Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Hlavné výzvy, ktorým čelí šport v 21. storočí NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  24.11.2017PhDr. Ivan Hromada PhD. (Spracoval: Ing. Simoneta Sepešiová )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ministri zodpovední za šport rokovali dňa 21.11.2017 v Bruseli o hlavných výzvach, ktorým čelí šport v 21. storočí.

  Zamysleli sa nad možnosťami zlepšenia spolupráce medzi národnými vládami a so športovými organizáciami s cieľom účinnejšie reagovať na otázky, akými sú integrita, riadenie a prínos športu pre spoločnosť.

  Hosťom bol predseda Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý sa na rokovaniach Rady v tomto zložení zúčastnil po prvýkrát.

  "The sports ministers of the European Union met in the afternoon and discussed with Thomas Bach, the President of the International Olympic Committee, the main challenges facing sport in the 21st century and how to address them, as well as cooperation within the EU, between national governments and with sports organisations.
  Thomas Bach, the President of the International Olympic Committee, who participated in the meeting of the EU sports ministers for the first time, thanked the Council and the Estonian Presidency for the invitation to participate in the Council and stressed that sport plays an important role in building cohesive societies. “Sport is a common language that promotes many values we need in our society, “Bach said. The President of the International Olympic Committee recognised the Estonian Presidency priority in sport – role of coaches in society. "Coaches need to be more valued in society as they invest into society by teaching and strengthening the values of fair play in sport," Bach said.
  Speaking about the main challenges facing sport in the 21st century, the President of the International Olympic Committee stressed the utmost importance of preserving the European Sport Model, which is grounded in values as well as on the volunteer input. "If we look at sport only from a business perspective, the social value of sport is lost. I hope that today’s discussion in the Council will help to make the cooperation between the European Union and the sports movement even closer in the future," Bach said."
  /https://www.eu2017.ee/news/press-releases/culture-and-sports-ministers-european-union-culture-must-be-accessible-and/

  V nadväznosti na prijatie pracovného plánu pre šport na roky 2017-2020 (máj 2017), ministri diskutovali o tom, ako sa v európskej spoločnosti v posledných desaťročiach rozvinula úloha športu a ako by mohli EÚ a národné vlády zlepšiť spoluprácu s cieľom lepšie reagovať na súčasné výzvy v tejto oblasti.

  Úloha športu v európskej spoločnosti sa za posledné desaťročia podstatne zmenila.

  Šport už nevnímame len ako obyčajnú voľnočasovú aktivitu, ktorá prospieva zdraviu jednotlivcov.

  Šport sa dnes považuje za významné hospodárske odvetvie, ktoré vytvára pracovné miesta a ponúka stále viac výrobkov a služieb. Sektor športu výrazne prispieva k zvyšovaniu zamestnanosti a rastu.

  Dnešná spoločnosť si čoraz viac uvedomuje zásadný vplyv športu v oblastiach ako pracovné príležitosti, vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálne začlenenie.

  Šport a pohybové aktivity sú vnímané ako dôležité prvky zdravého životného štýlu, ktoré majú pozitívny vplyv na kvalitu a strednú dĺžku života. Zároveň je šport vystavený závažným rizikám, ako sú ovplyvňovanie športových výsledkov, korupcia, doping, násilie a pod. Ďalšími veľkými výzvami sú nedostatočná transparentnosť financovania a čoraz sedavejší spôsob života.

  Ministri zdôraznili význam posilneného štruktúrovaného dialógu medzi vládami a športovým hnutím a výmeny osvedčených postupov medzi členskými štátmi s cieľom riešiť súčasné výzvy v športe. Zdôraznili dôležitosť podpory bezúhonnosti športu prostredníctvom dobrého riadenia/správy, transparentnosti a dôveryhodnosti zainteresovaných orgánov.

  Uznali kľúčovú úlohu športu v budovaní súdržných a inkluzívnych spoločností. Zdôraznili potrebu čo najširšieho prístupu k športovaniu  a podporu spoločných etických hodnôt v tejto súvislosti.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti