Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Rozsudok v prvom konaní pred Medzinárodným trestným súdom NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  16.03.2012Mgr. Matúš Huťka
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Dňa 14. marca 2012 Medzinárodný trestný súd vyniesol svoj prvý rozsudok vôbec. Thomas Lubanga bol uznaný vinným zo spáchania vojnových zločinov, ktoré mal spáchať v rokoch 2002 - 2003 vo východnej časti Demokratickej republiky Kongo. Thomas Lubanga údajne spáchal vojnové zločiny, tým že vo svojej milícii mal aj deti vo veku 9 rokov. Ide o prvé rozhodnutie medzinárodného súdu týkajúce sa detských vojakov.

  Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, kedže obžalovaný má právo odvolať sa.

  Jedná sa o historický moment, kedže rozsudok bol vynenesený takmer desať rokov od začiatku činnosti Medzinárodného trestného súdu. Pripomeňme si, že prípad bol sprevádzaný niekoľkými nezrovnalosťami, keď v rokoch 2008 a 2010 Senát dvakrát zastavil konanie, pričom v obidvoch prípadoch sa prokurátúre podarilo opravným prostriedkom zastavenie odvrátiť. Výška trestu vymerená Lubangovi, bude oznámená neskôr. Medzi ďalšími prejednávanými prípadmi, sú prípady z Kene, Sudánu, Pobrežia Slonoviny a ďalších affrických štátov.

  V najbližšej dobe sa očakáva rozsudok v prípade bývalého viceprezidenta Demokratickej republiky Kongo za trestné činy spáchane jeho jednotkami v Stredoafrickej republike.  

  Medzinárodný trestný súd vznikol v roku 2002, keď nadobudla účinnosť medzinárodná zmluva - tzv. Rímsky štatút. K Rímskemu štatútu dodnes pristúpilo 120 štátov. Medzinárodný trestný súd stíha trestný čin genocídy, zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny.

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti