Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Jednotný patent blokuje tentokrát Európsky parlament NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  09.07.2012EurActiv.sk
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Dohoda pritom prišla po dlhotrvajúcom spore ohľadom sídla Európskeho patentového súdu. Taliansko a Španielsko taktiež nesúhlasili s tým, aby jedinými oficiálnymi jazykmi vo veciach jednotného patentu boli angličtina, francúzština a nemčina.

  Riešením mala byť dohoda v rámci mechanizmu posilnenej spolupráce medzi 25 členskými štátmi (s výnimkou Španielska a Talianska). Sídlo Európskeho patentového súdu sa malo rozdeliť medzi Paríž, Londýn a Berlín. Kým v Paríži by sa nachádzalo hlavné sídlo, v Londýne a Berlíne tematicky špecializované sekcie.

  Rada však na summite zároveň navrhla vypustiť tri články (6-8) nariadenia, čím by oslabila postavenie Európskeho súdneho dvoru v patentových otázkach. Táto zmena narazila na odpor Európskeho parlamentu.

  „Európsky parlament preto hneď na pondelkovom pléne rozhodol o posunutí tejto témy, podľa legislatívneho postupu, na opätovnú diskusiu do zodpovedného výboru,“ vysvetľuje slovenský europoslanec a jeden zo spravodajcov návrhu Alajos Mészáros (EPP).

  Parlament pôvodne odkladal rozhodovanie, kým sa lídri členských štátov dohodnú na sídle Európskeho patentového súdu. „Situácia sa stáva absurdnou. Unitárny patent prinesie lacnejší a efektívnejší systém patentovania v EÚ, napriek tomu bol projekt mesiace zablokovaný členskými štátmi kvôli relatívne malichernému dôvodu, akým bola otázka sídla,“ hovorí Mészáros.

  „Po zasadnutí Rady minulý týždeň nastala nová situácia a dohoda medzi Radou, Komisiou a Parlamentom v prvom čítaní nečakane stroskotala na návrhu o zmene v regulácii,“ dodáva. Postup parlamentu povedie k ďalšiemu zdržaniu legislatívneho procesu.

  Súdny dvor EÚ rozhodol pred rokom o tom, že vytvorenie Európskeho patentového súdu bez možnosti odvolať sa na Súdny dvor EÚ je porušením európskeho práva.

  „Chceme jasné potvrdenie, že tieto tri kľúčové články majú byť vymazané. Ak áno, tak to pôjde rovno pred Európsky súdny dvor,“ vyhlásil predseda výboru EP pre právne veci Klaus-Heiner Lehne (EPP).

  Čítajte viac na EurActiv.sk


  Zdroj: EurActiv.sk
  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti