Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Potvrdenie resp. nepotvrdenie obvinení v situácii Keňa pred Medzinárodným trestným súdom NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  26.01.2012Mgr. Matúš Huťka
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Dňa 23.1. 2012 Senát pre prípravné konanie Medzinárodného trestného súdu so sídlom v Haagu rozhodol o potvrdení resp. nepotvrdení obvinení v situácii Keňa v prípade šiestich obvinených (Uhuru Kenyatta, Francis Kirimi Muthaura, William Ruto, Joshua Arap Sang, Mohammed Hussein Ali a Henry Kosgey). Trestné konanie bude pokračovať len voči prvým štyrom uvedeným osobám. Potvrdenie obvinenia je dôležitým a zároveň nevyhnutným krokom smerom k otvoreniu hlavného pojednávania.

  Situácia Keňa siaha ešte do roku 2008, keď po tesnom výsledku v prezidentských voľbách v Keni došlo k povolebným protestom, ktoré mali za následok vyše tisícku mŕtvych. Násilie bolo údajne prepojené a organizované dvoma najsilnejšími politickými stranami, ktoré sú zväčša vybudované na etnickom princípe. Medzi obvinenými sú vysokí štátni predstavitelia a vplyvní politici. Tieto osoby boli obvinené zo spáchania zločinov proti ľudskosti čl. 7 Rímskeho štatútu, ktorý korešponduje s paragrafom 425 TZ a trestným činom neľudskosti v slovenskom právnom poriadku. 

  Prokurátor Medzinárodného trestného súdu vyzdvihol rozhodnutie Senátu ako aj to, že všetci obvinení sa dobrovolne zúčastnili zasadnutia Súdu. Prokurátor tiež ocenil, že v rozhodnutí Súd opäť zdôrazňuje, že štátna moc nemôže páchať trestné činy na svojich občanoch a v prípade, že dôjde k spáchaniu takýchto trestných činov, zodpovední budú náležite potrestaní.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti