Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Oznamy na tiesňovom čísle 112 majú zabrániť jeho zneužívaniu NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  08.07.2011Ján Cuhanič
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Ministerstvo vnútra SR uvádza, že skúsenosti z viacerých európskych krajín ukazujú, že po zavedení informačných oznamov pred telefonickým spojením s operátorom sa podarilo až o niekoľko desiatok percent znížiť množstvo falošných volaní, ktoré sú často obľúbenou hrou detí vo voľnom čase.

  Ministerstvo argumentuje, že oznam by mal poslúžiť ako filter pre neoprávnené volania, ktorý odradí volajúceho od zneužívania tiesňového čísla 112. Uvoľní sa tak viac operátorov pre spracovanie telefonátov občanov nachádzajúcich sa skutočne v núdzi, keď záleží na každej sekunde.

  Oznamy existujú v dvoch verziáchjedna pre identifikované volania, teda volania z pevných liniek a mobilných telefónov so SIM kartou, druhá je pre tie neidentifikované. Pre identifikované volania bol zvolený oznam v slovenskom a následne anglickom jazyku, ktorý volajúceho informuje o tom, že sa dovolal na číslo 112: „Číslo tiesňového volania 112. You have reached the emergency number 112.“ O niečo dlhší je oznam pre neidentifikované volania, z ktorých je viac ako 99% neoprávnených: "Číslo tiesňového volania 112. The emergency number 112. Vaše volanie môže byť vyhodnotené ako neoprávnené. Momentálne zisťujeme identifikačné číslo Vášho telefónu. Pokuta za zneužitie čísla tiesňového volania je do 1659 eur. V prípade, že skutočne potrebujete pomoc, čakajte na spojenie s operátorom."

  Zavedenie týchto oznamov nespôsobí žiadne časové obmedzenie pri vybavení tiesňového volania. V prípade identifikovaného volania bude volanie zobrazené na pracovisku operátora okamžite, preto vo väčšine prípadov volajúci bude počuť len začiatok oznamu, t.j. úsek od prvého zazvonenia až po „prevzatie“ tiesňového volania operátorom. V prípade oznamu pred neidentifikovanými volaniami bude volanie zobrazené na pracovisku operátora až po odznení prvej vety vyššie uvedeného oznamu.

  Niektoré európske krajiny (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Slovinsko či Veľká Británia, z nečlenských krajín EÚ Chorvátsko) tento problém vyriešili ešte radikálnejšie - definitívnym zablokovaním volaní na tiesňové číslo 112 z mobilných telefónov bez SIM karty. Na číslo 112 sa v týchto krajinách nedovoláte ani v prípade, že máte SIM kartu, no nemáte aktivovaný roaming.


  Zdroj: MV SR

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti