Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Výstava "Dávid Unreich - šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj" NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  14.06.2017Slovenské národné múzeum (Spracoval: Michael Válek )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Výstavné priestory SNM - Múzea židovskej kultúry sa v najbližších šiestich mesiacoch premenia na športovú svätyňu.

  V miestnosti špeciálne upravenej do štylizovanej podoby ringu z obdobia 30. rokov minulého storočia sa budú môcť návštevníci oboznámiť s unikátnym životným príbehom bratislavského rodáka, židovského zápasníka a majstra sveta v ťažkej váhe Dávida Unreicha (1907 - 1957), ktorý sa v medzivojnovom období výraznou mierou zasadil za zmiernenie dopadov nastupujúceho fašizmu na bratislavskú židovskú obec. Jeho domovským klubom bol ŠK Makabea Bratislava. Svoju víťaznú šnúru začal v roku 1929, keď sa v Bratislave konali majstrovstvá župy v grécko-rímskom zápasení a Unreich zvíťazil v najťažšej hmotnostnej kategórii. V ďalšom období získal titul majstra Slovenska a zároveň sa stal niekoľkonásobným amatérskym majstrom Československa.

  V roku 1935 Unreich triumfoval na Makabiáde v Tel Avive. Neskôr, keď odišiel medzi profesionálov, bojoval pod hebrejským menom Ben Šalom. Postupne získal titul majstra sveta v Bukurešti a majstra Európy v Rige. Koncom roku 1938 Unreich s členmi klubu Makabea sformoval židovskú sebaobranu v reakcii na antisemitské útoky a bránil utláčanú židovskú komunitu v rodnom meste. Po vzniku slovenského štátu sa už domov nesmel vrátiť, pretože ho považovali za nepriateľskú osobu.

  D. Unreich sa tak zapojil do novinovej kampane proti nacistickému Nemecku a spoza veľkej mláky vyzval na súboj diktátora Adolfa Hitlera. V Spojených štátoch dosiahol ďalší rekord – sto súbojov bez prehry. V New Yorku a okolí sa stal váženou osobnosťou a mal povesť férového športovca. Jeho rodičov v roku 1944 v jednom z posledných transportov deportovali do Auschwitzu. Spolu s nimi zavraždili v nacistickom vyhladzovacom tábore aj jeho sestru s dvoma malými deťmi. Kamene, ktoré v auguste 2016 osadili pred domom na Kapucínskej ulici, kde D. Unreich býval, pripomínajú pamiatku obetí holokaustu.

  Výstava v Zsigrayovej kúrii sa koná pri príležitosti 110. výročia narodenia a 60. výročia úmrtia Dávida Unreicha. Obsahuje originálne plagáty a fotografie, ako aj články z dobovej slovenskej, maďarskej, nemeckej, americkej a židovskej tlače. Súčasťou výstavy bude sprístupnenie knihy výstrižkov z rokov 1935 - 1941, ktorú sa podarilo získať z USA.

  Výstava bude verejnosti sprístupnená od 9. júna 2017 v priestoroch Múzea židovskej kultúry v Bratislave na Židovskej ulici č. 17. Múzeum je otvorené každý deň okrem soboty v čase od 11:00 – do 17:00.


  www.snm.sk

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti
  MailPošlite svoj príspevok

  Zaslanie odborného príspevku na zverejnenie na portáli UčPS

  Podmienky zverejnenia