Prekladač / Translator
 • enfrplitdehurusk
  Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Informácia o 12. stretnutí ministrov zodpovedných za šport členských krajín Rady Európy a ďalších subjektov  NEPREČÍTANÉ 

     
  Článok bol nastavený ako .
  17.03.2012JUDr. Peter Sepeši
  PencilPridaj
  Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
  PencilPošli PencilTlač

  Konferenciu otvorila podpredsedníčka vlády Srbskej republiky, p. Verica KALANOVIČ a zástupca generálneho tajomníka Rady Európy, p. Maud de BOER-BUQUICCHIO.

  V rámci programu konferencie boli hlavnými témami:

  1. korupčné ovplyvňovanie výsledkov športových stretnutí s cieľom podvodného zisku zo stávkovania (tzv. match fixing)  
  2. riešenie problematiky násilia a neviazanosti divákov
  3. spolupráca a koordinácia postupov orgánov Európskej únie a Rady Európy v oblasti športu.

  Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia 50 členských krajín Rady Európy a ako hostia zástupcovia Európskej únie, predstavitelia medzinárodných inštitúcií v oblasti pôsobiacich športu a pozorovatelia z krajín ako Japonsko, Kanada a ďalší hostia. 

  Za Slovenskú republiku sa konferencie zúčastnili p. Ladislav Križan, riaditeľ sekcie športu Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR a p. Peter Sepeši (prokurátor medzinárodného odboru generálnej prokuratúry a člen výkonného výboru SFZ).

  Zástupcovia Slovenskej strany vo svojom vystúpení poďakovali za výbornú organizáciu konferencie, zdôraznili potrebu riešenia oboch problematík (match fixing, divácke násilie) v spolupráci orgánov EÚ a Rady Európy, nie konkurenčne, ako aj za účasti ďalších zainteresovaných medzinárodných organizácií, vzhľadom na multidisciplinárny charakter oboch problematík poukázali na potrebu spolupráce odborníkov z viacerých oblastí (šport, podnikanie v oblasti stávkovania, športové právo, trestné právo, medzinárodná spolupráca a iné) a na záver požiadali o vykonanie konzultačnej návštevy zástupcov Stáleho výboru Rady Európy k Dohovoru o násilí a neviazanosti divákov v Slovenskej republike v druhom polroku 2012. Predmetom tejto návštevy ba mala byť konzultácia v súvislosti s pripravovanou legislatívou, ktorá by mala vytvoriť predpoklady pre systémové riešenie problematiky diváckeho násilia.

  Na konferencii k jej hlavným témam z pohľadu futbalu vystúpil aj prezident UEFA p. Michele Platini (správa o vystúpení p. Platiniho na stránke UEFA).

  Michelle Platini vo svojom vystúpení poukázal na to, že autonómia športu nie je prekážkou pri boji s „match fixingom“, ktorý je potrebné oveľa prísnejšie kriminalizovať. Vo Francúzsku bola prijatá nová právna úprava, ktorá zabezpečuje, že organizátor športového podujatia musí dať súhlas na to, aby bolo možné predmetné podujatie zaradiť do tipovania. Organizátor športového podujatia disponuje právom udeliť súhlas stávkovému operátorovi využiť podujatie v rámci stávkového priemyslu.

  Vo vystúpení tiež spomenul, že strata európskych klubov za rok 2010 predstavovala 1,6 mld eur, z čoho vyplynula potreba zavedenia systému „Financial fair-play“, ktorý prostredníctvom licenčného systému UEFA a národných zväzov neumožní klubom míňať viac ako sú schopné ekonomicky zvládnuť. Vyzval ministrov, aby zabránili v ich krajinách pokusom o napadnutie a spochybnenie tohto nového systému.

  Taktiež spomenul, že právna úprava SPA uzákonila, ako prvá a zatiaľ jediná, povinnosť pre kluby uvoľniť svojich hráčov do reprezentácie.

  Podrobnejšiu informáciu o priebehu a výsledkoch konferencie prinesieme v najbližších dňoch.  

  Komentáre
  Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
  Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
  Prihlásenie
  Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

  Online prenos

  Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti