Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Do NR SR bol doručený návrh zákona, ktorým sa navrhujú predĺžiť "odvodové prázdniny" športovcov a klubov o ďalšie 3 roky do 31.12.2021. NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  29.09.2018JUDr. Peter Sepeši (Spracoval: JUDr. Peter Sepeši )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  MDo Národnej rady SR bol v piatok 28.9.2018 doručený poslanecký návrh zákona, ktorým sa navrhujú predĺžiť "odvodové prázdniny" športovcov a klubov do 31.12.2021. Ich dôsledkom bude, že športovci - zamestnanci budú celkovo 6 rokov postavení mimo sociálny systém (3 roky už boli a 3 roky ešte budú na základe predloženého návrhu zákona).

  Návrhy novely zákona o sociálnom poistení a novely zákona o zdravotnom poistení predložili poslanci Glváč, Jančula, Tittel, Galis, Bernaťák a Petrák. Návrh poslancov bude prerokovaný pod číslom parlamentnej tlače 1156 a legislatívny proces v Národnej rade SR je možné sledovať - TU.

  V dôvodovej správe k návrhu zákona, ktorí na ďalšie 3 roky stavia športovcov - zamestnancov mimo sociálny systém Slovenskej republiky sa uvádza, že:
  "Návrh zákona nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, vplyvy na podnikateľské prostredie, životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti ani na služby verejnej správy pre občana.".

  O tom, či nižšie uvedené dôsledky predloženého návrhu zákona možno zhrnúť zásadným tvrdením, že "návrh zákona nemá sociálne vplyvy", nech si urobí záver každý sám.

  Dôsledky riešenia navrhovaného v predloženom poslaneckom návrhu zákona: 

  Keďže za profesionálnych športovcov - zamestnancov počas odvodových prázdnin 3 roky neboli platené sociálne odvody:

  • 3 roky nemohli dostávať nemocenskú pri PN-ke, 
  • 3 roky nie sú úrazovo poistený (ako zamestnanci),
  • ak by v tomto období otehotnela športovkyňa nemala by nárok na materský príspevok,
  • po strate zamestnania v tomto období nemali nárok na podporu v nezamestnanosti,
  • v prípade konkurzu/bankrotu klubu, športovec v tomto období nemal nárok na dávku garančného poistenia,
  • 3 roky sa im nezapočítavajú do odpracovaných rokov, 
  • 3 roky sa im nezohľadnia pri výpočte starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

  Návrh zákona aktuálne predložený do Národnej rady SR navrhuje, aby tieto sociálne dopady pokračovali aj v období ďalších 3 rokov (do 31.12.2021), počas ktorých nemajú byť povinne platené sociálne odvody za športovcov - zamestnancov klubmi ani športovcami, a teda títo športovci nebudú poistení, ak sa nepoistia ako dobrovoľní samoplátcovia.

  Má takéto riešenie, ktoré fakticky vylučuje športovcov - zamestnancov zo sociálneho systému, niečo spločné so systémovosťou, hoci prechodnou?

  Skutočne takéto riešenie nemá sociálne vplyvy? 

  Neexistujú aj vyváženejšie a systémovajšie riešenia pre športovcov, kluby i slovenskú spoločnosť?

  UčPS zastáva názor, že riešenie navrhnuté poslancami je len nesystémovým posunutím problému, ktorý je treba v prvom rade treba riešiť vecne, ďalšej vláde.

  Na riešenie problému odvodov mala slovenská spoločnosť celé 3 roky a vláda, respektíve ministerstvá, ktoré majú šport a odvody profesionálnych športovcov - zamestnancov v pôsobnosti (MŠVVaŠ SR, MF SR, MZ SR a MPSVaR SR) ich premrhala, problému sa nevenoval žiadny kompetentný orgán štátu.

  V športovej odbornej obci v spolupráci s expertmi na problematiku odvodov v období 3 rokov boli vypracované články, analýzy, prezentácie i návrhy vecných riešení problému odvodov profesionálnych športovcov, ktoré sme priebežne publikovali na stránkach UčPS, a o ktorých navrhujeme viesť diskusiu v športovej obci i na pôde slovenského parlamentu.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti