Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Poslanci Európskeho parlamentu schválili nové pravidlá narábania s elektronickým odpadom NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  25.01.2012Spracoval: JUDr. Renata Munková
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Poslanci Európskeho parlamentu vychádzajú z reálneho predpokladu, že objem recyklovaných chladničiek, mobilných telefónov a ďalších prístrojov sa už čoskoro zvýši vo všetkých členských krajinách EÚ. Po formálnom schválení novelizácie smernice a jej publikovaní v Úradnom vestníku budú mať členské štáty 18 mesiacov na prenos nových predpisov do svojho vnútroštátneho práva.

  Všetky členské štáty budú musieť zvýšiť zber svojho elektronického a elektrického odpadu bez ohľadu na to, či v súčasnosti dosahujú aktuálny cieľ štyroch kilogramov na osobu a rok. Do roku 2016 musí väčšina z nich vyzbierať 45 ton elektronického odpadu na každých 100 ton elektrických a elektronických výrobkov, ktoré boli uvedené na daný trh počas troch predchádzajúcich rokov. Do roku 2019 tento objem vzrastie na 65 percent priemernej hmotnosti predanej elektroniky alebo na 85 percent všetkého elektronického odpadu, ktorý vzniká na ich území.

  Desiatim krajinám vrátane Slovenska bude v dôsledku nedostatku potrebnej infraštruktúry dočasne umožnené zníženie 65-percentného cieľa na 40 percent - do roku 2016 - s možnosťou požiadať o predĺženie lehoty na dosiahnutie tohto cieľa až do roku 2021.

  S cieľom uľahčiť zber odpadu sa EP podarilo presadiť, aby mohli spotrebitelia vrátiť veľmi malé výrobky (s vonkajším rozmerom maximálne 25 cm - napríklad mobilné telefóny) v každej aspoň väčšej predajni elektrospotrebičov bez toho, aby si v nej museli zakúpiť nový produkt.


  zdroj:  http://bratislava.adagio4.eu/view/sk/press-release/news/news-2012/news-2012-January/news-2012-January-16.html (25.01.2012)

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti