká

    Elaphe longissima užovka stromová

    Elaphe quatuorlineata užovka štvorpása

    Elaphe situla užovka leopardovitá

    Natrix megalocephala užovka veľkohlavá

    Natrix tessellata užovka fŕkaná

    Telescopus fallax užovka nočná

    Viperidae

    Vipera albizona vretenica

    Vipera ammodytes vretenica rožkatá

    Vipera barani vretenica Baranova

    Vipera kaznakovi vretenica Kaznakova

    Vipera latasti vretenica ostronosá

    * Vipera lebetina 4) vretenica levantská

    Vipera pontica vretenica pontská

    Vipera ursinii vretenica stepná

    Vipera wagneri vretenica Wagnerova

    Vipera xanthina vretenica horská

    Amphibia (Obojživelníky)

    CAUDATA

    Salamandridae

    Chioglossa lusitanica salamandra zlatopása

    Euproctus asper salamandra horská

    Euproctus montanus salamandra vrchovská

    Euproctus platycephalus salamandra šťukohlavá

    * Mertensiella luschani

    (Salamandra luschani) salamandra Luschanova

    * Salamandra atra 5) salamandra čierna

    Salamandrina terdigitata salamandra okuliarnatá

    Triturus carnifex mlok dravý

    Triturus cristatus mlok hrebenatý

    Triturus dobrogicus mlok dunajský

    Triturus italicus mlok ostrochvostý

    Triturus karelinii mlok Karelinov

    Triturus montandoni mlok karpatský

    Plethodontidae

    * Speleomantes flavus

    (Hydromantes flavus) mločík žltý

    * Speleomantes genei

    (Hydromantes genei) mločík jaskynný

    * Speleomantes imperialis

    (Hydromantes imperialis) mločík cisársky

    * Speleomantes italicus

    (Hydromantes italicus) mločík nočný

    Speleomantes supramontis

    (Hydromantes supramontis) mločík horský

    Proteidae

    Proteus anguinus jaskyniar vodný

    ANURA

    Discoglossidae

    Alytes cisternasii kunka Cisternasiova

    Alytes muletensis kunka baleárska

    Alytes obstetricans kunka starostlivá

    Bombina bombina kunka červenobruchá

    Bombina variegata kunka žltobruchá

    Discoglossus galganoi kunka

    Discoglossus jeanneae kunka

    Discoglossus montalentii kunka

    Discoglossus pictus kunka maľovaná

    Discoglossus sardus kunka pestrá

    Neurergus crocatus

    Neurergus strauchi

    Pelobatidae

    Pelobates cultripes hrabavka ostronohá

    Pelobates fuscus hrabavka škvrnitá

    Pelobates syriacus hrabavka plochohlavá

    Pelodytes caucasicus hrabavka bahenná

    Bufonidae

    Bufo calamita ropucha krátkonohá

    Bufo viridis ropucha zelená

    Hylidae

    Hyla arborea rosnička zelená

    Hyla meridionalis rosnička západná

    Hyla sarda rosnička tyrhenská

    Ranidae

    Rana arvalis skokan ostropyský

    Rana dalmatina skokan štíhly

    Rana holtzi skokan Holtzov

    Rana iberica skokan dlhonohý

    Rana italica skokan

    Rana latastei skokan Latasteov

    Pisces (Ryby)

    CHONDRICHTHYES

    PLEUROTREMATA

    Lamnidae

    Carcharodon carcharias (Med.) lamna ľudožravá

    OSTEICHTHYES

    PETROMYZONIFORMES

    Petromyzonidae

    Lethenteron zanandrai (Med.) mihuľa Zanandreova

    ACIPENSERIFORMES

    Acipenseridae

    Acipenser naccarii jeseter jadranský

    Acipenser sturio (Med.) jeseter veľký

    Huso huso (Med.) vyza veľká

    SALMONIFORMES

    Umbridae

    Umbra krameri blatniak tmavý

    CYPRINIFORMES

    Cyprinidae

    Pomatoschistus canestrinii (Med.) býčko Canestriniov

    Pomatoschistus tortonesei (Med.) býčko

    SYNENTOGNATHI

    Belonidae

    Hippocampus hippocampus (Med.) koník krátkopyský

    Hippocampus ramulosus (Med.) koník morský

    ATHERINIFORMES

    Cyprinodontidae

    Aphanius fasciatus (Med.) kaprozúbka pásikavá

    Aphanius iberus (Med.) kaprozúbka západostredomorská

    Valencia hispanica kaprozúbka valencijská

    PERCIFORMES

    Percidae

    Zingel asper kolok rhónsky

    INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)

    Arthropoda (Článkonožce)

    INSECTA

    Mantodea

    Apteromantis aptera

    Odonata

    Aeshna viridis

    Brachythemis fuscopalliata

    Calopteryx syriaca hadovka sýrska

    Coenagrion freyi

    Coenagrion mercuriale

    Cordulegaster trinacriae

    Gomphus graslinii

    Leucorrhinia albifrons vážka bieločelá

    Leucorrhinia caudalis vážka

    Leucorrhinia pectoralis vážka

    Lindenia tetraphylla

    Macromia splendens

    Ophiogomphus cecilia

    Oxygastra curtisii

    Stylurus (= Gomphus) flavipes klinovka žltonohá

    Sympecma braueri šidlovka Brauerova

    Orthoptera

    Baetica ustulata

    Saga pedo sága stepná

    Coleoptera

    Buprestis splendens

    Carabus olympiae

    Cerambyx cerdo fuzáč veľký

    Cucujus cinnaberinus plocháč červený

    Dytiscus latissimus potápnik široký

    Graphoderus bilineatus

    Osmoderma eremita pižmovec hnedý

    Rosalia alpina fuzáč alpský

    Lepidoptera

    Apatura metis dúhovec balkánsky

    Coenonympha hero očkáň lesostepný

    Coenonympha oedippus očkáň rašelinový

    Erebia calcaria očkáň východoalpský

    Erebia christi očkáň Raetzerov

    Erebia sudetica očkáň vysokohorský

    Eriogaster catax priadkovec trnkový

    Euphydryas (Eurodryas) aurinia hnedáčik chrastavcový

    Fabriciana elisa perlovec korzický

    Hyles hippophaes

    Hypodryas maturna hnedáčik osikový

    Lopinga achine očkáň matonohový

    Lycaena dispar ohniváčik veľký

    Maculinea arion modráčik čiernoškvrnný

    Maculinea nausithous modráčik tmavý

    Maculinea teleius modráčik väčší

    Melanargia arge očkáň juhotaliansky

    Papilio alexanor vidlochvost horský

    Papilio hospiton vidlochvost korzický

    Parnassius apollo jasoň červenooký

    Parnassius mnemosyne jasoň chochlačkový

    Plebicula golgus modráčik nevadský

    Polyommatus galloi

    Polyommatus humedasae

    Proserpinus prosperpina lišaj pupalkový

    Zerynthia polyxena pestroň vlkovcový

    ARACHNIDA

    Araneae

    Macrothele calpeiana

    CRUSTACEA

    Decapoda

    Ocypode cursor (Med.)

    Pachyplasma giganteum (Med.)

    Mollusca (Mäkkýše)

    GASTROPODA

    Dyotocardia

    Gibbula nivosa (Med.)

    Patella ferruginea (Med.)

    Patella nigra (Med.)

    Monotocardia

    Charonia rubicunda (= C. lampas =

    C. nodiferum) (Med.)

    Charonia tritonis (= C. seguenziae) (Med.)

    Dendropoma petraeum (Med.)

    Erosaria spurca (Med.)

    Luria lurida (= Cypraea lurida) (Med.)

    Mitra zonata (Med.)

    Ranella olearia (Med.)

    Schilderia achatidea (Med.)

    Tonna galea (Med.)

    Zonaria pyrum (Med.)

    Stylommatophora

    Caseolus calculus

    Caseolus commixta

    Caseolus sphaerula

    * Discus defloratus 6)

    Discus guerinianus

    Discula leacockiana

    Discula tabellata

    Discula testudinalis

    Discula turricula

    Elona quimperiana

    Geomalacus maculosus

    Geomitra moniziana

    Helix subplicata

    Leiostyla abbreviata

    Leiostyla cassida

    Leiostyla corneocostata

    Leiostyla gibba

    Leiostyla lamellosa

    BIVALVIA

    Unionoida

    Margaritifera auricularia

    Mytiloida

    Lithophaga lithophaga (Med.)

    Pinna pernula (Med.)

    Myoida

    Pholas dactylus (Med.)

    Echinoderma

    ASTERIDAE

    Asterina pancerii (Med.)

    Ophidiaster ophidianus (Med.)

    ECHINIDAE

    Centrostephanus longispinus (Med.)

    Cnidaria

    HYDROZOA

    Errina aspera (Med.)

    ANTHOZOA

    Astroides calycularis (Med.)

    Gerardia savaglia (Med.)

    Spongi

    PORIFERA

    Aplysina cavernicola (Med.)

    Asbestopluma hypogea (Med.)

    Axinelle polyploides (Med.)

    Petrobiona massiliana (Med.)

    Poznámky:

    Tretieho decembra 1993 Stály výbor dohovoru prijal odporúčanie

    č. 39 (1993):

    Stály výbor Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich

    organizmov a prírodných stanovíšť v súlade s článkom 14 dohovoru

    odporúča zmluvným stranám zohľadniť pri implementácii dohovoru

    tieto poznámky. Druhy, ktorých názov sa zmenil, sú označené

    hviezdičkou, pôvodný názov je v zátvorkách. Poznámky pod čiarou sa

    vzťahujú na taxonomické upresnenie niektorých taxónov.

    1) Mauremys caspica sa rozdelil na dva nové druhy:

    Mauremys caspica

    Mauremys leprosa (Mauremys caspica leprosa)

    2) Coluber jugularis sa rozdelil na dva nové druhy:

    Coluber jugularis

    Coluber caspius (Coluber jugularis caspius)

    3) Coluber najadum sa rozdelil na dva nové druhy:

    Coluber najadum

    Coluber rubriceps (Coluber najadum rubriceps)

    4) Vipera lebetina sa rozdelil na dva nové druhy:

    Vipera lebetina

    Vipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)

    5) Salamandra atra sa rozdelil na dva nové druhy:

    Salamandra atra

    Salamandra lanzai (Salamandra atra lanzai)

    6) Discus defloratus sa nepovažuje za taxonomicky platný druh.

    Keďže bol opísaný na základe niekoľkých exemplárov, je zaradený

    do rôznych druhov rodu Discus.

    PRÍL.III

    CHRÁNENÉ DRUHY ŽIVOČÍCHOV (k 6. marcu 1997)

    Plusom ( ) označené druhy - druhy voľne žijúce na Slovensku

    VERTEBRATA (STAVOVCE)

    Mammalia (Cicavce)

    INSECTIVORA

    Erinaceidae

    Erinaceus europaeus jež bledý

    Soricidae

    všetky druhy

    MICROCHIROPTERA

    Vespertilionidae

    Pipistrellus pipistrellus netopier hvízdavý

    DUPLICIDENTATA

    Leporidae

    Lepus capensis (europaeus) zajac africký

    Lepus timidus zajac belák

    RODENTIA

    Sciuridae

    Marmota marmota svišť vrchovský

    Sciurus vulgaris veverica stromová

    Castoridae

    Castor fiber bobor riečny

    Muridae

    Microtus cabrerae hraboš iberský

    Microtus nivalis (lebrunii) hraboš snežný

    Microtus ratticeps (oeconomus) hraboš severský

    Gliridae

    všetky druhy

    CETACEA

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    CARNIVORA

    Mustelidae

    Martes foina kuna skalná

    Martes martes kuna lesná

    Meles meles jazvec lesný

    Mustela erminea lasica hranostaj

    Mustela nivalis lasica myšožravá

    Putorius (Mustela) putorius tchor tmavý

    Vormela peregusna tchor škvrnitý

    Viverridae

    všetky druhy

    Felidae

    Lynx lynx rys ostrovid

    PINNIPEDIA

    Phocidae

    Cystophora cristata tuleň mechúrnatý

    Erignathus barbatus tuleň dlhofúzy

    Pagophilus groenlandicus

    (Phoca groenlandica) tuleň grónsky

    Phoca vitulina tuleň severský

    Pusa (Phoca) hispida tuleň krúžkavý

    Halichoerus grypus tuleň kužeľozubý

    ARTIODACTYLA

    Suidae

    Sus scrofa meridionalis diviak lesný korzický

    Cervidae

    všetky druhy

    Bovidae

    Bison bonasus zubor hrivnatý

    Capra ibex kozorožec horský

    Capra pyrenaica kozorožec lýrorohý

    Ovis aries (musimon, ammon) muflón lesný

    Rupicapra rupicapra kamzík horský

    Aves (Vtáky)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II okrem

    Columba palumbus holub hrivnák

    Corvus corone (corone a cornix) vrana túlavá (východo-

    aj západoeurópska)

    Corvus frugilegus havran poľný

    Corvus monedula kavka tmavá

    Garrulus glandarius sojka škriekavá

    Larus argentatus čajka striebristá

    Larus fuscus čajka tmavá

    Larus marinus čajka morská

    Passer domesticus vrabec domový

    Sturnus vulgaris škorec lesklý

    Pica pica straka čiernozobá

    Reptilia (Plazy)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    Amphibia (Obojživelníky)

    všetky druhy neuvedené v prílohe č. II

    Pisces (Ryby)

    PETROMYZONIFORMES

    Petromyzonidae

    Eudontomyzon hellenicum mihuľa grécka

    Eudontomyzon mariae mihuľa pontická

    Eudontomyzon vladykovi mihuľa Vladykovova

    Lampetra fluviatilis mihuľa riečna

    Lampetra planeri mihuľa potočná

    Lampetra zanandreai mihuľa Zanandreova

    Petromyzon marinus mihuľa morská

    ACIPENSERIFORMES

    Acipenseridae

    Acipenser ruthenus jeseter malý

    Acipenser stellatus jeseter hviezdnatý

    Acipenser sturio jeseter veľký

    Huso huso vyza veľká

    CLUPEIFORMES

    Clupeidae

    Alosa alosa alóza obyčajná

    Alosa fallox alóza finta

    Alosa pontica alóza pontická

    SALMONIFORMES

    Coregonidae

    Coregonus - všetky druhy

    Thymallidae

    Thymallus thymallus lipeň tymianový

    Salmonidae

    Hucho hucho hlavátka podunajská

    Salmo salar *) losos atlantický

    CYPRINIFORMES

    Cyprinidae

    Abramis ballerus pleskáč siný

    Abramis sapa pleskáč tuponosý

    Abramis vimba pleskáč sťahovavý

    Alburnoides bipunctatus ploska pásavá

    Alburnus albidus belička striebristá

    Aspius aspius boleň dravý

    Barbus bocagei mrena Bocageova

    Barbus comiza mrena španielska

    Barbus meridionalis mrena stredomorská

    Barbus microcephalus mrena drobnohlavá

    Barbus peloponesis mrena peloponézska

    Barbus plebejus mrena talianska

    Barbus sclateri mrena Sclaterova

    Barbus steindachneri mrena Steindachnerova

    Chalcalburnus chalcoides belica veľká

    Chondrostoma genei podustva Geneova

    Chondrostoma kneri podustva Knerova

    Chondrostoma lemingi podustva

    Chondrostoma lusitanicum podustva

    Chondrostoma nasus podustva severná

    Chondrostoma phoxinus podustva čerebľová

    Chondrostoma polylepis podustva madrilla

    Chondrostoma soetta podustva severotalianska

    Chondrostoma toxostoma podustva juhozápadoeurópska

    Chondrostoma willkommi podustva guadalquirská

    Gobio albipinnatus hrúz bieloplutvý

    Gobio kessleri hrúz Kesslerov

    Gobio uranoscopus hrúz fúzatý

    Leucaspius delineatus ovsienka striebristá

    Leucaspius stymphalicus ovsienka stymfalská

    Leuciscus illyricus jalec dalmátsky

    Leuciscus lucumotis jalec

    Leuciscus microlepis jalec drobnošupinkatý

    Leuciscus polylepis jalec chorvátsky

    Leuciscus pyrenaicus jalec pyrenejský

    Leuciscus soufia jalec pásavý

    Leuciscus svallize jalec západobalkánsky

    Leuciscus turskyi jalec Turského

    Leuciscus ukliva jalec cetinský

    Pachychilon pictum jalec bodkovaný

    Pelecus cultratus šabľa krivočiara

    Phoxinellus adspersus čerebľa dalmátska

    Phoxinellus hispanicus čerebľa španielska

    Pseudophoxinus marathonicus čerebľa maratónska

    Pseudophoxinus stymphalicus čerebľa stymfalská

    Rhodeus sericeus lopatka dúhová

    Rutilus alburnoides plotica Kalandiho

    Rutilus arcasii plotica Arcasiova

    Rutilus frisii plotica čiernomorská

    Rutilus graecus plotica grécka

    Rutilus lemmingii plotica Lemmingova

    Rutilus macedonicus plotica macedónska

    Rutilus macrolepidotus plotica veľkošupinatá

    Rutilus pigus plotica lesklá

    Rutilus racovitzai plotica Racovitzaiho

    Rutilus rubilio plotica juhoeurópska

    Cobitidae

    Cobitis elongata pĺž balkánsky

    Cobitis hassi pĺž Hassov

    Cobitis larvata pĺž uzdičkový

    Cobitis paludicola pĺž tajovský

    Cobitis taenia pĺž piesočný

    Cobitis trichonica pĺž

    Misgurnis fossilis čík bahenný

    Sabanejewia aurata pĺž zlatistý

    Sabanejewia calderoni pĺž Calderonov

    SILURIFORMES

    Siluridae

    Siluris aristotelis sumec Aristotelov

    Siluris glanis sumec fúzatý

    ATHERINIFORMES

    Cyprinodontidae

    Aphanius fasciatus kaprozúbka pásikavá

    Aphanius iberus kaprozúbka západostredomorská

    GASTEROSTEIFORMES

    Syngnathidae

    Syngnathus abaster ihla piesočná

    Syngnathus nigrolineatus ihla chaluhová

    Gasterosteidae

    Pungitius hellenicus pichľavka grécka

    Tuntitius platygaster pichľavka deväťpichliačová

    SCORPAENIFORMES

    Cottidae

    Cottus poecilopus hlaváč pásavoplutvý

    Myoxocephalus quadricornis hlaváč štvorrohý

    PERCIFORMES

    Percidae

    Gymnocephalus baloni hrebenačka Balonova

    Gymnocephalus schraetzer hrebenačka pásavá

    Stizostedion volgense zubáč volžský

    Zingel streber kolok vretenovitý

    Zingel zingel kolok veľký

    Blenniidae

    Blennius fluviatilis slizovec riečny

    Gobiidae

    Gobius fluviatilis býčko riečny

    Gobius kessleri býčko Kesslerov

    Gobius nigricans býčko

    Gobius ophiocephalus býčko hadohlavý

    Gobius syrman býčko syrman

    Gobius thressalus býčko

    Padogobius martensi býčko Martensov

    Padogobius panizzai býčko lagúnový

    Pomatoschistus canestrini býčko Canestriniov

    Pomatoschistus microps býčko pobrežný

    Pomatoschistus minutus býčko trpasličí

    Proterorhinus marmoratus býčko škvrnitý

    INVERTEBRATA (BEZSTAVOVCE)

    Arthropoda (Článkonožce)

    INSECTA

    Coleoptera

    Lucanus cervus roháč obyčajný

    Lepidoptera

    Graellsia isabellae okáň ostrohatý

    CRUSTACEA

    Decapoda

    Astacus astacus rak riečny

    Austropotamobius pallipes rak

    Austropotamobius torrentium rak riavový

    Mollusca (Mäkkýše)

    GASTROPODA

    Stylommatophora

    Helix pomatia slimák obyčajný

    BIVALVIA

    Unionida

    Margaritifera margaritifera perlorodka riečna

    Microcondymaea compressa

    Unio elongatulus

    Annelida (Obrúčkavce)

    HIRUDINEA

    Arhynchobdellae

    Hirudo medicinalis pijavica lekárska

    *) Ustanovenie tejto prílohy neplatí pre druh Salmo salar

    v morských vodách.

    PRÍL.IV

    ZAKÁZANÉ PROSTRIEDKY A SPÔSOBY USMRCOVANIA, ODCHYTU A ĎALŠÍCH FORIEM VYUŽÍVANIA (k 6. marcu 1997)

    Mammalia (Cicavce)

    Slučky (pytliacke oká)

    Živé zvieratá použité ako oslepená alebo zmrzačená návnada

    Magnetofóny

    Elektrické zariadenia na zabíjanie alebo omráčenie

    Zdroje umelého osvetlenia

    Zrkadlá a iné oslňujúce prostriedky

    Zariadenia na osvetlenie terčov

    Hľadáčik na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalšie podobné zariadenia

    Výbušniny 1)

    Siete 2)

    Pasce 2)

    Jed a návnada napustená jedom alebo usmrcujúcim prostriedkom

    Zaplynovanie alebo vydymovanie

    Poloautomatické alebo automatické zbrane so zásobníkom, ktorý môže mať viac ako dva náboje

    Lietadlo

    Motorové vozidlo v pohybe

    Aves (Vtáky)

    Slučky 3)

    Lepidlá

    Háčiky

    Živé vtáky použité ako oslepená alebo zmrzačená návnada

    Magnetofóny

    Elektrické zariadenia na zabíjanie alebo omráčenie

    Zdroje umelého osvetlenia

    Zrkadlá a iné oslňujúce prostriedky

    Zariadenia na osvetlenie terčov

    Hľadáčik na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalšie podobné zariadenia

    Výbušniny

    Siete

    Pasce

    Jed a návnada napustená jedom alebo usmrcujúcim prostriedkom

    Poloautomatické alebo automatické zbrane so zásobníkom, ktorý môže mať viac ako dva náboje

    Lietadlo

    Motorové vozidlo v pohybe

    Pisces (Ryby) - sladkovodné

    Výbušniny

    Strelné zbrane

    Jed

    Anasteziká

    Elektrina so striedavým prúdom

    Zdroje umelého osvetlenia

    Decapoda (Rakovce)

    Výbušniny

    Jed

    ____________________

    1) Okrem lovu veľrýb.

    2) Ak sa používajú na zabíjanie vo veľkom rozsahu alebo na zabíjanie bez výberu.

    3) Okrem rodu Lagopus severne od 58 stupňa severnej zemepisnej šírky.dlo v pohybe

    Pisces (Ryby) - sladkovodné

    Výbušniny

    Strelné zbrane

    Jed

    Anasteziká

    Elektrina so striedavým prúdom

    Zdroje umelého osvetlenia

    Decapoda (Rakovce)

    Výbušniny

    Jed

    ____________________

    1) Okrem lovu veľrýb.

    2) Ak sa používajú na zabíjanie vo veľkom rozsahu alebo na zabíjanie bez výberu.

    3) Okrem rodu Lagopus severne od 58 stupňa severnej zemepisnej šírky.

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti
    MailPošlite svoj príspevok

    Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

    Podmienky zverejnenia