Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Právna pomoc bude pre ľudí bez prostriedkov dostupnejšia NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  21.09.2011 (Spracoval: Mgr. Igor Šumichrast )
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Právna pomoc dostupná pre viac ľudí:

  1. Zákon rozširuje dostupnosť služieb Centra právnej pomoci pre väčšiu skupinu osôb v materiálnej núdzi. Hranica materiálnej núdze sa posúva z 1,4 na 1,6-násobok životného minima. V praxi to znamená, že kým doteraz spĺňalo túto podmienku na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci približne 11% populácie, po novom to bude až vyše 17% ľudí.

  2. Rozširuje sa aj pôsobnosť Centra právnej pomoci vo vnútroštátnych sporoch na oblasť obchodného práva, správneho súdnictva a konania pred ústavným súdom. Poskytovanie právnej pomoci bude teda možné už nielen v občianskoprávnych, pracovnoprávnych, či rodinnoprávnych veciach.

  3. Podľa zákona sa zjednoduší aj konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci. Poberateľ dávky v hmotnej núdzi sa bude automaticky považovať za osobu spĺňajúcu príjmové a majetkové pomery na poskytnutie právnej pomoci.


  Ďalšie zmeny:

  1. Centrum právnej pomoci bude môcť sprostredkovať riešenie sporu aj formou mediácie. Po novom bude možné, aby centrum na tento účel určilo jedného z mediátorov zapísaných v zozname vedenom ministerstvom.

  2. Ruší sa osobitný zoznam advokátov poskytujúcich právnu pomoc osobám v materiálnej núdzi. Poskytovať tieto služby budú povinní všetci advokáti, ktorých je v súčasnosti vyše 4000.

  3. Dôležitou zmenou je aj zavedenie možnosti podať odvolanie voči rozhodnutiu centra o nepriznaní nároku na poskytnutie právnej pomoci a jeho preskúmanie súdom. Doteraz bolo možné len preskúmanie súdom na základe žaloby, pričom v tomto konaní bolo povinné zastúpenie advokátom. Išlo o paradoxnú situáciu, keď človek, ktorý tvrdil, že si nemôže služby advokáta dovoliť by ho musel mať, ak chcel preukázať, že má nárok na právnu pomoc hradenú štátom.

  4. Zákon predpokladá aj zrušenie dvojkoľajnosti pri možnosti ustanovenia advokáta. Doteraz bolo možné o ustanovenie advokáta požiadať centrum aj súd. Po novom bude centrum jediným orgánom, ktorý môže žiadateľovi ustanoviť advokáta na zastupovanie.

  Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti